СДСМ има кoaлицијa без изборна програма, тоa е нeдoзвoливo

Вечерва во емисијата на ТВ Алфа „Заспиј ако можеш“ гостуваше екс-амбасадорот на Македонија во Лондон Јован Донев. Тој кажа дека СДСМ има коалиција без изборна програма што според него е недозволиво. Вие имате во овој момент во Македонија предизборна коалција без изборна програма. Тоа ви е коалцијата Социјал Демократски Сојуз – Беса тоа е недозволиво и никој не реагира во Македонија, а некој треба да им даде гласови затоа што таа коалиција има изборна листа. Како членството и симпатизарите на СДСМ или некои други гласаат за партија коалиција која што…

Повеќе...

Власта за македонскиот јазик во ЕУ “се крсти” во договорот за добрососедство и добрата воља на бугарите

Бугарија ни го блокира датумот за преговори со услов да заборавиме на македонски јазик и македонско малцинство, а Димитров се надева дека Софија ќе ни дозволи европското право да го преведеме на макдонски. Шефот на дипломатијата е оптимист дека источниот сосед немало да ни го оспори правото на самоопределување бидејќи тоа не било според договорот за добрососедство. Македонскиот јазик бил наша работа. Прашање затворено со затворањето на личната карта Обединетите нации. ТОНСКО:Никола Димитров-Министер за надворешни работи – Македонскиот јазик е наша работа, тој е израз на нашето право на самооппределувањето…

Повеќе...

(Видео) Непокор македонски: 250 знамиња со “Сонцето од Кутлеш” светнаа во Пелагониското поле

250 знамиња со “Сонцето од Кутлеш” се веат на куќите во општина Могила и Новаци, пренесува АЛФА. Двесте и педесет знамиња со сонцето од Кутлеш, жителите од пелагониските села во Општината Могила, па и неколку во Новаци, ги поставија на своите куќи и во дворовите, за да покажат колку си ја сакаат татковината и колку ја негуваат паметената историја, пренесувана од колено колено, преку генерациската меморија на нивните дедовци и предедовци. Целата сторија на Петар Стефановски за АЛФА, можете да ја погледнете ТУКА.  

Повеќе...