МИРКА Велиновска: СЕ ДИНСТА НИРМБЕРГ 2!


Зошто? Па затоа што човештвото е буквално јавнато од ,,либералниот,, неофашизам кој во 2001 година  Ѓунер Исмаил (еден од неговите издресирани поклоници) го најави радосно како МЕКА ДИКТАТУРА НА ЛИБЕРАЛНАТА ДЕМОКРАТИЈА. Јас и тогаш полемички во ,,ЗУМ,, неделникот го изделкав заради конструктот на зборови кои суштински и логички не стојат заедно и не говорат добро за интелигенцијата на дотичниот ,,експерат,, кој формулацијава ја има превземено без да му ја мисли многу од некој американски ,,авторитет,,. Но, ете дојде времето да го гледаме во живо овој нов обид за уништување на слободното човештво познат едноставно како ФАШИЗАМ. Нема мек и тврд, либерален или диктатоерски, лев или десен, загулен или прогресивен. Еден е и вонвременски. Врв е на дегенерацијата на одредена вредносна парадигма која била наметната и владеела со човечкиот сој. Тоа е во суштина превод на политичката срамотна мантра на македонските неграмотни, издресирани и бездарни политички курсисти а гласи ЕДЕН Е ИЗБОРОТ, односно, НЕМАМЕ ДРУГА ОПЦИЈА.

Има. Борба против фашизмот. Оти со фашизам не се преговара, не постои компромис, нема разбирачка, ама баш по ниту една тема. И затоа не е ни избор ни опција, туку е ментална болештина на оние кои ќе си помислат дека се господ бог или црпнати од бога.. Едниот вредносен модел диктира смрт, уништување, истребување, а дугиот или другите сакаат да живеат достоинствено и слободно како самоспосзнаени суштества. Што пред некој ден, во Париз на Емануел Макрон елоквентно му го плесна во лице претседателот на Гана. Фашизмот историски стапува на сцена кога претходниот доминантно владеечки вредносен модел ќе стане гангренозен. И ова е историски непобитен  континуиран факт кој уредно и прецизно се гледа на временската историска отсечка. Болниот поредок не сака доброволно да умре, па почнува бесно да клоца на сите страни. Историјата која наспроти мокрите сништа на Франсис ФукујамаТони Блер и Бил Клинтон, таткото и синовите Буш за нов светски поредок скроен по мерка на човек без мозок, без меморија и самосвест како ФАТВА ЗА ТРЕТИОТ МИЛЕНИУМ (мој текст во неделникот ПУЛС во 1997 година) врие од примери на вакви светски судири на човекот и ѕверот. И секогаш завршувале со пораз на фашизмот. Или со победа на доброто врз злото. Односно, со смрт на вредносно истрошените цивилизации и воздигнување на нови. Историчарот со огромно знаење и мудрост Арнолд Тојнби има кажано дека ,,цивилизациите секогаш умираат од самоубиство, а не од убиство,,. Впрочем, како и леманите од родот на глодари. И пошто луѓето сакаат да живеат, а некако не им се умира доброволно, редовно се борат за свој опстанок ем тоа жестоко и по цена на огромна саможртва. Е тука сме пак по 75 години.

Родриго Дутерте по една година претседателствување со ничкосаните од слугување Филипици гласно им  најави на американските далдисани империјалисти и нивните локални наемници дека ќе организира светски нирмбершки процес за судење на оние кои организираа и спроведуваа геноциди и други видови на злосторства против народите. Таков настан најави во 2012 година во Сеул и Ноам Чомски на светската конференција на новинарите предупредувајќи ги дека овојпат и тие ќе се најдат на оптуженичка клупа како соработници на фашизмот. Оти, рече, тие овојпат играат улога на ударна тупаница на американската елитна морнарица. Неверојатно прецизна симболика која ќе го оневозможи плачењето и мрсулавењето на ,,угледните,, преститутки дека тие за ништо не се виновни. ,,Колегата,, Зоран Фидановски и неговиот истомисленик Борјан Јованковски јас на време ги предупредив со што ќе се соочат, такви какви што се прогресивни и цивилизирани. За Геро и Сашо Ордановски не ни сакам да кажам што си избрале како судбина од која нема бегање.

