ГАНКА ЦВЕТАНОВА: ЗАЕВ САКА ДА ГО ИСПОЛНИ ОНА ШТО ГО ИМА ВЕТЕНО, ЦЕЛОСНОРАЗНЕБИТУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА И СЕ ШТО Е МАКЕДОНСКО

Се огласи и поранешната министерка за Култура, Ганка Цветанова преку својот твитер профил, во врска со изјавите на Заев во последните неколку денови, каде лидерот на СДСМ инсистира на брзи избори. Таа напиша: Заев е човек од збор. Сака да го исполни она што го има ветено! ЦелосноPазнебитување на Македонија и сè што е македонско! Ете затоа му требаат брзи и нерегуларни избори. – пишува таа на својот твитер профил. Заев е човек од збор. Сака да го исполни она што го има ветено! Целосно разнебитување на Македонија и сè…

Повеќе...

ЧАВКОВ: „Еден ден ќе раскажат за нарачателите и извршителите на политичкиот пpoгон од едната страна, слепите и глувите пред истиот од другата страна“

Еден ден ќе раскажат за нарачателите и извршителите на политичкиот пpoгон од едната страна, слепите и глувите пред истиот од другата страна. Ќе раскажат за 95те сложни cилувaчи на правната држава кои гласаа за законот за селективна aмнестија, со кој го легитимираа, Kацарска сyдство, Вилма Русковска oбвинителство и Телото за пазар на чело со Ременски”, благодарение на кој влегоа директно во финале – промена на уставното име на Република Македонија и закон со кој си избраа жpтвени јагниња преку чиви грбови ја задоволија,, Правдата” – прecуди за тepoристичко загpoзување на…

Повеќе...

НИКОЛА ГРУЕВСКИ – Гоце Делчев. Балканските пропаганди во Македонија. (прв дел)

Гоце Делчев. Балканските пропаганди во Македонија. (прв дел) 1. На денешен ден, 4-ти мај 1903 година убиен е Гоце Делчев, еден од најголемите македонски револуционери и личност која во своето време ужива најголем авторитет меѓу народот и припадниците на македонската револуционерна организација. По неговото убиство, цели 117 години тој е славен и почитуван од Македонците на сите територии на географска Македонија. Целиот живот го посвети на ослободителното дело и загина за слободата на Македонија. Нека му е вечна слава. 2. Дури и денес Гоце Делчев е подеднакво актуелен како во…

Повеќе...

Македоноцентрична парадигма

    МАКЕДОНОЦЕНТРИЧНА ПАРАДИГМА – 75 ГОДИНИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ИЛИ 75 ГОДИНИ ВО ВЕКОВИТЕ пишува д-р Анита Ангелевска   Аргументи и артефакти има многу, во прилог на ова мое размислување, но за жал во изминатите 75 години нивната вредност се толкувала и читала во зависност од интересите на дневната политика и идеолошкиот предзнак на читачот. Со тоа, очигледно е оштетувањето на науката и за жал фактот, дека сме оставиле мегдан, негирајќи се самите себе, да оставиме простор оние што не негираат, да ги присвојуваат сите цивилизацискин вредности кои го определуваат…

Повеќе...

ГОЦЕ МИХАЈЛОВСКИ НА ФБ :Битката ја добив, војната ја изгубив(ме)

ЕДЕН МЕСЕЦ ПОДОЦНА: Битката ја добив, војната ја изгубив(ме) Сосема беше во право британскиот премиер Борис Џонсон, кога кажа дека новиот вирус е како крадец. Доаѓа од “нигде-никаде”, и за брзо остава пустош зад себе. Во случајот со моето семејство, зеде и живот – на татко ми. Последниот викенд во Прилеп Во семејната куќа во Прилеп вирусот “влегол” кон крајот на март. Викендот 28-29 март бев во посета на родителите, неполни 24 часа, тогаш полицискиот час беше од 16 часот. Подоцна се покажа дека тоа е и последна средба со…

Повеќе...

КУРИР:По скандалозната работа и вмешаноста во „Рекет 2“ Ден Дончев си поднесе оставка, излегуваат на виделина валканите игри на власта?

Ден Дончев си поднесе оставка од местото директор на Фондот за здравство. Тој како причина за оставката наведува здравствени и семејни причини. Дончев тврди дека оставката планирал да ја даде по изборите кои требаше да се одржат на 12 април но бидејќи тие не се случија, а најлошото со корона вирусот поминало сега почустувувал вистинско време да го стори тоа. Но, по оставката на контроверзниот Дончев, се поставува прашањето дали вистинската причина се двете големи афери во кои тој се споменува и можноста да биде гонет. За потсетување, сопственичката на…

Повеќе...