378369862 840430837731309 7585853614584791935 n

ДАНЕЛА АРСОВСКА: Мизогеното и дивјачко однесување на Трајко Славевски како претседател на Советот во Град Скопје на вчерашната седница кулминираше со немил настан во кој советничката Ирена Витина ја загуби свеста не можејќи повеќе да се носи со постојаните брутални напади кон неа од страна на Славевски.

Мизогеното и дивјачко однесување на Трајко Славевски како претседател на Советот во Град Скопје на вчерашната седница кулминираше со немил настан во кој советничката Ирена Витина ја загуби свеста не можејќи повеќе да се носи со постојаните брутални напади кон неа од страна на Славевски. Витина е жена која лавовски се бори на секоја седница…

повеќе
befunky collage 6 scaled

Груевски го извади вистинското лице на Милошоски и на Марјан Ѓорчев на виделина: Едниот предаде со Бугарија, другиот ќе плука по Мицкоски кога ќе замине од партијата!

И ќе заборавев… Марјан Ѓорчев очигледно утрово на радио пренесува негови сеќавања, размислувања, планови и спомени од минатото кога како поранешен потпретседател на партијата, направи негова нова партија и неколку изборни циклуси неуспешно настапуваше со неа на избори. Кога го напуштија сите, а ние бевме најсилни во 2009 година му пружив рака, стана градоначалник а…

повеќе
ds2023

КОВАЧЕВСКИ ДА ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА

Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот Предлог-закон за амнестија, бидејќи овој закон е политички пазар помеѓу коалиционите партнери СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците и продолжение на неодамнешните измени на Кривичниот законик со кои брутално е нападнат правниот поредок. Господине Ковачевски, немојте да се мачите да пишувате амандмани на закон…

повеќе
manasseskonstantinosandsymeon

Македонците се уште ги пеат победите на Александар – Мемоарите на баронот Де Тот

Францускиот барон Де Тот со унгарско потекло ни остави важно сведоштво за македонската историја. Со години живеел во Отоманската империја во 18 век и бил советник на Османлиите. Тој беше еден од првите во Западна Европа кој може да се опише како директен современ сведок, со директен контакт со земјата или со Отоманската империја и нејзините…

повеќе
luto dete

Скандал: Наставничка вербално и физички нападнала малолетник во училиште

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против С.Г.(60) од с.Смојмирово, беровско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на малолетно дете“. На 07.06.2023 пријавената, наставник во основно училиште во Берово, во просториите на училиштето во работно време, вербално и физички нападнала малолетник.  

повеќе
Александар Македонски (2)

Александар Македонски во вавилонските астрономски дневници

Во заедничкото истражување „Античка Македонија“, огромното мнозинство на наоди и истражувања се засновани на таканаречените „грчки и римски“ извори. Академиците и истражувачите ретко се посветуваат на други достапни извори. Но, и овие „други извори“ оставија зад себе важни сведоштва. Во конкретниот случај за кој зборуваме денес, како и во продолжение во блиска иднина, укажуваме на таканаречените „Вавилонски астрономски…

повеќе