Петар Гошев: Не знам дали е ова дело на „славните” советници на Заев, ама дрско е и безобразно!

Поранешниот гувернер Петар Гошев во интервју за НОВА ТВ осврнувајќи се на предложените економски мерки на СДСМ , вели дека во нив не гледа солидарност и правичност како што тоа сака да го прикаже лидерот на партијата Зоран Заев. Во врска со најавената линеарна исплата на минималец во администрацијата, со наведените исклучоци како и за реакциите на јавноста која смета дека станува збор за неправедно решение, зашто: има административци кои со години земаат плата а не одат на работа, има административци политичари, функционери, директори, пратеници, кои претходно земале многу големи…

Повеќе...

МИЦКОСКИ – Имам сериозна загриженост дека не чека тешка економска криза

Мицкоски: Пакетот на Владата е недоволен и задоцнет… Ова денес што го говорам не е за политички поени или дека по автоматизам треба да се критикува се она што доаѓа од Владата. Туку дека според објективни параметри ова нема да ја залечи економијата, а кризата ќе се позадлабочува, ова денеска преку прес-конференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Мерките за стопанството и граѓаните кои ги донесе Владата се причина за огромна и сериозна загриженост дека не чека црна и тешка економска криза. Помошта која ја дава Владата не само…

Повеќе...

СИЛЈАНОВСКА: Вонредна состојба- вонредни закани

Гордана СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА Вонредната состојба, Карл Шмит ја квалификува како „ИСКЛУЧОК“. Во „исклучокот“ се живее по посебни правила и мерки: следење, контрола, санкционирање. Во името на битката со опасниот, невидлив непријател, се отвора широко поле за ограничување и кршење на основните човекови права, но тоа не смее да премине во нивно суспендирање. Полицискиот час не смее да значи полициска држава. Експертите и борците за човекови права предупредуваат на нужноста од пропорционалност на рестрикциите за заштита од опасноста. Ограничувањата не смеат да бидат дискриминаторски по која било основа: раса, етнос, социјален статус, родова…

Повеќе...

УШТЕ ДВЕ ЛИЦА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19: Дијагностицирани 44 нови случаи, вкупно 329

Министерството за здравство соопшти дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово, како што се посочува имал дијабетес, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен бронхит) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања. Во изминатите 24 часа направени се 392 тестирања, а потврдени 44 нови случаи на коронавирус во земјата.  По градови: Куманово- 23, Скопје – 11,…

Повеќе...

Владимир Талески осуден на осум години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, на осум години затвор, за проневера на околу 360.000 евра заедно со уште 20 лица кои се прогласени за виновни за различни кривични дела. – Обвинетиот Владимир Талески го сторил кривичното дело злоупотреба на службена положба и овастување – соопшти судијката Добрила Кацарска. Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, побара пауза за да се произнесат за мерките на претпазливост кои дел од обвинетите ги имаат, но и за изречување на нови за останатите осудени.…

Повеќе...

Одбивам да се восхитувам на мртви идеологии

Брисел, ви хев а проблем. Британија си замина, Италија ја губиме. Дајте им датум на Албанија и Морт Натодонија. Или беше Натодонија ле Морте. Коронавирус. Нема да навлегувам дали е божја промисла, реакција на природата, негрижа на луѓето или смислена акција на архитектите на човечки судбини. Нема да се занимавам ниту со самиот вирус. Повеќе ме интересираат последиците од него. Вирусот ја фрли на колена модерна и бела Европа. Вирусот ќе ја затвори приказната за постоењето и функционирањето на Европската Унија. Започна демистификацијата на една мртва идеологија. Европската Унија е…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ се откажува од државното финансирање, но СДСМ не се откажува од платите на функционерите од власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, информираше уште пред една недела дека ќе го поддржи предлогот на министерката за правда Рената Дескоска партиите да се откажат годинава од парите за финансирање на политичките партии, но за возврат побара таа и министрите, замениците и државните секретари до крајот на мандатот да работат про боно, односно без никаков надомест. -Намерата на министерката Дескоска не е да заштеди пари во буџетот. ВМРО-ДПМНЕ и претходните и овие избори ќе ги дочека како единствена партија во Европа со незаконски замрзнат имот и без исплатени пари за…

Повеќе...

МАКЕДОНИЈА ОФИЦИЈАЛНО 30-ТА ЧЛЕНКА НА НАТО

Македонското знаме кренато пред седиштето на НАТО во Брисел   Знамето на Македонија попладнево е кренато пред седиштето на НАТО во Брисел, на церемонија со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во Северноатлантската алијанса. Знамето беше кренато додека се интонираше химната на Република Македонија. Пред свеченото кревање на знамето добредојде на нашата земја во Северноатлантската алијанса посака генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. – Ние сме денеска собрани овде да и посакаме добредојде на Македонија во семејствоото на НАТО со подигнување на знамето. Триесет знамиња сега ќе се веат заедно како симбил…

Повеќе...

Државниот пазарен инспекторат:-Цената на лимоните треба да изнесува 70 до 110 денари

Граѓаните да не креваат паника, зашто лимони и друго јужно овојше има, а трговците на големо и на мало да не се обидуваат да прават манипулации со цените. Да ја почитуваат договорената маржа од 10, односно 15 проценти, порача денеска директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. Тој напомена дека цената на лимоните треба да изнесува 70 до 110 денари, како што била до 11 март. Граѓаните, пак, кога пријавуваат, треба да бидат конкретни, да кажат точно за кој продажен објект се работи, на која улица и број. За тоа,…

Повеќе...

Повеќе од еден месец од првиот случај со Ковид 19 во земјава, бројот на заболени расте линеарно

Помина нешто повеќе од еден месец кога во земјава беше регистриран првиот позитивен случај на коронавирусот. Оттогаш бројката секојдневно расте така што според последните податоци потврдени се 259 случаи на коронавирус во земјава, шест смртни случаи и тројца излекувани. Според министерот за здравство Венко Филипче, зголемувањето на бројката на заразени е очекувано, но добро е што бројот на случаи се зголемува линеарно што значи дека здравствениот систем има капацитет да ги прими сите пациенти. –  Добро е што бројот на случаи се зголемува линеарно, а не експоненцијално, што значи дека секој…

Повеќе...