Битола: СДСМ во немоќ сее страв и врши притисоци

Реакција на ВМРО ДПМНЕ Битола Паниката и нервозата во редовите на СДСМ се повеќе расте и е се повидлива…Немајќи што да им понудат на граѓаните продолжуваат со нивните добро познати методи на притисок и сеење страв…Така вчера цел на напад беше кандидатката за пратеничка д-р Олга Лозановска, угледен специјалист интернист, почитувана во лекарската фела и од нејзините штитеници, пациентите за чие здравје се грижи деноноќно…СДСМ со овој напад се постави над Државната изборна комисија, која е единствено надлежна за спроведување на изборите…Со ваквите постапки СДСМ уште еднаш покажува дека во…

Повеќе...

Анита Ангелевска: Најдобро можете внатре да ја уништувате а надвор да ја резилите Македонија

Можете повеќе и подобро да затворате патриоти, повеќе и подобро да ги прогонувате неистомислениците, повеќе и подобро да ја обезимите и раскрчмите Македонија, повеќе и подобро да го распродавате Гоце Делчев, св. Кирил и Методиј, св. Климент и св. Наум Охридски, повеќе, подобро и уште подрско да посегнете кон јазикот, повеќе и подобро да поткупувате и рекетирате, повеќе и подобро да ја срамите Македонија пред светот. “Почитувани граѓани и граѓанки, СДСМ ја предводи власта три години во кои државата и општеството напредуваат во секое поле.” – не господине Заев, напредувате…

Повеќе...

Битола ВМРО ДПМНЕ: За лицемерието и неспособноста на Наташа Петровска сметката ќе ви ја врачат граѓаните

Васко Мавровски портпарол на ВМРО ДПМНЕ Битола Почитувани, за локалната власт на СДСМ уште во ноември 2017 година кажавме дека е алиби власт, власт која ниту има волја, ниту знаење да се зафати со решавањето на проблемите на граѓаните! Во изминатите 2 и пол години се потврди дека оваа власт е крајно лицемерна и нечесна, но за времето на оваа кампања граѓаните гледаат дека Наташа Петровска и нејзините пулени немаат ниту срам ниту перде! Почитувани граѓани, замислете Наташа Петровска преку ФБ статус се обрати со информации за проекти кои изминатите…

Повеќе...

Битола Силвана Ангелевска: Децентрализација демократско зајакнување инфраструктура и инвестиции во општините

Силвана Ангелевска кандидатка за пратеничка на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија 🇲🇰 ИНОВАТИВНИ И МОДЕРНИ ПОЛИТИКИ ВО ЛОКАЛНИТЕ САМОУПРАВИ е интенцијата на новата влада на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија. Идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се стреми да обезбедиме висок степен децентрализација и зајакнување на демократското управување, како и благосостојба на граѓаните, преку балансирана распределба на средствата меѓу планските региони и општините – гарантирајќи локален прогрес, рамномерен регионален развој, зајакнување на економијата и макроекономската стабилност на Македонија. За таа цел, предвидуваме реализација на…

Повеќе...

Битола Олга Лозановска: Намалување на урбаното загадување зелени општини формирање фонд зз животна средина

Олга Лозановска кандидатка за пратеничка на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија ИЕ 5 🇲🇰 Со цел намалување на урбаното загадување на воздухот, ВМРО-ДПМНЕ се обврзува да ги имплементира следните проекти: НАМАЛУВАЊЕ НА ЕМИСИИТЕ ОД ТРАНСПОРТОТ • поддршка за воспоставување јавен транспорт на чисти горива, природен гас и на електричен погон, • субвенции за такси превоз без емисија на цврсти честички и без бучава (природен гас и електромобили), • поддршка на локалните самоуправи при изградба на велосипедски патеки, пешачки зони, зони на смирен сообраќај (зони 20) и сл.,…

Повеќе...

Битола Бојан Бојкоски: Модерен иновациски систем формирање иновациска и ИТ зона во Битола

Бојан Бојкоски кандидат за пратеник од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија 🇲🇰 Во периодот 2013-2017 години се започна со градење на институционална инфраструктура за иновации и се вложи значителен напор за зголемување на свеста во јавноста дека иновациите и претприемништвото треба да бидат движечка сила и мотор на идниот развој на земјата. За таа цел во 2013 година беше донесен Закон за иновациска дејност и беше формиран Фондот за иновации и технолошки развој како клучна институција која треба да ги финансира и поттикнува иновациите во земјата. Владата…

Повеќе...

Битола ВМРО ДПМНЕ: Козаров го злоупотребува и работното место

– реакција на ВМРО ДПМНЕ Битола Почитувани, Горан Козаров, во недостаток на идеи и немање вистинска можност да се пофали со сработеното, резултатите сопствени, а и резултатите на партијата на власт, повторно ги злоупотребува службените простории на ЈКП Водовод за партиски активности. Претходно, Козаров без никакво стеснување и обзир, својата пратеничка кампања ја тераше во работно време, по реакциите во паника сам си направи ништовно решение за годишен одмор, итоа замислете во неработен ден. Сега, гледаме, иако е на “годишен одмор” тој службените простории ги користи за партиски цели. Господине…

Повеќе...

Битола проф.д-р Силвана Ангелевска: Високото образование темел на македонската обнова

Високото образование во Македонија во моментов не е приспособено на пазарот на трудот, па оттука висок процент на високо образувани кадри ја напуштаат земјата во потрага по работни места, вработување соодветно на нивното образование и подобро вреднување на нивниот труд во струката. Голем број студенти завршуваат на студиски програми од кои пазарот на труд е презаситен или воопшто нема потреба, а многу млади работат на работни позиции кои не одговараат на нивното ниво на образование или на нивните квалификации. Македонија во моментот нема рангиран универзитет на светските листи по квалитет…

Повеќе...

Крушево: Секој глас за ВМРО ДПМНЕ е глас за спас на Македонија

Билјана Проеска – Крушево, кандидатка за пратеничка на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија Браќа земјаци и мили комшии, без разлика на вера пол и убедување, елате заедно под бајракот на Mакедонија,да ја исправиме и обновиме татковината. Почутуван Г-дин Христијан Мицкоски, претседател на најголемата македонска партија ВМРО ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија,почитуван маестро Игор Дурловски, носител на ИЕ 5, почитувани коалициони партнери,стојам пред вас и врз коските на илинденците се обврзувам на победа во Крушево.Почитувани сограѓани,почитувани мои сопартијци,почитувани ветерани,почитувана Унија на Жени,почитувани и најзначајни членови на…

Повеќе...

Битола саботно: Обнова на фасадите

Денеска во рамките на изборните активности битолската понуда на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија на Широк Сокак. Еве го ФБ статусот на претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Битола, Иванчо Тошевски: “Сабота во Битола е ден за кафе и дружба, сите брзаме да завршиме по некоја обврска, а потоа на Широк Сокак низ разговор да ги споделиме убавите моменти со пријателите. #СеОбврзуваме дека ќе го обновиме сјајот на богатата градска архитектура на Битола со конзервација и реставрација на сите фасади на објектите кои се заштитено културно наследство во…

Повеќе...