25 занимливости за светот кои сигурно ќе ве насмеат !!!

newyork1

Прочитајте 25 занимливости, а можеби ќе ви затреба во некој квиз, никогаш не се знае!

 

1. Тонга е единствена монархија на Пацификот

2. Транссибирската железница поминува преку 3901 мост

3. Филипинскиот архипелаг се состои од 7071 остров

4. Зборот Аллаху Акбар на Иранското знаме се повторува 22 пати

5. Седумте најголеми држави во светот – Русија, Канада, Кина, САД, Австралија, Бразил и Аргентина, заземаат половина од светската територија

6. Само шест држави во Европа се граничат само со една држава – Португалија, Ирска, Сан Марино, Данска, Ватикан и Монако.

7. Ерупцијата на вулканот Парикутин во Мексико траела дури девет години. За тоа време вулканот пораснал на височина од 2774 метри.

8. На централниот плоштад во канадскиот град Глендон стои неговиот симбол – кнедла висока 9 метри и тешка 2700 килограми.

9. Лондонската верзија на Вол Стрит се вика Ломбард Стрит.

10. Во државата Того, ако маж и додели комплимент на жена, мора и да ја ожени.

11. Петте квартови на градот Њујорк се: Бронкс, Бруклин, Квинс, Статен Ајленд и Менхетен.

12. Најголемата пустина во Европа е сместена меѓу реките Волга и Урал.

13. Јапонија има над 3900 острови.

14. Делтата на реката Ганг е најголема делта од сите реки на светот.

15. Во САД постојат три града Перу и девет града Париз.

16. Помалку од еден отсто од Карипските острови се населени.

17. Од 25 највисоки врвови на светот, 19 се наоѓаат на Хималаите.

18. Најстуден главен град на светот е Улан Батор во Монголија.

19. Дури 336 реки се влеваат во Бајкалското Езеро.

20. Последната ерупција на вулканот Фиџи во Јапонија била во дамнешната 1707 година.

21. Најголеми пристаништа на светот се: Ротердам, Сингапур, Кобе, Њујорк и Њу Орлеанс.

22. Науру е единствена држава на светот каде нема официјален главен град.

23. Куба е единствен остров во Карибите кој има железница.

24. Првиот главен град на Русија бил Ладога.

25. Во Јапонија постојат дури 17 активни вулкани.