Даниловски: Паднавме на КОРОНА испитот И ВЛАСТА И ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

Докторот и професор Драган Даниловски вечерва во гостувањето на Топ тема кажа дека многу е важна соработката на граѓаните, односно да се почитуваат мерките и дека вирусот воопшто не терба да се потценува туку дека тој се уште е присутен и зема замав. Даниловски истакна дека масовното тестирање е тоа кое ќе покаже кои луѓе го носат во себе вирусот, а немаат симптоми. Порача здравствените работиници сплотено да работат, без поделби, бидејки така ќе има поголеми резултатати во борбата против оваа болест. И истакна дека за жал бидејки го живееме…

Повеќе...

КАТИЦА ЛАЖЕ: Панчевски тврди дека по наредба на обвинителите Рајчев и Спасовска е извршена операцијата за ослободување на Заев од „Поткуп“!

Владимир ПАНЧЕВСКИ КАТИЦА ЛАЖЕ! „Не е точно дека се менувал закон за ослободителната на Заев, доволно беше што обвинителката Валентина Бислимовска по наредба од обвинителите Сашо Рајчев и Лиле Спасовска преквалификуваше од ставот 5 во ставот 2 бидејки користа демек не била прибавена туку само побарана, а за делото под став 2 не можеа да важат ПИМ мерките и делото остана без докази! Така функционира ТРАС ТРАС ОБВИНИТЕЛСТВОТО И СУДСТВОТО!“ Ова е објаснувањето на екс претседателот на Кривичниот суд во Скопје, Владимир Панчевски, за тоа како е ослободен Зоран Заев во…

Повеќе...

МИСАЈЛОВСКИ: Одлепени од реалноста, на седум мртви и 89 позитивни во еден ден, зборуваат за избори и постигнувања

Несериозно е, и преставува целосна отсутност од реалноста да се говори за некакви тригодишни постигнувања, кога денес Македонија го живее црниот понеделник, што значи огромна бројка на ново заразени луѓе со Ковид 19, и луѓе кои ги загубија своите животи, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. -Во ваква една тешка ситуација, преставува лудост да се зборува за избори, и колку и Заев да вели дека имаме нормалност, имаме фатална ненормалност во општеството. Во податоците кои ги спомена на прес конференцијата не верува ниту Зоран Заев, и тие се толку нереални…

Повеќе...

На денешен ден роден ЈАНЕ САНДАНСКИ

ЈАНЕ САНДАНСКИ На денешен ден 31 мај 1872 год. (18 мај по стар стил) во селото Влаи, Мелничко, Пиринска Македонија е роден еден од најголемите македонски синови, Пиринскиот цар Јане Сандански. Потекнува од револуционерно семејство. Татко му Иван Сандански бил знаменосец на чета во Кресненското (Македонското) востание од 1878 година, кога Јане имал само 6 години, а во родното село на Јане бил и главниот штаб на востанието. Бидејќи после востанието селото е опожарено од Турците, а била запалена и црквата, семејството на Сандански се сели во Дупница, Бугарија. Во…

Повеќе...

На денешен датум, 31 мај 1998 година, почина Драган Богдановски.

На денешен датум, 31 мај 1998 година, почина Драган Богдановски. Тоа е човек со извонредно богата биографија, непоколеблив борец за остварување на македонските илинденски (Гоцеви) идеали, односно идеи за ослободување и обединување на сите делови од Македонија. Богдановски 30 години се наоѓал во челните редови на патриотски настроената македонска емиграција. Роден во 1929 година во с.Клечовце, Кумановско, потекнува од позната селско-земјоделска фамилија со патриотски корени (дедото на Драган е илинденец-комита во четата на Атанас Бабата). Основно училиште завршил во родното село, а средно образование во Куманово и Битола, по што…

Повеќе...

Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова-„ШЕГОВИТА“ ИЛИ ТАЖНА И МАЧНА РЕАКЦИЈА?

„ШЕГОВИТА“ ИЛИ ТАЖНА И МАЧНА РЕАКЦИЈА? По реакцијата на бугарскиот заменик министер за надворешни работи, Георг Георгиев на честитките, по повод празникот на сесловенските браќа „Св. Кирил и Методиј“, ТАЖНО квалификувани како „ШЕГОВИТИ“ си велам: дали за бугарската власт е „шега“, ФАКТОТ дека „Св. Кирил и Методиј“ е национален празник на Словачка, како и национален празник на Чешка, ама тие, иако беа една држава: Чешко-Словачка, во која се славеше „Св. Кирил и Методиј“, по одвојувањето, не се расправаа околу СВЕТИТЕ БРАЌА. Инаку, Словачкиот устав потсетува на историското наследство на Голема…

Повеќе...

Лекарската фела незадоволна што Комисијата за заразни болести потклекна под диктатот на Заев

Докторската фела е лута на Комисијата за заразни болести, бидејки потклекнаа на притисокот на Заев, оставајќи ги зад себе се повисокиот број на заразени од ковид-19. Се прогласи олабавување на мерките, се тврди дека опасноста поминала, се затвораат очи пред реалните бројки на починати од коронавирус. И кога регионот одбива да ни отвори граници токму поради најлошата епидемиолашка слика во споредба со балканските земји. Комисијата за заразни болести во Македонија за да му удоволи на Зоран Заев да истурка избори, остана нема и пред апелите на своите колеги дека не…

Повеќе...

Бидејки Владата бара а Пендаровски прогласува нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по ред, за нови 14 денови, поради коронавирусот. Ова значи дека изборните рокови остануваат замрзнати, односно, вонредната состојба ќе трае до 13 јуни. Доколку тогаш, не се донесе одлука за нејзино ново прогласување, тогаш изборните рокови ќе течат, а изборите ќе треба да се одржат на 5 јули. – Точно е дека во најголемиот број од општините е стабилна, но за неколку општини постои сериозна загриженост. Со оглед на последните трендови,…

Повеќе...

Операција „Орион В“: Запленети 50 тони кокаин

#Свет Во мултилатерална морнаричка операција, во која учествувале 26 земји, за 45 дена запленети се 50 тони кокаин, соопшти претседателот на Колумбија Иван Дуке. Операцијата „Орион В” почнала во април и траела до 15 мај, а во неа се уапсени 150 луѓе и запленети се десетици пловила и четири авиони. Колумбискиот министер за одбрана Карлос Трухиљо информира дека вредноста на запленетата дрога е 1,7 милијарди долари и дека би можела да се спакува во 126 милиони дози. Во операцијата биле запленети и седum тони марихуана во вредност од 36,7 милиони…

Повеќе...

ЈОВАНОВСКИ: Ослободете ги тие кои се бореа да бидете Македонци во Република Македонија!

Владо ЈОВАНОВСКИ Ослободете ги невино затворените луѓе! Ослободете ѓи македонските патриоти, кои се бореа за слободна, независна и унитарна Македонија! Македонија, како заедничка куќа на сите граѓани и народи кои живеат во неа, но и на Македонците. Ослободете ги тие Човеци, кои се бореа и за вашата слобода и за вашето правото да бидете свои на своето – Македонци во Република Македонија! Ослободете ги тие кои не сакаа да им биде избришан идентитетот, името, јазикот, историјата, културата, фолклорот, преданијата, меморијата, востанијата…! Ослободете ги Тие, кои не сакаа да им бидат…

Повеќе...