media24

ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи да се погазува македонскиот национален идентитет, ниту да се негира македонската историја

Пратеникот и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски објави дека денеска во Собранието гласал против промена на Уставот. -Денеска ВМРО-ДПМНЕ и КОАЛИЦИЈАТА гласавме ПРОТИВ уставни измени !!! ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи да се погазува македонскиот национален идентитет ниту пак да се негира македонската историја, култура и традиција. НЕ за уцени под бугарски диктат! НЕ за…

повеќе

ЛЕВИЦА: УДАВЕТЕ СЕ ВО СЕПТИЧКАТА ЈАМА КОЈА САМИТЕ ЈА ИСКОПАВТЕ – УСТАВНИ ИЗМЕНИ НЕМА ДА ИМА!

(*Историски говор на Претседателот на Левица – Димитар АПАСИЕВ на денешната собраниска Комисија за промена на Уставот) „Сѐ што денес зборуваме е обична козметика, затоа што влегуваме во еден лузерски процес, бидејќи вие навикнавте и сакате и нас како македонска нација да нѐ навикнете на ПОРАЗИ. Првото, францускиот предлог за бугаризација, спортски кажано вие премиере,…

повеќе

Владата дала согласност за спојување на концесиите Иловица-Штука

Владата дала согласност за спојување на концесиите Иловица-Штука и покрај тоа што знаеле дека граѓаните се против, доколку се раскине Дестани ќе наплати повеќе од милијарда евра државни пари, колку од нив ќе завршат кај Ковачевски и Ахмети? Владата ќе плати повеќе од една  милијарда евра на Назиф Дестани и неговата фирма Еуромакс Ресурсис на…

повеќе

Илинденско востание

Илинденското востание било востание на македонскиот народ  против османлиската власт. Конгресот на Македонската револуционерна организација, одржан во Солун, донел одлука напролет да се крене оружено востание при што започнувањето и водењето на востанието им биле препуштени на окружните комитети. Конгресот на Битолскиот револуционерен округ, одржан во Смилево, одлучил да се крене општо ослободително востание и…

повеќе

Мицкоски: Очекувам дискусијата во собраниската Уставна комисија да заврши денеска

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Битола изјави дека не очекува дискусијата за уставните измени во собраниската Комисија за уставни прашања да трае десетина дена, туку очекува и има „чувство“ дека денеска ќе заврши. – Четириесет и четири пратеници на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата се јасни и прецизни во својот став. Вчера имавме…

повеќе

Не трошете пари на биотин или додатоци на колаген, велат дерматолозите: Подобриот начин да ги добиете хранливите материи за „убавина“

Додатоците кои тврдат дека го подобруваат изгледот се зголемија во популарност во изминатата деценија. Од 2011 до 2020 година, процентот на Американци кои пријавиле дека земале витамин за коса, кожа и нокти во изминатиот месец се зголемил од 2,5% на 4,9%. Но, експертите предупредуваат на несакани ефекти и опасности. Додатоците за кожа, коса и нокти често содржат многу…

повеќе