Јандриоски во зaтвop за Фејсбук статус

Кристијан Јандриоски е голем патриот и доста активен на социјалните мрежи коментирајќи ги политичките случувања во државата. За жал дојде времето кога треба да ја плати цената за неговата љубов кон татковината, напишта тој на Фејсбук. -Време е да ја платам цената за непокорот. Ебати животот ако не си спремен да умреш за неа. #НикогашСеверна, пишува Јандриоски.

Повеќе...

Јанушев: Имаме 40.000 нови невработени луѓе, пропадната банка и неуспех во справување со Ковид

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју во централниот дневник на Сител телевизија потенцираше дека наместо да се дефокусира јавноста треба да се изнајдат решенија за проблемите на граѓаните со кои се соочуваат секојдневно. „Имаме 40.000 нови невработени луѓе, односно луѓе кои што останале без работа. Имаме огромна бројка на луѓе кои што се оштетени со ова што се случи со Еуростандард банка, а особено што народот е изритиран од однесувањето на досегашната министерката за финансии Нина Ангеловска, имаме веќе половина година буквално една девастирана состојба во здравството и…

Повеќе...

Поцкова: Власта го загрозува здравјето на граѓаните, во Струмица ковид тестови се прават во простории во зграда за домување, а не во здравствена установа

Воцентар на град со станбена зграда се наоѓа единствениот пункт во Струмица, во кој земаат брисеви за ковид. Просторијата во која што се земаат брисови е на општината, а внатре се вршат услуги за потребите на центарот за јавно здравје, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Јадранка Поцкова од ВМРО-ДПМНЕ. -Во зградата има 8 станови чии влез е на само неколку метри од влезот на пунктот. Станарите од зградата, како и околните куќи како и таксистите кои се лоцирани тука реагираат бидејќи надвор секојдневно чекаат луѓе за брисови…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ се откажа од потпретседател на Собранието

ВМРО-ДПМНЕ нема да предложи свој кандидат за потпретседател на Собранието. Ова го соопшти вечерва генералниот секретар на партијата Игор Јанушев и додаде дека уште од старт биле против тоа да има пет потпретседатели. – Јавно кажавме од собраниската седница дека е премногу и дека е непотребен трошок сето ова што се прави. Впрочем ако видиме во минатото никогаш не било вака, дополнително само ќе се зголемат трошоците кои ги плаќаат граѓаните, а најголем од тие дури и да ги имаме пет потпретседатели никогаш нема да седнат на спикерското столче –…

Повеќе...