Во ноември 2013 година во ,,КАЛА,, Миленко и јас разговаравме со Џулието Кијеза еден од највлијателните новинари во Италија и Европа за брзината со која се одвиваат настаните што ќе доведат до светски судир помеѓу фашизмот и слободното човештво. И јас, која чувствував дека ќе го гледаме во живо, не бев толку сигурна дека ќе се случи баш до толку брзо, ама Џулието ни даваше доста примери од кои најзначаен е оној што како круцијален е содржан во тужбата на Сајрус А. Парса АИО Организација ПРО СЕ, поднесена во федералниот суд во Калифорнија за злостори против човештвото, за геноцидни дејства и злоупотреба на технологијата на 26 фебруари 2020 година. Тужени се едно чудо индивидуи и компании и институции, а меѓу нив први се ГуглБарак Хусеин ОбамаЏо Бајден и синот му ХантерХилари КлинтонЕрик ШмидНенси ПелосиЏон БренанЕндрју МекејбЏемс КлаперФејсбук, Светска банкаДип мајнд инкАлфабет инкНеуро инкТесла инкЛари ПејџСергеј БринМарк ЦукенбергЕлон МаскАмазонЏеф БезосМикрософтБил ГејтсСи Ен Ен, Кабелската мрежа ,,Вести,,, Андерсон КуперДон Лемон (преститути педери де), МСНБЦРејчел Медоу (преститутка, лезбејка де), Џемс КлаперВашингтон постЊујорк тајмсТајм магазинот, Харвард универзитетот, Адам ШифЏорџ Сорос лично, менаџментот на Сорос фондацијата, подружниците на фондацијата Отворено општество ширум светот (Милчин нека се спреми за одење во шума со пушка за да ја бранел Македонија што го најави во интервју за Њујоркер во 1996 година), Рокфелер фондацијата и други. Во тужбата се сместени и кинески компании како Хуавеј, фаца како Алибаба и Кинеската комунистичка партија. Американците се теретат за велепредавство, субверзивни дејства, а заедно со Кина плус за геноцидни дејства со кршење на членовите 1,2,3 и 4 од првото начело на Конвенцијата за геноцид. Тужителот на 87 страни ги наведува дејствата на тужените за кои со примери ни говореше и Кијеза. Перење на мозокот преку социјално програмирање, културен геноцид преку бришење на човечката колективна меморија во што спаѓаат ,,филантропските,,  акции на Владе Милчин и неговите соросоиди во рушење на Македонија и обезличување на Македонците, фашистичкиот договор во Преспатиранската ултимативна платформа и бугарскиот добрососедски историски геноцид, цензури, манипулација преку алгоритамска биометрика, кршење на нирмбершкиот код, експерименти и пласман на мутирани вируси за масовно уништување на човештвото, генетски интервенции, создавање на измешана реалност, односно матрикс, злоупотреба на нано технологијата, клонирање, генетски инженеринг, контрола врз човековата мисла, акција и биологија. Се на се новиве фашисти се фатени со смкнати гаќи среде операцијата РЕПРОГРАМИРАЊЕ НА ЧОВЕЧКИТЕ СУШТЕСТВА без нивно знаење, согласност, разбирање и волја. Во тужбата како одговорни институционални помагачи на фашистите се обвинети ЦИАНСАМИ6ФБИДАРПАНАСАЕУНАТО и др.

Не само во нарацијата на тужбата, туку и во нејзиното читање меѓу редови се гледа она што германскиот канцелар Хелмут Кол точно го дијагностицираше како политика на џин со мозок на бебе. Просто гледате како империјата Америка во залез одбива да се соочи со својата одговорност за дејствата што ги превземаше арогантно, безобразно и  самодоволно  прогласувајќи се за црпната од Бога и прогласена за посебна. Исто како Црпко од Муртино. Они би сега, пет месеци пред претседателските избори да го исчистат целото домашно човечко ѓубре, ама да одбегнат да платат тешки репарации за страдања на човештвото преку перманентни војни, хибридни војни, НВО револуции, геноциди, економска експлоатација, рушење на институции и организирање на преврати ширум сите континенти кога ќе му прдне на Вашингтон и тамошниот империјален двор а со штедра помош на британскиот поискусен старател. Затоа и се навртеле на потентната Кина, на неосвоивата Русија, на гордиот и отпорен Иран, борбената Венецуела, издржливата и жилава Сирија, непоколебливата Куба, решителните Јемен, Боливија, Филипини…

Пет Бјукенен, неколкупати кандидат за претседател, во 2012 година навести дека САД брзо ќе се соочи со своја балканизација. Вели, ако продолжиме со ваквата политика дома, ќе не снајде големо Косово и кавга и војување меѓу Србија, Хрватска, Словенија и Македонија. Карма! Американскиот матрикс им се крши на Американците од глава. За што има народна поговорка: ВОЛОТ РИЕ, НА ШИЈАТА СИ ФРЛА.

