media24

Крмов

Сите пратеници сте одговорни за скандалот „Онкологија“ – сите сте биле во партиите на власт

Сите пратеници сте одговорни за скандалот „Онкологија“ – сите сте биле во партиите на власт Излагање на пратеникот од Левица, Борислав Крмов по однос на предлогот за основање анкетна комисија за скандалот на онкологија. ВИДЕО ТУКА: Сите пратеници сте одговорни за скандалот „Онкологија“ – сите сте биле во партиите на власт „Ова се случувало од 2012 година, што…

повеќе
uab nurse measures urine output from transplanted genetically modified pig kidney released by steve wood

За прв пат, свинските бубрези обезбедуваат функција на орган што го одржува животот кај луѓето: Надеж за 100.000 на листата на донатори

  За прв пат, генетски модифицираните свински бубрези обезбедија „животно-одржлива бубрежна функција“ за време на планираната седумдневна клиничка студија – прв чекор во решавањето на критичната криза ширум светот со недостиг на органи од донори на бубрези. Претклиничката студија за луѓе на Универзитетот во Алабама во Бирмингем, исто така, ја унапредува науката и ветувањето за…

повеќе
penzioneri protest

Или повисоки пензии или оставки, пензионери од секаде дојдоа пред Владата

Пензионери од цела Македонија денеска на Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, протеститарат пред зградата на Владата. Поради протестот затворен е за сообраќај булеварот „Илинден“.  Барањата на пензионерите се линеарно зголемување на пензиите за 3.500 денари за секој пензионер, а не процентуално  согласно Законот за пензиско и инвалидско осигурување, како и промена на методологијата за пресметка…

повеќе
bislimovski

Бислимовски ја штити компанија на Капушевски која купувала канцерогено масло

Деновиве беше потврдено дека компанијата „САНС-АГ“ од Штип незаконски увезува и произведува тешко масло за ложење, лажно декларирано како мазут М1, кое има канцероген ефект по здравјето на луѓето. Регулаторната комисија за енергетика, иако целосно е запознаена со случајот, не презема ништо. „САНС-АГ“ ваквото канцерогено гориво со лажни фактури го продава на контроверзната компанија „РКМ”…

повеќе
sobranie sednica za ustav2023 foto banskoliev 40 1068x735

Поединечните „пријателски разговори“ со пратениците мирисаат на кривично дело

НОВА МАКЕДОНИЈА: Поединечните „пријателски разговори“ со пратениците мирисаат на кривично дело Решенијата за иднината на државата носени без широка граѓанска и политичка поддршка не може да бидат одржливи Опсесивната заложба што поскоро да се спроведат уставните измени очигледно излегува од секаква рамка на нормално демократско и, пред сè, законско функционирање кога станува збор за обезбедување…

повеќе
mickoski i gruevski telefon

ЈАВНА ПАРОДИЈА ПОМЕЃУ ГРУЕВСКИ И МИЦКОСКИ , СЕ ПРАВАТ ЛИ ФИЛМОВИ ДО 27 СЕПТЕМВРИ ДА СЕ ИЗГЛАСАТ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ?

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ НА ФБ ( ЗА НИКОЛА ГРУЕВСКИ) Жалам што се одлучи на чекорот да правиш јавна пародија и да служиш за дефокус од криминалот на оваа криминална власт и те разбирам, но не можам да те оправдам. Нема потреба од дијалог преку медиуми, но бидејќи ми се обрати со статус само еднаш ќе ти…

повеќе