ДВАЈЦА НОВОЗАБОЛЕНИ СТРУМИЧАНИ ОД КОВИД 19

ДВАЈЦА НОВОЗАБОЛЕНИ СТРУМИЧАНИ ОД КОВИД 19 Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 90 -Куманово 17 -Дебар 6 -Штип 9 -Прилеп 3 -Тетово 12 -Струга 12 -Битола 2 -Охрид 4 -Кавадарци 2 -Гостивар 5 -Струмица 2 -Радовиш 1 -Крушево 1 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 1 -Свети Николе 24 -Кичево 3 -Ресен 2 Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 120 оздравени…

Повеќе...

Битола: СДСМ во немоќ сее страв и врши притисоци

Реакција на ВМРО ДПМНЕ Битола Паниката и нервозата во редовите на СДСМ се повеќе расте и е се повидлива…Немајќи што да им понудат на граѓаните продолжуваат со нивните добро познати методи на притисок и сеење страв…Така вчера цел на напад беше кандидатката за пратеничка д-р Олга Лозановска, угледен специјалист интернист, почитувана во лекарската фела и од нејзините штитеници, пациентите за чие здравје се грижи деноноќно…СДСМ со овој напад се постави над Државната изборна комисија, која е единствено надлежна за спроведување на изборите…Со ваквите постапки СДСМ уште еднаш покажува дека во…

Повеќе...

Сабота и недела неработни, породилно отсуство една година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Сојузот на синдикати на Македонија денеска преку соопштение излезе со неколку барања и укажувања кои, како што вели, ќе бидат почетна основа за преговори со социјалните партнери и од кои нема да отстапи без оглед на тоа кој ќе ја формира новата Влада. ССМ предлага во новиот Закон за работни односи да бидат прогласени сабота и недела за неработни денови, породилното отустсво да биде 12 месеци, а договорите на определено време да се користат само во исклучителни услови и да бидат со траење до една година. Се предлага и работодавецот во…

Повеќе...