ЧУЛЕВ: Има неколку истраги за носители на јавни функции, досега молчевме заради корона вирусот!

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, потврди за ТВ21 министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. „Ние веќе имаме отворено сериозни истраги, во областа на организираниот криминал и во областа на корупцијата. Ќе излеземе во наредниот период и со пресови преку кои ќе ја информираме јавноста, а тоа не го направивме претходно поради коронавирусот“, изјави Наќе Чулев во емисијата „10 минути“ на ТВ21.  

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Капитулираа здравствениот систем и разумот пред политиката на Филипче, Заев и СДСМ

На 14 април биле дијагностицирани 26 заболени од Ковит 19. На Велигден 37 новозаболени, а само пред два дена беа дијагностицирани 40 инфицирани, се вели во денешната реакција од ВМРО-ДПМНЕ во врска со мерките и состојбата со оронавирусот во Македонија. – Пред месец дена, за Велигден, Заев, Филипче и владата го прогласија најдолгиот четиридневен карантин, а сега со истите бројки ги укинуваат сите мерки и препорачуваат избори. Здравствените мерки на Филипче и власта на СДСМ доживуваат фијаско. Македонија и понатаму е единствената земја во регионот кај што корона епидемијата наместо…

Повеќе...

Од денес без полициски час, од четврток отворени терасите на кафеаните, од 1 јули нема веќе работа од дома

Од денес 27 мај целосно престанува важењето на одлуката за забрана и посебен режим на движење, а од четврток 28 мај почнуваат со работа угостителските објекти, но само на терасите, објави техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција. Од 1 јуни, пак, на работа се враќаат сите што работеа од дома. Ова не важи за хронично болните и родителите на деца до 10 години, до почеток на работа на градинките. Се укинува и карантинот за вратените македонски граѓани кои се враќаат со „хуманитарните“ летови, со прикажан негативен тест и самоизолација.…

Повеќе...