Кафулињата и рестораните заминуваат во историја?

Откако ќе помине епидемијата со коронавирусот, рестораните и кафулињата би требало да работат во сосема поинакви услови од сега. Во Хрватска, здравствените власти издадоа упатства за тоа како ќе работат овие објекти. Директорот на Заводот за јавно здравство на Хрватска Крунослав Цапак објасни дека во кафулињата и во рестораните луѓето нема да може да седат едни до други. Ако досега имаша маса за четворица, на неа сега ќе може да седат еден или двајца. Ќе мора да се дезинфицира се откако ќе си заминат гостите, вели Цапак. Денеска техничкиот премиер…

Повеќе...

Да се потсетиме со каква радост пристигаше Благодатниот Оган во Струмица изминатите години..

Да се потсетиме како беше пред 2 години пречекувањето на Благодатниот Оган Ерусалимски од наши сограѓани сограѓани во Струмица во Св.15 на денешниот ден.. За благодатниот оган се верува верува дека секоја година на Велика Сабота самиот се пали во Светиот Гроб на Господ Исус Христос во Ерусалим. Носењето на огнот се смета за голем благослов. Оваа година светиот оган се симна во Господовиот Гроб околу пладне, според месното сметање на времето. Исто така… И да не го заборавиме моментот од срцето на Светата Земја, од Светиот град Ерусалим, кога…

Повеќе...

СРЕДЕ КРИЗА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА ЌЕ ПОТРОШИ ПОЛОВИНА МИЛИОН ЗА САБЈА И МУЗИКА

Додека еконимијата тоне од последиците на корона кризата Министерството за одбрана се реши да потроши половина милион денари за музички инструменти и сабја. На веб страната на Бирото за јавни набавки осамна оглас со број: 06049/2020 со детален опис на предметот на договорот за јавна набавка: ДЕЛ 1 – Професионален сет на ударни инструменти, 91.200,00 ден. ДЕЛ 2 – Трски за дувачки музички инструменти 70.000,00 ден. ДЕЛ 3 – Лира за држење на ноти во строј за флејта и пиколо 42.000,00 ден. ДЕЛ 4 – Офицерска сабја за почесна единица 51.037,00…

Повеќе...

Еден од двајцата пациенти заразени од коронавирус од струмичко е излечен

Еден од двајцата пациенти заразени од коронавирус кои се регистрирани во Струмица денеска е потврден како излечен. Од Министерството за здравство попладнево информираа дека Институтот за јавно здравје денеска регистрираше 24 излекувани пациенти во целата држава, од кои и еден во Струмица. Излечениот пациент од струмичко бил на домашно лекување. Во општината Струмица од почетокот на пандемијата на коронавирус досега не се регистрирани заболени од КОВИД-19, туку и двајцата пациенти кои се водат во Струмица се од околните општини. Другиот пациент од струмичкиот регион кој е заразен од коронавирусот од почетокот на април се лекува во болницата во…

Повеќе...

Тегнел: Необичниот пристап на Шведска почна да дава резултати

новиот коронавирус почнува да дава резултати, изјави шведскиот главен епидемиолог Андерс Тегнел. Тој наведе дека според најновите податови стапката на заразени и на смртност укажуваат дека почнува да се стабилизира ситуацијата. Шведска не ги затвори училиштата, вежбалниците, кафулињата, баровите и рестораните за време на ширењеерто на епидемијата. Наместо тоа Владата апелираше до граѓаните да се однесуваат одговорно и да ги следат упатствата за физичко дистанцирање. Шведските здраствени власти оценуваат дека имаат повеќе имуни лица и оти тоа има влијание врз ширење на вирусот, со што би се стекнал колективен имунитет…

Повеќе...

Владата одлучи: Акцизата за нафтените деривати се зголемува за три денари

Акцизата за нафтените деривати се зголемува за три денари Владата одлучи акцизата за нафтените деривати да се се зголеми за три денари. Оваа одлука доаѓа по барање на Стопанската комора со цел да се спречат злоупотребите со екстралесното масло кое наместо во докаќинставта се користи како погонско горивo. На овој предлог се спротистави бизнис заедницата велејќи дека сме едниствена земја во светот која качува акциза за да се справи со корона кризатa.  

Повеќе...