Сега за тоа зошто дојде до вакво забрзување на разврската:

Дојде со доаѓањето на Доналд Трамп на чело на САД во ноември 2016 година. Неговата агенда им беше јасна на сите елитни играчи и нивните евнуси. Имаше две цели. Да го почне генералното чистење на длабоката  (паралелна) држава и да ја возобнови Америка како нормална држава на ментално здрави луѓе, без титула специјална светска империја зашто како реалист и интуитивец, а учен и спреман од неговиот за јавноста непознат ментор кој беше и негов професор кој живее во длабока илегала (творец е на распространетата америкаснска радио мрежа како потценета комуникациска алатка која лавовски му помогна на Трам во кампањата во 2016 да го мобилизира народното движење и да го мотивира обичниот американец да гласа масовно) нешто како нашиот врвен европски обавештаец Чкатров кој никој не го гледаше а тој иако не излегуваше од дома знаеше буквално за се што се случува и што ќе биде. Но, неговите непријатели уште во 2015 година почнаа да дејствуваат за да го спречат ваквиот исход. Барак Обама и неговите служби во кратко време испланираа блицкриг 7 хибридни војни, сите во медитеранскиот басен, односно, на потегот Евроазија за кои говореше генералот Весли Кларк (оној што раководеше со бомбардирањето на Југославија и стана угледен бизнисмен на Косово заедно со Медлин Олбрајт). Во последната година од неговиот осумгодишен мандат стана толку дрзок што на заседанието на ООН свика некаков проширен совет за безбедност со 50 шефови на држави и влади, меѓу кои и Македонија со Ѓорѓе Иванов. Таму ги извести дека светот треба да се подготви за триесетгодишна војна за која тој изготвил стратегија на подигање жив огнен ѕид од државите: Романија, Србија, Македонија без Бугарија како ничија земја, Косово како мобилна терористичка фигура, Албанија како напаѓач од зад грб, а Грција како НАТО морска фортификација. За почетокот на војната на се или ништо, Обама со своите советници и ЦИА алатки Сорос и Фетулах Гулен  го смисли превратот во Турција. Се почна со предиграта на НВО секторот познат како Таксим еколошка револуција, а финишираше со неуспешниот обид за воен преврат на 25 јуни 2916. ЕУ и НАТО знаеа и чекаа на готовс да почне дешавката воопшто не ни сомневајќи се дека сите ќе бидат фатени на дело среде блудно дејство. Официјална Москва му јави на Ердоган што му се спрема од Вашингтон и неговите домашни квислинзи распослани по институциите и бидна. Е од тогаш на Обама и неговите елитни ,,демократи,, генералот Мајк Флин им стана смртен непријател. Додуша, за Обама тој беше коска во империјалното му ексепшенел грло уште од порано, како прв човек на военото разузнавање кој многу знае, кој не се согласува со влканите прокси војни и му пркоси и заради што го смени од функцијата во 2014 година зашто го обвинувал за користењето на Ал каида за креирање на ИСИЛ. Што друго знаел? Па да речеме дека сигурно знаел оти ,,случајно,,  три дена пред  турскиот пуч, на гости на Џес Бејли, тогаш амбасадор во Турција, му дојде Џон Бренан, бившиот директор на ЦИА кој се моташе некое време, а од таму тркна во Тирана каде со соросоидот Еди Рама ја составуваа великоалбанската платформа или попрецизно ултиматумот за објавување на војна со Македонија. Ако се прашувате зошто Обама ја имаше на пик Македонија, да потсетам на деталот, дека кога Груевски отиде со својот тим на средба со Џо Бајден (потпреседател) во 30 минутен бараж слушаше закани со ликвидација на него и неговото семејство затоа што Обама бил многу лут што Грујо не го спровел налогот за менување на името на државата (Северна Македонија е името што нункото Обама ни го избрал) и бришењето од живи народи на македонскиот народ. Ексепшенел император со ексепшенел барања достојни за ментално пореметениот Калигула. Зошто е важно она што се случуваше последниве четири години со генералот Флин? Па затоа што човеков требаше да биде именуван како шеф за безбедност во администрацијата на Трамп што значеше дека Обама и неговите пајташи ќе бидат разгологазени и пред јавноста и пред судовите со цел да се избегне комплетно светско бламирање на државата и историско трајно флекосување на Америка која и онака кубури со светла национална историја. Некој ден пред да му склепаат замка за ликвидација, Генералот имаше средба со македонска армијска делегација во која тој им советуваше да бидеме стрпливи и спремни да издржиме до крајот на 2017 година до кога требаше да се исчисти длабоката држава. Му измонтираа затоа на генералот процес преку ФБИ и ЦИА дека е турски платеник и руски соработник, американски предавник. Арно ама, по неуспешната освета врз Русија заради Крим и Сирија, преку рашагејт макартиевската медиумско соросовска ,,шарена,, револуција во која се вклопија, Британија, Канада и Австралија, последниве денови се си доаѓа на свое место. Мозаикот е склопен и се чека големата судско-институционална разврска. Генералка де! Некои од делата за кои се товарат тужените се казнуваат со долгогодишни затворски казни, а богами и со смртна казна. Колку што прочитав во најавите на Трамп, за дела означени како велепредавство и за злостори против човештвото, односно, означени како геноцидни ќе се бара плус губење на граѓанските права, одземање на сиот движен и недвижен имот во државата и во странство.

