Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова-„ШЕГОВИТА“ ИЛИ ТАЖНА И МАЧНА РЕАКЦИЈА?

„ШЕГОВИТА“ ИЛИ ТАЖНА И МАЧНА РЕАКЦИЈА? По реакцијата на бугарскиот заменик министер за надворешни работи, Георг Георгиев на честитките, по повод празникот на сесловенските браќа „Св. Кирил и Методиј“, ТАЖНО квалификувани како „ШЕГОВИТИ“ си велам: дали за бугарската власт е „шега“, ФАКТОТ дека „Св. Кирил и Методиј“ е национален празник на Словачка, како и национален празник на Чешка, ама тие, иако беа една држава: Чешко-Словачка, во која се славеше „Св. Кирил и Методиј“, по одвојувањето, не се расправаа околу СВЕТИТЕ БРАЌА. Инаку, Словачкиот устав потсетува на историското наследство на Голема…

Повеќе...

Лекарската фела незадоволна што Комисијата за заразни болести потклекна под диктатот на Заев

Докторската фела е лута на Комисијата за заразни болести, бидејки потклекнаа на притисокот на Заев, оставајќи ги зад себе се повисокиот број на заразени од ковид-19. Се прогласи олабавување на мерките, се тврди дека опасноста поминала, се затвораат очи пред реалните бројки на починати од коронавирус. И кога регионот одбива да ни отвори граници токму поради најлошата епидемиолашка слика во споредба со балканските земји. Комисијата за заразни болести во Македонија за да му удоволи на Зоран Заев да истурка избори, остана нема и пред апелите на своите колеги дека не…

Повеќе...

Бидејки Владата бара а Пендаровски прогласува нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по ред, за нови 14 денови, поради коронавирусот. Ова значи дека изборните рокови остануваат замрзнати, односно, вонредната состојба ќе трае до 13 јуни. Доколку тогаш, не се донесе одлука за нејзино ново прогласување, тогаш изборните рокови ќе течат, а изборите ќе треба да се одржат на 5 јули. – Точно е дека во најголемиот број од општините е стабилна, но за неколку општини постои сериозна загриженост. Со оглед на последните трендови,…

Повеќе...

Операција „Орион В“: Запленети 50 тони кокаин

#Свет Во мултилатерална морнаричка операција, во која учествувале 26 земји, за 45 дена запленети се 50 тони кокаин, соопшти претседателот на Колумбија Иван Дуке. Операцијата „Орион В” почнала во април и траела до 15 мај, а во неа се уапсени 150 луѓе и запленети се десетици пловила и четири авиони. Колумбискиот министер за одбрана Карлос Трухиљо информира дека вредноста на запленетата дрога е 1,7 милијарди долари и дека би можела да се спакува во 126 милиони дози. Во операцијата биле запленети и седum тони марихуана во вредност од 36,7 милиони…

Повеќе...