vanja

ИНTЕРПОЛ ВКЛУЧЕН ВО ПОТРАГАТА: Лажен профил од Косово рашири лажна вест за 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје

Потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје продолжува и денеска. На барање на Министерството за внатрешни работи распишана е меѓународна потерница од страна на Интерпол. Од МВР информираа дека за решавање на случајот и пронаоѓање на 14-годишното девојче е постапено веднаш по добиената пријава, вклучени се целосните капацитети на СВР Скопје на највисоко ниво, извршени…

повеќе
mickoski sijarto 1

МИЦКОСКИ СО СИЈАРТО: Патот на Македонија во ЕУ, меѓу другото, е попречуван и поради неразумни билатерални пречки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и Тимчо Муцунски оствари средба со министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто. Мицкоски, соопштуваат од партијата посочил дека Македонија е предолго надвор од ЕУ, меѓудругото и поради неразумни билатерални пречки со што сериозно се разнишува и кредибилноста на самиот интегрирачки…

повеќе
dobrila kacarska presudi 27 april 960x640

Да ти се многу години „Кади Баба“ Кацарска во пеколот што сама си го подготви

* Посветено на Уставобранителите, нивните несреќни семејства и сите жртви на Добрила Кацарска Пишува: ЛАМБЕ АРНАУДОВ Те гледам и те слушам, колку многу деновиве се трудиш, се мачиш, се прпелкаш, како да не разубедиш дека правдата во иднина ќе ја спроведуваш во корист на народот и афирмација на праведноста. Ти и правда еднаква за сите,…

повеќе
osmani blinken

ОСМАНИ-БЛИНКЕН: Остануваме обединети во поддршката на Украина

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, кој е во прва посета на Македонија. Во фокусот на разговорите беа актуелните меѓународни случувања, со посебен фокус на состојбите во Украина, при што соговорниците упатија силна осуда за руската воена агресија и цврста поддршка…

повеќе
psychiatrists

20 фантастични совети од Михаил Ефимович Литвак

Михаил Ефимович Литвак е лекар, психотерапевт и меѓународно признат психијатар. Тој беше првиот што разви и употреби систем за решавање конфликти наречен психолошко аикидо. „Кога мажот нема ништо добро да каже за себе, а сака да каже нешто, ќе почне да зборува лошо за другите луѓе“. Онаму каде што има повеќе од една личност, секогаш ќе…

повеќе
fb img 1701251546502

In memoriam АПСЕЊЕТО НА САРАФОВ ОД СТРАНА НА БУГАРСКАТА ВЛАСТ СО ЦЕЛ НЕГОВА СМЕНА ВО ВМК ВО 1901 ГОДИНА

In memoriam АПСЕЊЕТО НА САРАФОВ ОД СТРАНА НА БУГАРСКАТА ВЛАСТ СО ЦЕЛ НЕГОВА СМЕНА ВО ВМК ВО 1901 ГОДИНА (ФБ статус: НИКОЛА ГРУЕВСКИ) Во годините од мај 1899 година кога Борис Сарафов (12 јуни 1872-28 ноември 1907 па до август ) станал и бил шестиот претседател на Врховниот македонски комитет (понатаму ВМК). Тој на чело…

повеќе