НЕВИДЕН СКАНДАЛ ВО БИТОЛА – СДСМ СОБИРА ОД НАСТАВНИЦИТЕ ПО 100 ДЕНАРИ ЗА СВОИТЕ ДИРЕКТОРИ

НЕВИДЕН СКАНДАЛ ВО БИТОЛА – СДСМ СОБИРА ОД НАСТАВНИЦИТЕ ПО 100 ДЕНАРИ ЗА СВОИТЕ ДИРЕКТОРИ Небулозите и малициозноста на СДСМ немаат крај. Надвор од здравиот разум се сите нивни потези, а за жал и она што го преземаат нивните истакнати поддржувачи и подлизурковци. Навистина надвор од умот е идејата што ја промовира овој “истакнат” просветен работник, a за жал наш колега. Станува збор за скандал во битолското основно училиште “Коле Канински”, каде директор е Зоран Мирчевски. Дегутантно и на работ на етиката е ваквото однесување. Тешко, нас, почитувани, откако на…

Повеќе...

Граѓаните апелираат: Лица кои што се на лекување од рак да можат да ја земаат терапијата од матичен лекар

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до нашата партија и денеска пристигнаа десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните. Граѓанин од Куманово забележува дека има луѓе кои се оставени без јавен превоз до Скопје иако се вработени во главниот град тие не можат да стигнат на работните места, бара Владата да овозможи тие да можат да стигнуваат до работните места надвор од Куманово затоа што нивната егзистенција е доведена во прашање ако ги изгубат работните…

Повеќе...

РЕАКЦИЈА НА ТАЛЕСКИ ЗА ПРЕСУДАТА ЗА ТРАНСПОРТЕР

ОТВОРЕНО ОБРАЌАЊЕ ДО ЈАВНОСТА И ДО МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА   ВИСТИНАТА ЗА ТРАНСПОРТЕР   ЈАС ОВОЈ „ТРАС-ТРАС“ СУД НЕ ГО ПРИЗНАВАМ   Долго ги почитував сугестиите на адвокатите кои од мене побараа да не ги коментирам јавно деталите за судскиот процес, заради коректност и заштита на постапката. Судската постапка е завршена, донесена е пресуда. Пресудата беше јавно соопштена. Сите обвинети бевме прогласени за виновни. Прочитав многу различни реакции во врска со тоа. Како поранешен градоначалник на Битола во три мандати чувствувам лична обврска и одговорност јавно да се произнесам за ова.…

Повеќе...

ИН МЕМОРИАМ: Почина Мојсеј Трајковски, брат на претседателот Борис Трајковски

Денеска по долго боледување почина Мојсеј Трајковски, брат на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој трагично го загуби животот во авионска несреќа. Тој беше вистински народен човек исто и како неговиот брат Борис Трајковски  и го живееше својот живот посветен на својата земја Македонија и голем поборник за единствена Македонија,им беше познат на струмичани како патриот кој ја сакаше својата татковина  и човек кај кого добрината и љубезноста беа во нераскинлива врска. За Мојсеј Трајковски потребно е да се каже дека беше и еден од оснивачите на ВМРО-ДПМНЕ уште во…

Повеќе...

КСС и МЗЗПР со предлог деновите од 4 до 20 април да бидат неработни

Конфедерацијата на слободни синдикати и Македонското здружение за заштита при работа денеска испратиле предлог до Владата деновите од 4 до 20 април да бидат неработни. Причината за ваквиот предлог, како што наведуваат во денешното соопштение, се предвидувањата дека пикот на пандемијата ќе биде кон средината на април, а во тој период има големи верски празници како што е Католички Велигден на 12 април, Православниот Велигден на 19 април. – Оттука претпоставките се дека заразата може да се рашири многу повеќе од очекуваното, велат од КСС. Платите за дневници за вработените…

Повеќе...