Битола: Заедно со народот во обнова на Битола и Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е партија од народот и никако не може да води кампања скриена зад компјутерите, позади екраните, туку ВМРО-ДПМНЕ ќе биде заедно со народот и во следните 25 дена и во оние 20 дена коишто ќе бидат дел од кампањата, така што очекувајте нѐ, тука сме со народот, колку може ќе бидеме заштитени, ќе ги почитуваме оние протоколи за заштита на здравјето на граѓаните. ВМРО ДПМНЕ заедно со народот ја започнува финалната борба за чесност, принципи, честитост и правда, борба за економски развој и достоинствен живот, борба за иднината на…

Повеќе...

ДОНЕВ:Добиваме сила, енергија од нашите сограѓани храбро да ја поведеме обновата на Струмица и обновата на Македонија

Денеска на штанд за пред Глобал и пред Тинекс маркет во Струмица се сретнавме со нашите сограѓани. Нашиот народ знае кој умее да се грижи за татковината. И затоа наидовме на добар прием од многумина кои веруват во идеата за слободата и правдата. Сите посетители потврдија дека на 15 јули Македонија е пред важен испит и дека само ВМРО- ДПМНЕ со својата агилност и професионален кадар може да справи со кризата во која се наде државата. Добиваме сила, енергија од нашите сограѓани хравро да ја поведеме обновата на Струмица и…

Повеќе...

ГАЈЗЕР: Заев е исплашен, затоа брза на избори, а сликата во Македонија ќе се промени по изборите, особено ако Доналд Трамп освои нов мандат

Словенечкиот аналитичар и професор по геополитика Ларис Гајзер го раздрма целиот Балкан кога ја откри аферата „Рекет“ низ серија текстови и снимки во весникот „Верита“, кои ги објави во август минатата година, пишува Ало.рс. Аферата доби епилог пред два дена кога Бојан Јовановски, познат како Боки 13 и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева се осудени на 9 односно седум години затвор по обвинението дека од ноември 2018 година до април 2019 земале 1,55 милиони евра од Јордан Камчен, еден од најбогатите Македонци, а за возврат да му ја „олеснат позицијата“ во…

Повеќе...

Каракамишева-Јовановска: Со скандалозната одлука на Апелација, незаконието се смета за право, а правото за незаконитост

По одлуката на Апелација со која се дозволи незаконски прислушуваните телефонски разговори да можат да служат како докази врз кои ќе се засноваат судските одлуки се започнува нова ера во македонскиот правен систем каде незаконието се смета за право, а правото за незаконитост, вели универзитетската професорка по уставно право, Тања Каракамишева-Јовановска за порталот КУРИР.мк. Скандлозната одлука со која Апелација го крши Законот за кривична постапка дојде по заканите на министерот Оливер Спасовски дека ќе поднесе кривични заради бегството на Горан Грујовски и Никола Бошковски. Апелација реагира на закани, а не…

Повеќе...

Џон Клис е дебела црнкиња што тепа антирасисти

Александар Русјаков Оние што денес во име на некаква борба против расизам, хистерично напаѓаат и сатанизираат неистомисленици, палат и крадат туѓа сопственост, бришат, според нив, политички некоректна историја и сакаат да спроведат цензура на мечтите и хуморот, всушност се вистинските расисти. Зошто? Затоа што себеси се доживуваат како посебна раса, тие во себе гледаат надлуѓе Размислувам. Превртувам мисли. Се преиспитувам. Да не случајно сум залутал со ставови. Не, не сум залутал. Јас сум антирасист. Не поднесувам расизам. Во никаква форма. Чекај сега, па тоа значи дека јас, „Антифа“ и „Блек…

Повеќе...