Овој текст го пишувам со посебно задоволство и завидна доза на мерачење кога ќе помислам на ЕУ и НАТО фашистите во Брисел како креатори на страдањата на Македонците, Србите, Босанците, Црногорците во последниве 25 години. А особено кога ќе ги видам како се копрцаат паникосаните манемачковисти и секакви елитни северџански шкопеници кои му се колнеа на верност на сенаторот Џон Мекејн, како министерот за одбрана Зоран ЈолевскиРадмила Шеќеринска и Црпко Заев кои во Давос му се заколнаа и на стариот и на младиот суруш од гнојното семе Сорос дека безпоговорно ќе ја следеле неговата мизнтропско-фашистичка агенда,  на напувани цијашки агенти како екс министерот за внатрешни, Силјан Аврамовски и слугата Зоран Верушевски, на сите оние кои им лижеа кондури на цијашот Џес Бејли и цијашот Филип Рикер, на едно чудо профитери и лобисти од рангот на елегантниот и западњачки ,,култивиран,, Срѓан Керим и неизделканиот му побратим по интереси Сашо Мијалков кои ми ,,продаваа,, нафта од шкрилци како единствена опција за сметка на алтернативните затуцани ,,јужен поток,, и ,,евроазиски пат на свилата,,. Сепак, со особен ќеиф и возбуда го исчекувам крајот на првиот македонски ,,језуит,, – соросиден одгледувач на ГМО бројлери кои со парите и налозите на Сорос и иба мајката на цела една македонска генерација која темелните вредности ги замени со шкарт консуменство и гламурозно, божем западно цивилизирано пување. Произведе зомби генерација на која и е издрндан мозокот до таму што е неупотреблива повеќе за било што човечко.  Ама, пошто се работи за полнолетни бројлери и стари кокошки,  немаат опрост. Оти сите заедно со него учествуваа во разнебитувањето на државата Македонија, во обесмислувањето на македонските државни институции, во изведбата на геноцидот врз Македонскиот народ преку бришењето на неговиот континуитет, преку отуѓување на античкото македонско културно и историско наследство, негирање на антифашистичката историја, вмровскиот револуционерен период, замолкнување на македонската народна песна, стимулирањето балистичкиот фашизам, забранување на македонската енциклопедија, аминувањето на фашистичките геноцидни договори со Албанија, Бугарија и Грција, негирањето на македонскиот јазик и многу други свињарии. Владе Милчин заедно со дегенот и социопат Љубомир Фрчкоски,  Денко МалевскиНикола ДимитровРадмила Шеќеринска и Зоран Заев ќе бидат наш врвен придонес во скорешниот Нирмберг 2. Ќе немаат ни пари ни имот, ни статус, ни граѓански права. Ќе завршат во затвор. Оти не само Америка, ами светот ќе се чисти генерално. Од албанската страна на фашистичкиот пекол, богами по со време нека си се спреми Али Ахмети со дружината му. Оти не знам дали некој им има јавено дека од оваа судбина нема куртул. Нека ги прашаат своите соучесаници на Косово. Бонд стил наскоро ќе го нема. А злостори против човештво не застаруваат. Ни Вејце, ни Карпалак, ни Бриони, ни Смилковско езеро, ни кумановско Диво насеље. Нема веќе заштитен чадор, ни рачка за која да се фатат. МИ6 си се спрема за меѓународно тртење. Прв си даде оставка заменик директорот на службата. ЦИА е сега плен. Како и врвот на ФБИ. Нема азил или макар каво прибежиште ни за елитните Америте и Британци, нема за Германците и Французите, за бриселџиите од ЕУ и НАТО што ни просеруваа авторитет, а камоли за вакви безначајни балкански гниди и пицајзли со еднократна употребна вредност. Кога на ексепшенел императорот Барак Обама фино лепо завчера му е наредено да не ни мисли да отпатува во наредниов период во странство, можете да си замислите каде ќе се склонат Верушевски или Ахмети или Заев и Рада или македонските ,,конгресмени,, прелетачи и профитери. Дури ни џунгли нема како порано, а ни пусти пустињи баш до толку.

За сега толку!

 

М.Велиновска

Извор: ДУДИНКА. ОРГ

Скопје, 12 Мај 2020

Повеќе