ЕПП со целосна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ на престојните избори

Европската народна партија (ЕПП) најголемата партија во Европскиот парламент изрази поддршка на ВМРО-ДПМНЕ посакувајќи и се најдобро на изборите на 15 јули. ЕПП и посакува на нашата партија членка ВМРО-ДПМНЕ се најдобро на изборите на 15 јули. Борбата против корупцијата, за независно судство, економските реформи и владеењето на правото мора да продолжи. Потребни се слободни и фер избори за да се придвижи земјата напред на нејзиниот европски пат, порачуваат од ЕПП.

Повеќе...

Муцунски: За да има прогрес, потребни се промени!

„За да има прогрес, потребни се промени. Затоа на 15ти јули одберете надеж и развој. Исправи се гордо Македонијо, доаѓаат подобри денови.“ е главната порака кандидатот за пратеник од првата изборна единица, Тумчо Муцунски. Муцунски на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ се наоѓа веднаш зад носителката Силјановска, со која се и колеги професори на Правиот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје.  

Повеќе...

Нова „бомба“: Заев вели Албанските гласови не вределе ни пет банки

„Албанските гласови не вредат ни пет банки“ – со вакви навредливи зборови се обраќа лице за кое дел од медиумите тврдат дека е гласот на екс премиерот Зоран Заев, во новата аудио бомба која одекна попладнево на Јутјуб каналот. Во снимката, наводно се слуша како Заев вели оти Албанците се борат само за пари и оти нивните гласови на изборите не вредат ништо. XX: А шиптарите веќе ви ја пишат фактурата. З.З: Пет банки не вредат. Не вредат на пазарот на гласови. Со избори и они ќе се валоризираат. За…

Повеќе...

Бирото за развој на образованието работи на кратење на наставните програми за комбинирана настава

Ќе се крати наставната програма за следната учебна година. Оваа информација ја потврдуваат од Бирото за развој на образованието, но нема детали како програмата би изгледала. Формирана е работна група која работи на кратење, но деталите во јавност ќе бидат изнесени кога се ќе биде готово. Извори за Сител велат дека наставните предмети остануваат исти, но содржината ќе биде скратена и најверојатно ќе се вадат оние делови за кои ќе се процени дека се несуштински. Од СОНК за Сител велат дека кратењето на наставната програма ќе ги растовари учениците. Тоа…

Повеќе...

Анита Ангелевска: Најдобро можете внатре да ја уништувате а надвор да ја резилите Македонија

Можете повеќе и подобро да затворате патриоти, повеќе и подобро да ги прогонувате неистомислениците, повеќе и подобро да ја обезимите и раскрчмите Македонија, повеќе и подобро да го распродавате Гоце Делчев, св. Кирил и Методиј, св. Климент и св. Наум Охридски, повеќе, подобро и уште подрско да посегнете кон јазикот, повеќе и подобро да поткупувате и рекетирате, повеќе и подобро да ја срамите Македонија пред светот. “Почитувани граѓани и граѓанки, СДСМ ја предводи власта три години во кои државата и општеството напредуваат во секое поле.” – не господине Заев, напредувате…

Повеќе...

Битола ВМРО ДПМНЕ: За лицемерието и неспособноста на Наташа Петровска сметката ќе ви ја врачат граѓаните

Васко Мавровски портпарол на ВМРО ДПМНЕ Битола Почитувани, за локалната власт на СДСМ уште во ноември 2017 година кажавме дека е алиби власт, власт која ниту има волја, ниту знаење да се зафати со решавањето на проблемите на граѓаните! Во изминатите 2 и пол години се потврди дека оваа власт е крајно лицемерна и нечесна, но за времето на оваа кампања граѓаните гледаат дека Наташа Петровска и нејзините пулени немаат ниту срам ниту перде! Почитувани граѓани, замислете Наташа Петровска преку ФБ статус се обрати со информации за проекти кои изминатите…

Повеќе...

Битола Силвана Ангелевска: Децентрализација демократско зајакнување инфраструктура и инвестиции во општините

Силвана Ангелевска кандидатка за пратеничка на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија 🇲🇰 ИНОВАТИВНИ И МОДЕРНИ ПОЛИТИКИ ВО ЛОКАЛНИТЕ САМОУПРАВИ е интенцијата на новата влада на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија. Идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се стреми да обезбедиме висок степен децентрализација и зајакнување на демократското управување, како и благосостојба на граѓаните, преку балансирана распределба на средствата меѓу планските региони и општините – гарантирајќи локален прогрес, рамномерен регионален развој, зајакнување на економијата и макроекономската стабилност на Македонија. За таа цел, предвидуваме реализација на…

Повеќе...

Битола Олга Лозановска: Намалување на урбаното загадување зелени општини формирање фонд зз животна средина

Олга Лозановска кандидатка за пратеничка на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија ИЕ 5 🇲🇰 Со цел намалување на урбаното загадување на воздухот, ВМРО-ДПМНЕ се обврзува да ги имплементира следните проекти: НАМАЛУВАЊЕ НА ЕМИСИИТЕ ОД ТРАНСПОРТОТ • поддршка за воспоставување јавен транспорт на чисти горива, природен гас и на електричен погон, • субвенции за такси превоз без емисија на цврсти честички и без бучава (природен гас и електромобили), • поддршка на локалните самоуправи при изградба на велосипедски патеки, пешачки зони, зони на смирен сообраќај (зони 20) и сл.,…

Повеќе...

Битола Бојан Бојкоски: Модерен иновациски систем формирање иновациска и ИТ зона во Битола

Бојан Бојкоски кандидат за пратеник од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија 🇲🇰 Во периодот 2013-2017 години се започна со градење на институционална инфраструктура за иновации и се вложи значителен напор за зголемување на свеста во јавноста дека иновациите и претприемништвото треба да бидат движечка сила и мотор на идниот развој на земјата. За таа цел во 2013 година беше донесен Закон за иновациска дејност и беше формиран Фондот за иновации и технолошки развој како клучна институција која треба да ги финансира и поттикнува иновациите во земјата. Владата…

Повеќе...