Поставен командир на пожарникари без соодветно искуство

НОВА АФЕРА НА ПОВИДОК И ГРУБО КРШЕЊЕ НА ЗАКОНОТ Наташа Петровска, градоначалничката на Битола, не само што две и пол години ги помина во карантин, туку во ова нејзино непостоење и нефункционирање, за жал, присутни се и многу елементи на грубо прекршување на законите и исполнување на лични и строго партиски хирови. Многу е јасно, без да се пренагласува во оваа прилика, дека законоите и правилата не се прекршуваат туку така, туку се прашуваме што е во позадина, можеби дури и финансиски криминал, за кој ги повикуваме надлежните институции да…

Повеќе...

Лидерската заврши без датум за избори

  Без постигнат консензус за датум за предвремени парламентарни избори е епилогот од денешната втора лидерска средба кај претседателот на државата. Нова средба на лидерите не е закажана, а во текот на следните денови, како што се најавува, се очекува партиите да имаат меѓусебни разговори. Власта и опозицијата останаа на своите ставови. Од ВМРО-ДПМНЕ биле за избори на крајот од летото, додека СДСМ за крајот на јуни. За брзи избори се изјасни и ДУИ, од каде сметаат дека дискусиите на лидерската биле плодни и детално се анализирала состојбата во земјата. Додека од Алијанса на…

Повеќе...

ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ – “ПРАУД ЧАО, КОРОНА ЧАО, ОСТАНА УШТЕ ДА ВИ КАЖЕМЕ ЗБОГУМ”

Колумна: “ПРАУД ЧАО, КОРОНА ЧАО, ОСТАНА УШТЕ ДА ВИ КАЖЕМЕ ЗБОГУМ” “Нешто незадолжително, но во отсуство на култура, се изнагледавме некултура” Александар Митевски професионален музичар и Драган Спасов – Дац професионален актер, познати на Македонската јавност по своите професии но и по неколку “копи рајт” музички остварувања – Дуо, понекогаш и трио фантастикус со заеднички песни на кои благодарение на некои портали им беше подигната гледаноста, како на пример, „Уште ми фалиш“ (591,292 прегледи на YouTube), „Љуби ме“ (234,223 прегледи на YouTube), „Цреши Охридски“ (162,627 прегледи на YouTube) , „Еј…

Повеќе...

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ УКИНЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

Демократскиот сојуз во врска со актуелните состојби предизвикани од пандемијата предлага укинување на следните мерки: Прво, да се укине полицискиот час со што ќе се овозможи на граѓаните да го нормализираат животот, пред се поврзан со извршување на секојдневните фамилијарни и работни обврски. Второ, да се нормализира работата на здравствените установи, посебно од терцијалната заштита (клиники, институти и сл.), затоа што десетици илјади хронично болни се без соодветна здравствена заштита. Трето, да се нормализираат спортските и културите активности согласно протоколите за социјална дистанца и другите заштитни мерки. Долготрајните рестриктивни мерки…

Повеќе...