Александар Русјаков – Низ олуците на душата

Колумна на Александар Русјаков Извор: Нова Македонија Не очекував дека за својот роденден ќе треба да ковам Ноева арка. Не ми пречи, ќе ги натоварам на неа сите свои дозволени и забранети фантазии, па ќе запловам по цивилизацискиот потоп околу мене. Само да не грми. Молњи и грмежи ми создаваат необјаснив страв во срцето. Има нешто совршено моќно и возвишено во таа наелектризирана светлина и удар што ја затресува утробата. Никола Тесла сигурно би ми се изнасмеал. Кога сме кај Никола Тесла, само накратко, дали знаете дека Марк Твен веќе…

Повеќе...

Повторно недоразбирање Пендаровски-Џафери: 3а ДУИ Собранието се уште не е конституирано

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека Собранието е констиуирано. Oд ДУИ за Канал 5 изјавиле дека без известување дека Собранието е конституирано не може да броиме денови до доделување на мандатот. Џафери допис дека Собранието е конституирано ќе испрати откако ќе се направи и изборот на претседател. Но, од кабинетот на Пендаровски не се согласуваат со ваквото толкување. Потврдуваат дека до Вила Водно досега не е пристигнато ништо од Собранието. Но, и покрај ова Пендаровски веќе од…

Повеќе...

Македонија е пред банкрот, граѓаните се на питачки стап, а Заеви трпаат милиони

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери треба да ги земат фирми блиски до власта и Заеви, ова денеска преку соопштение до јавноста го потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити. Доколку во изминатиов период СДСМ се поставеше домаќински и наместо буџетите на РЕК Битола и ЕЛЕМ да ги гледа како средство за богатење на поединци и се насочеше кон инвестиции и штедење немаше овие компании да имаат намалена добивка.…

Повеќе...

Грците оддамна ја признале Македонија и Македонците

Писмото е потпишано од Константинос Цацос, поранешен шеф на грчката држава, кој беше на власт од 1979 до 1980, а важеше за еден од најблиските соработници на Константин Караманлис постариот. Грција немала никаков проблем да ја именува нашата држава под уставно име во времето на поранешна СФРЈ. Тоа го докажува и овој документ – писмо за именување на генерален конзул на Грција во Скопје од 1979 година од властите во Атина, во кој нашата држава се именува како Социјалистичка Република Македонија. „Со назначување и прифаќање на номинацијата на г. Antoine…

Повеќе...

На денешен ден 1883та во Велес, роден е Панко Брашнаров.

На денешен ден 1883та во Велес, роден е Панко Брашнаров. Умира уапсен и фрлен од комунистите на Голи Оток 13 јули 1951ва. Преживеал и турско и фашистичко, ама не комунистичко. “Во овој момент, земјата на нашите покојници – многубројни народни херои, кои што паднаа и ги посеаа коските по цела Македонија, им станува полесна и тие во мир веќе го гледаат изгревот на нашата слобода, ја гледаат идеалната дружба старите илинденци – на Гоце Делчев и на денешните илинденци – младата македонска војска, и поставените темели за остварувањето на идеалот,…

Повеќе...