Македонија

Агатангел на литургија проповеда да се бојкотира референдумот

Во црквата Св. Кирил и Методиј, владиката Агатангел одржува света литургија против промена на името на нашата држава. Тој потсетува на светоста на името на овој, како што вели, библиски народ кој живее во света земја. На самиот почеток на обраќањето тој на присутните им кажа дека ова е можеби еден од последните пати кога верниците се собираат под името Македонска православна црква. – Се надевам дека во недела на 30-ти, вие и вашите роднини и нашите непријатели, нема да излезат да гласаат – кажа владиката Агатангел, поистоветувајќи го излегувањето…

повеќе

Мицкоски: Ајде еднаш да направиме поинаков чекор и да не го прифатиме она што ни го нудат на маса, затоа што е штетно, погрешно и манипулативно

Помина речиси една година од моето водење на ВМРО и ќе ги поздравам оние кои наметнуваа апокалиптични сценарија за партијата, за она што ќе се случувало внатре и како јас нешто сум договорал со Заев, и како ќе сме ја наведнеле главата и поддржеле договорот со Грција, ќе сум застанел рамо до рамо со него. И сите тие кои ова го збореа и прогнозираа сега ги гледам како го напаѓаат нашето противење на договорот, а јас и во јуни исто како и сега ви велам овој договор е штетен и…

повеќе

Македонија на 27 септември го започнува скринингот за почеток на преговорите со ЕУ

На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пристапување на Македонија во ЕУ. Вицепремиерот и шеф на делегацијата на Македонија за преговори со ЕУ Бујар Османи на прес-конференција денеска објави дека ќе ја предводи македонската делегација во Брисел која на 27 септември ќе го започне скринингот за поглавјето 23 – правосудство и фундаментални права. Во делегацијата, која ќе брои четириесетина лица од повеќе министерства институции, ќе биде и министерката за правда Рената Дескоска. – Во Европската комисија ќе го започнеме објаснувачкиот скрининг. Од страна на ЕК ќе биде презентирано…

повеќе

Македонска (крвава) свадба

Војдан Чернодрински, своето најпознато драмско дело од жанрот трагедија, „Македонска крвава свадба“, го објавил во 1900 година во Софија. Приказната е инспирирана од краток новинарски извештај објавен во весникот „Реформа“. Интересно за случајот е што по закажувањето на поставката на делото во Софија, странски дипломат во Бугарија побарал од официјалните бугарски власти да бидат прекинати пробите на оваа драма. Реакционерната власт во Софија издала наредба да се прекине со работата за подготовка на сценската изведба на драмата на Чернодрински. Претставата сепак ја доживеала својата премиерна изведба пред зградата на „Славјанската…

повеќе

Во Струмица приведено лице кое извршило 127 кражби и обид за убиство

Во четвртокот во 10:00 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица, по преземени мерки и активности, поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела тешки кражби и тешки кражби во обид во станови во повеќе градови во државата, како и едно кривично дело убиство во обид, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода лицето И.С.(37) од Кавадарци, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. „Притоа, бил извршен личен претрес и кај лицето биле пронајдени и одземени мобилен телефон, клучеви и фолии за отворање на блиндор…

повеќе

ВМРО-ДПМНЕ :Марш за Македонија во Охрид (ВИДЕО)

На денешниот протестен марш во Охрид поради незадоволството од работата на власта, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ говорот го почна истакнувајќи дека името ни е вековно и ќе остане така и во иднина. Тој им се заблагодари на охригаѓни што дошле во голем број, но и ги замоли да дадат громогласен аплауз за Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски и Богдан Илиевски, кои доаѓаат од овој регион, а кои според него во моментов се под политички напад. -Еден мудар човек рекол “И покрај сите страдања што ги гледаме и што не стегаат…

повеќе

СТОЛТЕНБЕРГ ПОВТОРНО ЗА „ВАШАТА ЗЕМЈА“: Иднината е во вашите раце, ве чекаме во НАТО

Сега е време вашите гласови да бидат слушнати. Ова е можност што се укажува еднаш во животот. Вратата на НАТО е отворена. Но, само граѓаните на вашата земја можат да одлучат да ја поминат. Затоа, вашата иднина е во вашите раце. Ве чекаме во НАТО, порача денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Повторно покажавте храброст, вели во видеообраќање Столтенберг, да го пробиете вашиот сопствен пат кон неизвесност, мир и безбедност. Историскиот договор за спорот со името ја отвора можноста за рамноправно членство во меѓународната заедница, вклучувајќи го рамноправното членство во…

повеќе

ИВАНОВ ВО САД: Не отстапувам од заклетвата кон Уставот и нема да гласам на референдумот

Два пати ја добив довербата на граѓаните за да не дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име, да не прифаќам идеи и предлози што би ги загрозиле македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на соживот. Не отстапувам од тоа мое ветување. Затоа, на 30 септември нема да излезам да гласам, порачал претседателот Ѓорге Иванов пред Обединетата македонска дијаспора во Детроит, соопшти Кабинетот на Претседателот. Претседателот Иванов навел дека согласно член 7, став 3 од Законот за референдум, никој не може да…

повеќе

Милошоски до Макрон: Благодарам што бевте искрен, и за Северна и Преспа

И претседателот на Франција со видео порака проба да агитира за успешен референдум, иако реално помогна за бојкот на истиот. Милошоски откако беше објавен видео записот од обраќањето на претседателот на Франција, Емануел Макрон кон граѓаните на Македонија, имаше само едно благодарам што стави крај на шарените лаги на Зоран Заев и Никола Димитров за што е референдумот на 30 септември. Имено претседателот на Франција, во својот повик до граѓаните на Македонија, во видео порака за прв пат од низата државници кои немаа храброст да бидат искрени на што точно…

повеќе

Иванов: На 30 септември нема да излезам да гласам

Претседателот на Р.Македонија Ѓорге Иванов, кој е во посета на Соединетите Американски Држави, каде што в четврток треба да одржи говор пред Генералното Собрание на Обединетите нации, рано утринава по македонско време учествуваше на гала-вечера организирана од македонската дијаспора во Детроит. Пред присутните на гала-вечерата во организација на Обединетата македонска дијаспора Иванов одржа говор, во кој истакна дека тој веќе еднаш излегол на референум, и тоа на 8 септември пред 27 години. Додаде дека тој тогаш гласал за самостојна, суверена и независна Р.Македонија и е горд на таа одлука. -Што…

повеќе