ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа земјоделците, производите им скапуваа на нивите наместо ветениот откуп

Власта на Заев како и во секој аспект од своето владеење, така и во земјоделието создаде мафија, во овој случај зелена мафија. Оваа мафија го девалвира трудот на земјоделецот и ја руши цената на македонскиот земјоделски производ. Во текот на овие три години, речиси да нема ниту еден сегмент од земјоделието да не се соочи со проблеми, а власта на заев наместо да нуди решенија и да се справува со проблемите, беше фрлена на криминал и корупција. На земјоделците ин ветуваа загарантиран откуп, високи цени и нови пазари, а наместо…

Повеќе...

Во четвртата изборна единица Николоски со водство пред Заев

ВМРО-ДПМНЕ ужива најголема доверба кај македонските граѓани. Над 3% водство на ВМРО-ДПМНЕ, во 5 изборни единици води ВМРО-ДПМНЕ пред коалицијата СДСМ-БЕСА. Ова го покажуваат резултатите од најновата анкета на институт БИПС. Само во 6-ка, каде мнозинство е албанското насление води СДСМ-БЕСА преку носителот Билал Касами. Во сите ИЕ каде мнозинство се Македонците, убедливо води ВМРО-ДПМНЕ. Според резултатите од анкетата на БИПС, најголема доверба од граѓаните во оваа изборна единица има Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ, односно 25,8%.Зоран Заев има поддршка од 23,7% од граѓаните од оваа изборна единица. Лидер

Повеќе...

Во првите 100 дена очекувајте 3 големи мултинационални компании со илјадници нови вработувања кои ќе ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМЕН Христијан Мицкоски пред струмичани вети дека веќе се договорени 3 крупни инвестиции кои во првите 100 дена на владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат отпочнати. Денеска драги струмичани, почитувани сограѓани ние дојдовме до она во кое што тогаш веруваме. И ако на некому му кажеше дека пред 30 месеци, денеска ние ќе зборуваме за историски, рекордно најголемата победа на ВМРО-ДПМНЕ, малкумина ќе се согласеа. Но, ние денеска сме пред една таква победа, тоа е победа кога победува ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот, кога победува вистината, кога победува Македонија. Македонецот…

Повеќе...

СЈО замина во историјата, од денеска нов закон за Јавно обвинителство

Специјалното јавно обвинителство заминува во историјата. Од денеска почнува да важи новиот закон за јавно обвинителство кој Собранието го донесе во февруари годинава по повеќемесечна жестока дебата и партиски преговори со кои се обезбеди неопходното 2/3 мнозинство. Новиот закон обезбедува иднина на обвиненијата кои во своето 4 годнишнио постоење ги отвори СЈО. Тие преминуваат во државното јавно обвинителство но остануваат во рацете на истите обвинители кои беа дел од тимот  на СЈО. Според новото законско решение нелегално прислушуваните телефонски разговори повеќе нема да бидат основа за нови обвиненија ниту докази…

Повеќе...

ТВ ДУЕЛ МИЦКОСКИ ДО ЗАЕВ: Јас ви ја разбирам нервозата, ви тежат ли рекетираните пари во џебот?

Слушнавме како лицето Бојан Јовановски вели рекетираните пари завршија таму и таму. И до ден денес никој не го повика Заев да каже за ова. А во еден ист таков материјал Заев вели обезбедивме пари за финансирање на тоа и тоа здружение. Замислете никој не го повикува господинот Заев да даде исказ дали тоа е така или не е така, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на првата телевизиска дебата со Зоран заев од СДСМ која беше на телевизија 24. Според Мицкоски има уште помалку од две недели до избори…

Повеќе...

Зибери ветува изучување на албански од 5-то одделение и нова консензуална химна

Мултиетничка химна и задолжително учење на албански јазик од 5-то одделение се двата приоритети на ДУИ за мултиетничко општество во државата. Програмата пред стотици граѓани ја презентираше кандидатот за премиер Албанец Насер Зибери токму пред зградата на Владата симулирајки владина седница со која тој раководи. Од етничките прашања Зимбери вети и консензулано законодавство. Ова значи дека 10-те стратешки државни институции ќе управуваат заеднички од еден Македонец и еден Албанец, со заеднички права за потпишување. Ќе се грижам за еднаква дистрибуција на јавните инвестиции. Ова значи дека главните економски одлуки (буџет,…

Повеќе...

Aјде брусете! Бришете, ако можете, повторно сонце ќе излезе

(Македонското поглавје што го нема, од програмата „Можеме”) Време е на кампањи. Седнувам и темелно ги читам изборните понуди на дел од политичките партии во државата. Програмата „Можеме”, ја прочитав завчера. И втор ден, останувам како стаписан. Во шаренилото од ракописи, со леснотија ги препознавам ракописите на одредени политичари. Го познавам нивниот наратив. Немаат идеја, тоа се веќе прилично истрошени политички профили. Листам илјадници проекти, не ми се верува дека за Македонија пишуваат. А и како да ми се верува, кога во шарениот „пачворк” од лепени, крпени и украдени програмчиња,…

Повеќе...

ЧУЛЕВ: Точно, сите кои се споменати во бомбите треба да бидат повикани во МВР, вклучувајќи го и самиот Заев

Постапувањето во согласност со законите и нивната неселективна примена се основните темели на моето работење во Министерството за внатрешни работи. Полициските службеници имаат право да ги повикаат на разговор сите лица за кои постојат индиции дека сториле кривично дело и тоа ниту е мој избор, а ниту моја одлука. Уште повеќе доколку тие индиции се поткрепени со материјални докази, аудио или видео снимки. Во денешната изјава лидерот на СДСМ јавно ме повика да ги поканиме на разговор и други лица кои се споменуваат во бомбите и уште веднаш ги охрабрувам…

Повеќе...

По победата ВМРО-ДПМНЕ ќе го испита потеклото на имотот на фамилијата Заеви

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ  и носител на изборна единица 4 Александар Николоски денеска пред жителите на општина Демир Капија истакна дека на 15 јули потребна е победа на ВМРО-ДПМНЕ за враќање на достоинството на земјоделците, ставање крај на националните понижувања. Победа ни е потребна на 15 јули за да ставиме крај на националното понижување, потребна е победа за да има повеќе достоинство за земјоделците, повисоки пензии за пензионерите, повисоки плати за работниците, младите да остануваат дома а не својата иднина да ја бараат во Швајцарија, Германија или на било кое друго…

Повеќе...

Николоски: Пред споменикот на Гоце Делчев кажувам дека тој ќе остане Македонец, за него преговори нема

Одговорајќи на новинарски прашања, носителот на листата во изборната единица 4 и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски истакна дека после 15-ти јули за сторените криминали секој ќе си сноси одговорност. – Тоа е жалната вистина која што се случува во Македонија со коруптивното владеење на коруптивното владеење токму овдека во Струмица на семејството Заеви како и во Македонија во изминатите три годишен период. Точно во право сте, тоа го презентираше и ВМРО-ДПМНЕ а го видовме и во јавноста дека 5 фирми кои што се поврзуваат со сопствеништво на едно лица…

Повеќе...