Петар Гошев: Не знам дали е ова дело на „славните” советници на Заев, ама дрско е и безобразно!

Поранешниот гувернер Петар Гошев во интервју за НОВА ТВ осврнувајќи се на предложените економски мерки на СДСМ , вели дека во нив не гледа солидарност и правичност како што тоа сака да го прикаже лидерот на партијата Зоран Заев. Во врска со најавената линеарна исплата на минималец во администрацијата, со наведените исклучоци како и за реакциите на јавноста која смета дека станува збор за неправедно решение, зашто: има административци кои со години земаат плата а не одат на работа, има административци политичари, функционери, директори, пратеници, кои претходно земале многу големи…

Повеќе...

МИЦКОСКИ – Имам сериозна загриженост дека не чека тешка економска криза

Мицкоски: Пакетот на Владата е недоволен и задоцнет… Ова денес што го говорам не е за политички поени или дека по автоматизам треба да се критикува се она што доаѓа од Владата. Туку дека според објективни параметри ова нема да ја залечи економијата, а кризата ќе се позадлабочува, ова денеска преку прес-конференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Мерките за стопанството и граѓаните кои ги донесе Владата се причина за огромна и сериозна загриженост дека не чека црна и тешка економска криза. Помошта која ја дава Владата не само…

Повеќе...

СИЛЈАНОВСКА: Вонредна состојба- вонредни закани

Гордана СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА Вонредната состојба, Карл Шмит ја квалификува како „ИСКЛУЧОК“. Во „исклучокот“ се живее по посебни правила и мерки: следење, контрола, санкционирање. Во името на битката со опасниот, невидлив непријател, се отвора широко поле за ограничување и кршење на основните човекови права, но тоа не смее да премине во нивно суспендирање. Полицискиот час не смее да значи полициска држава. Експертите и борците за човекови права предупредуваат на нужноста од пропорционалност на рестрикциите за заштита од опасноста. Ограничувањата не смеат да бидат дискриминаторски по која било основа: раса, етнос, социјален статус, родова…

Повеќе...

УШТЕ ДВЕ ЛИЦА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19: Дијагностицирани 44 нови случаи, вкупно 329

Министерството за здравство соопшти дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово, како што се посочува имал дијабетес, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен бронхит) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања. Во изминатите 24 часа направени се 392 тестирања, а потврдени 44 нови случаи на коронавирус во земјата.  По градови: Куманово- 23, Скопје – 11,…

Повеќе...

Владимир Талески осуден на осум години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, на осум години затвор, за проневера на околу 360.000 евра заедно со уште 20 лица кои се прогласени за виновни за различни кривични дела. – Обвинетиот Владимир Талески го сторил кривичното дело злоупотреба на службена положба и овастување – соопшти судијката Добрила Кацарска. Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, побара пауза за да се произнесат за мерките на претпазливост кои дел од обвинетите ги имаат, но и за изречување на нови за останатите осудени.…

Повеќе...