Левица: Машиновозачите не се плашат од заканите за отказ од Демири!

Машиновозачите не се плашат од заканите за отказ од Демири! Машиновозачите на Македонски железници повторно се во бојкот, втор пат ова лето, борејќи се за исплата на вториот дел од јулската плата и зголемување на коефициентите. Од друга страна, раководството на Македонски Железници подготвило список со имиња кои би биле суспендирани од своите работни места…

повеќе

Ќе имаме проблем со млекото зашто се јавува криза во снабдувањето, утре за тоа ќе имам средба со министерот Николовски

Сигурно ќе следуваат нови мерки, не може никој во време на криза да печали на грбот на граѓаните, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски, одговорајќи на новинарски прашања во врска со поскапувањата на некои од основните производи. Интервенциите, како што информира, најверојатно ќе бидат во делот на маржите и во делот на разликите меѓу производните и…

повеќе

Јаснa е поракaта од ЕУ дека по реформите до 2030 година ќе бидеме првата земја од Западен Балкан која ќе влезе во ЕУ

Јасни се пораките дека за прв пат после многу години ЕУ е подготвена за проширување и прием на нови членки до 2030 година, тоа се поклопува со нашата цел и она на што работи Владата. Ако ги донесеме потребните одлуки во Собранието дека во 2030 година ќе бидеме првата земја од Западен Балкан којашто ќе…

повеќе

Општина Василево изврши расчистување на вегетацијата и гранките на патниот правец Градошорци-Едрениково

Се изврши расчистување на вегетацијата и гранките на патниот правец Градошорци-Едрениково заради подобрување на видливоста и безбедноста во сообраќајот . Расчистена е дивата депонија пред населеното место Едрениково. Поради континуираните врнежи карактеристични за изминатиот период крајпатниот појас беше обраснат со вегетација, грмушки, гранки надвиснати над коловозот. Со оваа комунална активност се расчистува целиот патен правец…

повеќе

Кристиан Јандриоски-Ве молам за внимание! Почнуваме со акцијата за собирање помош за семејства на Уставобранители.

Ве молам за внимание!❗ Како што имав навестено по повод новата школска година,, почнуваме со акцијата за собирање помош за семејства на Уставобранители. Собирањето помош ќе се состои во собирање храна, и облека за деца. Од храна…❗ Потребни се сувомесно, зденка, маслинка, кашкавал, сирење, конзерви (туна, паштета, нарезак), тестенини,тетрапак млеко, тегла салати (цвекло, руска и…

повеќе

Со Центарот за дневен престој на лица со попреченост со вклучен индивидуален третман и Услугата индивидуален третман, општина Струмица ги збогати социјалните и инклузивните услуги, со што останува најинклузивната Општина во државата.

Со Центарот за дневен престој на лица со попреченост со вклучен индивидуален третман и Услугата индивидуален третман, општина Струмица ги збогати социјалните и инклузивните услуги, со што останува најинклузивната Општина во државата. Градоначалникот Костадин Костадинов, координаторот за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост Спасе Додевски, претседателот на Советот Марјан Даскаловски,…

повеќе