Мицкоски: На маса е Македонија, СДСМ и БЕСА подготвуваат федерализација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Аеродром изјави дека СДСМ и БЕСА подготвуваат федерализација на Македонија. -На маса е Македонија, да не биде дека не е споменато пред време затоа што првиот чекор е федерализација, вториот чекор е конечно уништување на Македонија и секој оној кој ќе излезе на 15 јули и ќе заокружи пред името на Никола Димитров и за волјата на СДСМ и Беса треба да е свесен дека заокружува за уништување на Македонија – рече Мицкоски. Тој додаде дека ДПМНЕ на овие избори излегува со понуда…

Повеќе...

Сообраќајка на патот Струмица – Валандово, комбе со мигранти излета од патот

Синоќа околу 21:30 часот на патот Струмица – Валандово, кај Тркања, патничко товарно возило од засега непознати причини излетало од патот и се превртело. Според очевидци во комбето имало мигранти. Интервенирала Противпожарната единица на Струмица со шестмина пожарникари, кои со специјални хидраулични алатки е пристапено кон извлекување на повредените. Според информациите од ТППЕ Струмица, седум лица се префрлени во Струмичката болница. Полицијата врши увид на самото место. ФОТО: ТППЕ Струмица Струмица Нет

Повеќе...