НИКОЛА ЈОНКОВ ВАПЦАРОВ – “Ние сме Македонци. Затоа и нашето творештво треба да биде во служба на македонската кауза.“

На денешен ден 1942 г. во Софија од страна на бугарските фашистички власти е стрелан Никола Јонков Вапцаров. Слава му. „Ние сме Македонци. Затоа и нашето творештво треба да биде во служба на македонската кауза.“ —Никола Вапцаров, „Реферат“, 1938 „Никаде нема поубава од нашата Бугарија, мамо. А нашиот Пирин со ништо не може да се спореди.“[42][43] —Никола Вапцаров Википедиа: Вапцаров е роден во Банско во Пиринска Македонија, на 7 декември 1909 година, како прво дете на Иван (Јонко) Вапцаров и Елена Везјова, двајцата Македонци од протестантска (евангелистичка) вероисповест. Татко му, Иван (Јонко) Вапцаров, учествувал во револуционерното движење за ослободување…

Повеќе...

Оваа година Македонија има дури 2.739 помалку починати во однос на 2019 година

Од Јануари до Јуни 2020 година Македонија има дури 2.739 помалку починати во однос на првото полугодие 2019 година. Минатата година од јануари до јуни починале 9.249, а оваа година до јуни починале 6.510 Верувале или не, во првото полугодие од 2020 година, во услови на постоење на коронавирусот, има за 2.739 помалку починато луѓе по сите основи во однос на првото полугодие ланската 2019 година. Според Заводот за статистика минатата година во земјава имало повеќе починати отколку родени. 20.446 починале, 10 илјади од починатите биле од кардиоваскуларни заболувања. 19.845…

Повеќе...

УЈП со важна информација за граѓаните кои скенираат сметки – Очекувајте промени во пресметката за второто тримесечје

Управата за јавни приходи од 12 јуни годинава ќе прави нова пресметка на повратот на ДДВ кај граѓаните, за второто тримесечје, поради измената, кај македонските производи да се врши поврат од 20 отсто, а кај странските од 10 отсто. Заради тоа, појаснуваат од УЈП, износот на повратот на ДДВ кај физичките лица за второто тримесечје може да претрпи промена. – Со Уредба со законска сила за изменување и дополнување на Уредбата со законска сила за примена на законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физички лица…

Повеќе...

Генералниот секретар на ЕПП (Европска народна партија) со поддршка за новиот статут на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ЕПП, најголемата и владејачка партија во ЕУ и Европа,  Антонио Лопез Истуриз преку својот Твитер денеска му даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и неговиот нов статут. Имено тој направи ретвит на твитот на Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ кој напиша дека ако се стремиме да бидеме дел од Европската унија ние мораме прво да ги имплементираме демократските стандарди во земјата и партијата. Според него овој чекор и новиот статут на ВМРО-ДПМНЕ е прогресивен чекор за исполнување на демократските цели на сестринската партија ЕПП. Од редовите на ЕПП, најбројна партиај…

Повеќе...