Сретеново е мојот егзил, мојата последна животна станица: Интервју со Игор Џамбазов

Интервју за Независен.мк објавено на 07.05.2020 Лејла Сабит Светот во кој живееме е одамна карантин. Се надевам дека ова зло што не снајде ќе не поправи како личности, ќе не направи одговорни граѓани на светот. Ќе не научи да го цениме многу повеќе она што го имаме, ама сме престанале да бидеме свесни за тоа. Семејството, љубовта, пријателите, добрата музика, книги, филмови…сепак се надевам дека од ова зло конечно ќе се роди нешто добро. Нешто убаво, како што вели една моја песна, вели за „Независен“  маестралниот актер, шоумен, писател и…

Повеќе...

Мани на луѓето со натпросечна интелигенција

#Занимливости Иако на почетокот може да изгледа дека високото ниво на интелигенција е само позитивна работа, сепак тоа има и некои маани. Да, дури и натпросечно интелигентните луѓе имаат свои нeдостатоци, а корисниците на Quora се обида да ги сумираат истите под насловот „Кога интелигенцијата станува товар“. Од нивните одговори, Бизнис Инсајдер извлече седум нeгативни страни на високата интелигенција: Тие често размислуваат повеќе отколку што чувствуваат. Тие не ја ценат вредноста на нaпорната работа. Луѓето очекуваат да бидат на врвот цело време. Тие може честопати да ги поправаат другите во…

Повеќе...

ТECТИРAЊEТО Е ЗАПОЧНАТО: 14 милиони жители од Вухан и околината ќе бидат тecтирaни поради cтрaвувaњa од втор бpaн на инфeкцијa

Во прилог има Видео: Властите во кинескиот град Вухан, каде започна пaндeмијaтa на кoрoнaвиpycот, денеска започна амбициозна кампања за тестирање на сите 14 милиони жители, откако се појавија cтрaвувaња од втор бpaн на инфeкцијa.   Најмалку два градски окрузи испратија известувања за кампањата од врата до врата и прашалници преку интернет, во кои што се бараат информации за можни тестови што граѓаните ги поминале и дали спаѓаат во групите со висок ризик, велат граѓаните. „Со цел подобро да ги искористиме тестовите како средство за набљудување и во согласност со барањето…

Повеќе...

CKAНДАЛИТЕ ИЗЛЕГУВААТ НА ВИДЕЛИНА: Дончев примал австралиски долари преку компанија регистрирана во струмичко Муртино

Ден Дончев примал австралиски долари преку компанија регистрирана во струмичко Муртино, е еден од насловите во новиот број на неделникот „Фокус“.   По барање на Обвинитeлcтвото за организирал kpиминал, Управата за финансиско разузнавање утврдила дека Дончев добил над 3 милиони денари по основ на плати од компанијата со основна дејност за интернет-порталите „Ремаркет“, која се финансирала исклучиво од австралиската фирма „Мегантик“, пишува во најавата на новиот бројна „Фокус“. Според потврдени сознанија, Управата за финансиско рaзузнaвање на чело со директорот Блажо Трендафилов го известува надлежниот јавен oбвинитeл Наум Пановски, кој патем…

Повеќе...

СЗПМ: Да се олеснат мерките за возрасните луѓе над 67 години

Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија денеска предложи за граѓаните над 67 години да важат истите мерки за заштита од корона вирусот како и за останатото население. -Сметаме дека ограничувањето на времето за движење до сега имаше свое оправдување, но во услови на смирување на пандемијата Ковид 19, како неопходна потреба за пензионерите е слободно движење со доследно почитување на мерките што ќе важат и за останатото население. На овој начин се дава еднаков третман на возрасните за самостојно живеење и активно стареење како начин за одржување на нивната…

Повеќе...

Кичеец човекот на Заев?

Дали Зоран Милески Кичеец за кого знаеме дека е во одлични односи со власта, впрочем тоа го вели и односот на правосудните органи кон Милески е човекот кој требало да послужи да го оцрни името на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Да се потсетиме дека кога сите беа во притвор во Шутка, Милески доби домашен притвор, а за време на пандемијата на коронавирусот, му беше укинат и домашниот притвор иако е осуден за случајот „Рекет“ на три години затвор, казна во која правните експерти уште веднаш се посомнева со оглед…

Повеќе...

НИКОЈ НЕ ГИ ПРИФАТИЛ ПРЕДЛОЗИТЕ НА ЗАЕВ: Единствен интерес на Заев бил датум за избори, но не и здравјето на граѓаните

Зоран Заев е осамен во желбата за брзи избори на сметка на здравјето на граѓаните, брифираат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека лицитацијата со датуми ниту пак позициите на лидерот на СДСМ не биле прифатени од ниту еден учесник на лидерската средба која се одржа вчера во вилата „Водно“ Според ВМРО-ДПМНЕ, Заев на лидерската средба пристигнал неподготвен, со единствен интерес, да разговара за датуми но не и за тактика за заштита на здравјето на граѓаните. Од ВМРО-ДПМНЕ брифираат за невистините искажани од Заев и Спасовски по одржаната лидерска средба: 1.…

Повеќе...

ГЛУПОСТ НЕВИДЕНА: Заев тврди дека граѓаните не само што не се во загуба, туку и заштедиле бидејќи нема каде да трошат….

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во денешната емисија Топ тема на Телма телевизија, истакна дека вработените во админстрацијата биле во ќар затоа што немало каде да ги трошат парите, па затоа заштедиле по 15.000 денари од својата плата.   Заев отиде до таму што ги критикуваше вработените во администрацијата дека не биле солидарни. -25 000 денари зема еден административец, 6000 денари во просек враќа кредити, 19 000 денари ги трошиме, сега во април месец 10.000 денари е потрошувачката од тие 25.000 денари затоа што седиме дома, нема каде да ги…

Повеќе...

Зачестени нападите од сајбер-криминалците

Според Интерпол, зголемен е бројот на сомнителни домени што во своето име ги содржат термините коронавирус, ковид-19 и слични називи со цртички помеѓу нив. Додека некои од нив се легални, сајбер-криминалците создаваат илјадници такви интернет-домени што имаат спам-кампањи, кои шират вируси и ги напаѓаат компјутерите на лицата што ќе пристапат до нив. Само до крајот на март се појавиле 2.022 сомнителни домени и 40.261 високоризичен новорегистриран домен КОРОНА-НАПАДИ НА ИНТЕРНЕТ Пандемијата на ковид-19, која веќе неколку месеци се шири низ светот, добро им дојде и на сајбер-криминалците, кои користејќи ја…

Повеќе...

Милчин: Мнозина пpeлажа прематарот Заев и мнозина одбиваа да си поверуваат на очите

Фејсбук статус на Владимир Милчин – поранешен извршен директор на Фондацијата „Отворено општество“   Мнозина прелажа прематарот Зоран Заев и мнозина одбиваа да си поверуваат на очите. Измамите ги разубавуваа оние малцина купени трабанти. Се најдоа такви и во граѓанскиот сектор, но тие не беа и не се мнозинство. Најголемиот дел граѓани и граѓански активисти веруваа во “Нема правда, нема мир!”. Најголемиот дел сметаа дека груевизмот е дното. А сега веќе не гледаат битна разлика меѓу двата, односно трите политички вируси кои ја заразија Македонија со болеста со четири симптоми:…

Повеќе...