Владимир Путин нема да присуствува на самитот Брикс во Јужна Африка


Владимир Путин нема да присуствува на самитот Брикс во Јужна Африка следниот месец поради шпекулациите дека тој би можел да биде приведен според налогот на меѓународниот кривичен суд за негово апсење за воени злосторства во Украина.

Претседателскиот кабинет на Јужна Африка објави дека рускиот претседател нема да присуствува на самитот откако одржа „бројни консултации“ со Кремљ.

Јужна Африка е потписник на МКС и се очекува да помогне во неговото апсење доколку рускиот лидер дојде на самитот.

Потенцијалното присуство на Путин предизвика внатрешно политички скандал.

Претседателот Кирил Рамафоза рече дека учеството во апсењето на Путин би ризикувало војна со Русија.

Неговата изјава дојде откако Демократската алијанса, најголемата опозициска партија, ја тужеше владата за да побара Путин да биде уапсен доколку пристигне во земјата.

„Русија јасно стави до знаење дека апсењето на нејзиниот актуелен претседател би било објава на војна“, одговори Рамафоса, според судските документи. „Би било неконзистентно со нашиот устав да ризикуваме да се вклучиме во војна со Русија“.

Кремљ негираше дека експлицитно и кажал на Преторија дека обидот за апсење на Путин во Јужна Африка ќе биде еднаков на објавување војна. Но, ниту тој факт не го негираше.

„Никој никого не информираше за ништо“, рече Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ. „Во овој свет, на сите им е апсолутно јасно што значи обид за посегнување на рускиот лидер“.

„Затоа, нема потреба никому ништо да му објаснувате овде“.

Оваа слика од видеото објавено во средата, 19 јули 2023 година, се чини дека го прикажува рускиот началник на платеници Евгениј Пригожин за прв пат откако го предводеше краткотрајниот бунт во јуни. Зрнестата снимка од него како зборува со војниците во теренски камп, наводно во Белорусија, беше објавена на канал за апликација за пораки поврзан со приватната воена компанија Вагнер на Пригожин. (Фото АП)
Се чини дека видеото го прикажува шефот на Вагнер за прв пат по прекинатиот бунт
Прочитај повеќе
Во март МКС издаде налог за апсење на Путин поради надзор над киднапирањето на украинските деца при инвазијата на Украина. И Путин и руската комесарка за правата на децата, Марија Алексеевна Лвова-Белова, сносат одговорност за „незаконската депортација“ на илјадници украински деца, соопшти судот, со седиште во Хаг. Тоа беше ретко обвинение за актуелен шеф на државата.

Русија ја осуди одлуката на МКС и рече дека таа не се однесува на Русија бидејќи Москва не е потписник на договорот. Но, Путин не патувал во странство, освен за окупираните територии на Украина, откако беше објавен налогот на МКС.

Путин ќе присуствува на самитот Брикс преку видеоконференција, соопшти Кремљ. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ја предводи делегацијата во Јужна Африка.

Самитот треба да се одржи од 24 до 26 август. Ќе ги собере претставниците на Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. Тоа е првиот самит Брикс после пандемијата од Ковид.

Превод: google translate

Оригинална вест Тука

 


Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *