Битола ВМРО ДПМНЕ: Козаров го злоупотребува и работното место

– реакција на ВМРО ДПМНЕ Битола Почитувани, Горан Козаров, во недостаток на идеи и немање вистинска можност да се пофали со сработеното, резултатите сопствени, а и резултатите на партијата на власт, повторно ги злоупотребува службените простории на ЈКП Водовод за партиски активности. Претходно, Козаров без никакво стеснување и обзир, својата пратеничка кампања ја тераше во работно време, по реакциите во паника сам си направи ништовно решение за годишен одмор, итоа замислете во неработен ден. Сега, гледаме, иако е на “годишен одмор” тој службените простории ги користи за партиски цели. Господине…

Повеќе...

Битола проф.д-р Силвана Ангелевска: Високото образование темел на македонската обнова

Високото образование во Македонија во моментов не е приспособено на пазарот на трудот, па оттука висок процент на високо образувани кадри ја напуштаат земјата во потрага по работни места, вработување соодветно на нивното образование и подобро вреднување на нивниот труд во струката. Голем број студенти завршуваат на студиски програми од кои пазарот на труд е презаситен или воопшто нема потреба, а многу млади работат на работни позиции кои не одговараат на нивното ниво на образование или на нивните квалификации. Македонија во моментот нема рангиран универзитет на светските листи по квалитет…

Повеќе...

Крушево: Секој глас за ВМРО ДПМНЕ е глас за спас на Македонија

Билјана Проеска – Крушево, кандидатка за пратеничка на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија Браќа земјаци и мили комшии, без разлика на вера пол и убедување, елате заедно под бајракот на Mакедонија,да ја исправиме и обновиме татковината. Почутуван Г-дин Христијан Мицкоски, претседател на најголемата македонска партија ВМРО ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија,почитуван маестро Игор Дурловски, носител на ИЕ 5, почитувани коалициони партнери,стојам пред вас и врз коските на илинденците се обврзувам на победа во Крушево.Почитувани сограѓани,почитувани мои сопартијци,почитувани ветерани,почитувана Унија на Жени,почитувани и најзначајни членови на…

Повеќе...

Битола саботно: Обнова на фасадите

Денеска во рамките на изборните активности битолската понуда на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија на Широк Сокак. Еве го ФБ статусот на претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Битола, Иванчо Тошевски: “Сабота во Битола е ден за кафе и дружба, сите брзаме да завршиме по некоја обврска, а потоа на Широк Сокак низ разговор да ги споделиме убавите моменти со пријателите. #СеОбврзуваме дека ќе го обновиме сјајот на богатата градска архитектура на Битола со конзервација и реставрација на сите фасади на објектите кои се заштитено културно наследство во…

Повеќе...

СДСМ и Радмила Шеќеринска во конфликт со ловците

Не оставија простор незагаден од нивното лично профитерство СДСМ и нејзината врхушка, буквално како да не остави ниту еден простор од живеењето и случувањата во Државава, без да го контаминира со сопственото профитерство, личниот интерес, корупција и обезбедувањето лична корист. Односот им е ист, ама на која сакате тема да зборуваме, а овој пат огромните реакции и разочарувања доаѓаат од ловците. Приказната е, велат упатените, дека станува збор токму за братучедот на сопругот на Радмила Шеќеринска, Даниел Воиновски (Еуро импекс), кој прави што сака во оваа област, па така, за…

Повеќе...

Битола ВМРО ДПМНЕ: По 15 јули право и правда за сите

Васко Мавровски – ВМРО ДПМНЕ СДСМ упорно се држи до своите бесмислици и упорно ги користи дрско институционалните и државните ресурси во активностите на изборната кампања. Тоа го прави Радмила Шеќеринска, незаменливата носителка, незаменливата министерка и незаменливата партиска функционерка во СДСМ. Тоа го прават и со Наташа Петровска, која овие повеќе од две години се однесува само како случаен станар на градоначалничкиот кабинет. Тоа е нивниот стил, така знаат и умеат, односно не умеат. Сепак, неми се за прашањата кои се должни да ги одговорат пред граѓаните: – каде е…

Повеќе...

Битола Силвана Ангелевска: Развиена и функционална патна структура

Почитувани, ВМРО ДПМНЕ се обврзува на развиена и функционална инфраструктура.  Затоа, ВМРО ДПМНЕ се обврзува на РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СИТЕ ДРЖАВНИ ПАТИШТА ВО СОГЛАСНОСТ СО СТЕПЕНОТ НА ОШТЕТЕНОСТ НА ПАТОТ И ПОТРЕБИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ НА МАКЕДОНИЈА Главен приоритет на новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде понатамошни инвестиции во патната инфраструктура. Ќе бидат изградени многу нови патни правци во сите региони од земјата.  Се обврзуваме на изградба на автопат Прилеп-Битола и експресен пат до граничниот премин Меџитлија. Буџетот за овој проект изнесува 4,9 милијарди денари. Исто така, се обврзуваме на СИЛНА ГРАДЕЖНА…

Повеќе...

Крушево: СДСМ лаже и шири невистини

Почитувани, СДСМ во недостиг на резултати и реализирање на ветувањата од парламентарните и локалните избори во Крушево, продолжува бесрамно да лаже и манипулира со граѓаните. Во текот на вчерашниот ден се појави некаква писмена реакција од ОО СДСМ Крушево, писмена бидејќи никој не сакал да биде на столбот на срамот и да изнесува тешки клевети со цел да наштети на угледот на кандидатот за пратеник на ВМРО Дпмне во ИЕ 5 – ѓоспоѓа Билјана Проеска. Почитувани, овој документ е уверение за неосудуваност, издадено од Основниот суд Прилеп, а се однесува…

Повеќе...

Битола ВМРО ДПМНЕ: Шеќеринска не е никаков role model за младите

Васко Мавровски ВМРО ДПМНЕ Битола Колкав треба да Ви е очајот, колку треба да се чуствувате беспомошни за пак да им ја понудите Шеќеринска на битолчани? Или пак толку е силна внатрепартиската олигархија, па таа вечна кандидатка, пратеничка, министерка, партиска функционерка мора да биде на сигурно пред големиот пораз на 15 јули. И навистина, далеку од пристојно е и далеку од добро воспитание Шеќеринска да упатува пораки до младите, кога е вистински модел како со партиски интигри, со чистење на патот на паметните конкуренти таа и натаму е и ќе…

Повеќе...

Битола:Ковачевски и натаму молчи и е лицемерен пред граѓаните

Васко Ковачевски после упатените неосновани закани за тужби за клевета кон Министерството за внатрешни работи и Министерот Наке Чулев, веќе 7 дена молчи за поднесената кривична пријава против него, за изнуда и барање поткуп во висина од 250 000 евра. Затоа повторно ја прашуваме перјаницата на СДСМ во Битола и блискиот соработник на Зоран Заев, Васко Ковачевски, дали е спремен да се соочи со правдата и да одговара за злоупотребите со кои е обвинет за време на раководењето со РЕК Битола. Би сакале да ја потсетиме јавноста дека Васко Ковачевски…

Повеќе...