РУСЈАКОВ – Велика

Во септември 2018 година, во месецот определен за референдум, спроведов посебни истражни мерки против одредени јавни личности од светски и од домашен калибар. Станува збор за политичари, академици, разни експерти и новинари. Овие ПИМ-мерки ги спроведов заради основно сомневање за злосторничко здружување и политички тероризам против уставниот поредок на Република Македонија. Моите извештаи од спроведените ПИМ-мерки ги објавував јавно, но сега не е лошо да потсетам. Политичкиот тероризам против Македонија се одвиваше во неколку етапи. Првиот акт се случи во македонското собрание. По изведување химна на туѓа држава, со незаконско…

Повеќе...

Каракамишева: Колку поголема излезност, толку помала е можноста на Заев и неговата банда да ги полни кутиите

Универзитетската професорка Тања Каракамишева во емисијата „Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија  истакна дека гласот на граѓаните мора да има вредност. Не смеат да останат дома затоа што ќе биде злоупотребен. -Еве зборувавме за полнење на кутии. Нели имавме гласање на две-три секунди. ВМРО-ДПМНЕ поднесе 12 кривични пријави и ЈО сеуште молчи. Тоа ќе се случува и на овие избори доколку граѓаните останат дома. Значи некој ќе го искористи нивното седење дома за полнење на кутиите. Колку поголема излезност, толку помала е можноста на Заев и неговата банда да ги…

Повеќе...

Каракамишева: Министерката за одбрана има посебна политичка и правна одговорност, нејзината средба со Боки 13-ка само покажува до кое дно сме дојдени како држава

-Кога политичарите се ујдисани со луѓе со сомнителен бекграунд, во случајов Шекеринска и Боки 13-ка, тоа покажува до кое дно сме дојдени. Доколку сте политичар, вас не треба ни на сон да ви падне да идете на состанок со такви луѓе, не па да седите уживате во неговиот или нејзиниот дом. Како министерка за одбрана таа има посебна политичка и правна одговорност, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева во емисијата “Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија рече дека тоа е една од многуте неправилности во изборната кампања.  

Повеќе...

Мицкоски со писмо до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите, се обврзувам дека со целата моја енергија ќе се вложам и нема да ве разочарам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати отворено писмо до граѓани во пресрет на гласањето на парламентарните избори. Писмото во Мицкоски во продолжение може да го прочитате интегрално. Го пишувам ова писмо како сублимат од сите мои искуства и впечатоци стекнати деновиве, од сето она што го чувствувате сите вие, но и како моја обврска за понатаму. Почитувани граѓани, драги пријатели, Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам и за што се залагам. Знам дека политичарите кои добро…

Повеќе...

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот мoлк

По 20 дена во кои партиите и коалициите ја претставуваа својата понуда пред граѓаните, денеска завршува изборната кампања и од полноќ почнува изборниот молк пред одржувањето на предвремените парламентарни избори, закажани за в среда. На последниот ден од изборната кампања, партиите ќе се обидат да ги придобијат гласовите на граѓаните преку презентирање на нивните програми што ги ветуваат за следниот четиригодишен период. Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ ќе ги заокружи изборните активности во Битола, а претходно ќе ја посети скопската општина Кисела Вода, додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ која ја предводи коалицијата…

Повеќе...

ТОДОР ПЕТРОВ : ЕВРОПСКАТА БАЈКА, БУГАРСКИОТ КОШМАР И ВЛАДИНАТА МАФИЈА НА БОЈКО БОРИСОВ

ЕВРОПСКАТА БАЈКА, БУГАРСКИОТ КОШМАР И ВЛАДИНАТА МАФИЈА НА БОЈКО БОРИСОВ Пишува Тодор ПЕТРОВ Од земја со најдобро земјоделско производство во регионот, Бугарија денес е најсиромашна земја во Европската Унија. Позната како “домат-република“, Бугарија остана без сопствено производство на домати. Од земја која извезуваше струја во Турција, Македонија, Грција и Албанија, дури и на една Италија, Бугарија денес е земја во која цветаат сиромаштијата, корупцијата и криминалот. И сето тоа, поради членството на Бугарија во Европската Унија со која Софија склучи Спогодба за асоцијација во 1993 година. Веднаш по тоа, уследи…

Повеќе...