По победата ВМРО-ДПМНЕ ќе го испита потеклото на имотот на фамилијата Заеви

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ  и носител на изборна единица 4 Александар Николоски денеска пред жителите на општина Демир Капија истакна дека на 15 јули потребна е победа на ВМРО-ДПМНЕ за враќање на достоинството на земјоделците, ставање крај на националните понижувања. Победа ни е потребна на 15 јули за да ставиме крај на националното понижување, потребна е победа за да има повеќе достоинство за земјоделците, повисоки пензии за пензионерите, повисоки плати за работниците, младите да остануваат дома а не својата иднина да ја бараат во Швајцарија, Германија или на било кое друго…

Повеќе...

Николоски: Пред споменикот на Гоце Делчев кажувам дека тој ќе остане Македонец, за него преговори нема

Одговорајќи на новинарски прашања, носителот на листата во изборната единица 4 и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски истакна дека после 15-ти јули за сторените криминали секој ќе си сноси одговорност. – Тоа е жалната вистина која што се случува во Македонија со коруптивното владеење на коруптивното владеење токму овдека во Струмица на семејството Заеви како и во Македонија во изминатите три годишен период. Точно во право сте, тоа го презентираше и ВМРО-ДПМНЕ а го видовме и во јавноста дека 5 фирми кои што се поврзуваат со сопствеништво на едно лица…

Повеќе...

Битола ВМРО ДПМНЕ: Молк од Козаров за вработувањето на сопругата и кумот

Васко Мавровски ВМРО ДПМНЕ Дали е точно дека сопругата на Горан Козаров, веќе 6 месеци е вработена како раководител на финансии во Националната Установа Народен Театар Битола? Дали тоа Козаров го направи како прва задача, знаејќи дека набрзо им следува изборен пораз и место во опозиција? Дали е точно дека за раководител на сестринската фирма на ЈП Водовод, ДООЕЛ ХЕП Битола, го назначи лицето Оливер Сливовски, без спроведена транспарентна постапка, а само заради тоа што се во кумовска врска?  Ова се само двете прашања кои Горан Козаров, кандидатот за пратеник…

Повеќе...

Панова: 15 години локална власт на СДСМ во Струмица, но и еден мандат на Владата на Заев, не беа доволни да ја реконструираат улицата „Цветан Димов“

„15 години локална власт на СДСМ во Струмица, но и еден мандат на Владата на Заев, не беа доволни да ја реконструираат улицата „Цветан Димов“. Проблемот на граѓаните го користат само како предизборно ветување, а резултатите ги нема никаде“ – кажа Ели Панова, кандидат за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Обнова на Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Интегрален текст од прес конференцијата: Почитувани сограѓани, од денеска започнуваме да ви даваме одговори, оти, на 15-ти јули вие треба да го заокужите бројот 14. Денеска се наоѓаме на улицата Цветан Димов, каде…

Повеќе...

Битола ВМРО ДПМНЕ: Животот и здравјето на граѓаните се бесцнети

др.Олга Лозановска кандидат за пратени во ИЕ5 ВМРО ДПМНЕ и Коалиција за обнова на Македонија Почитувани, покрај економски, најголем и најчувствителен колапс Македонија со оваа неспособна, криминална и предавничка власт, доживеа во здравството. Најголемата светска здравствена пандемија со КОВИД 19, за жал во Македонија само ги потврди катастрофалните политики во здравството, лошите решенија и одлуки кои ги донесе оваа власт. Еве, уште еднаш, како многупати досега прашуваме: – зошто повеќе од две години не работи ангиографот и зошто во функција не е ставен акцелераторот, за да можат оваа категорија граѓани…

Повеќе...