Македонија

Цуцуловски: ДАЛИ НАРОДОТ Е ГЛУП?

ДАЛИ НАРОДОТ Е ГЛУП? Господинот Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика, тукушто објасни (на Телевизија Канал 5) дека на наредниот попис ќе немало графа за етничката припадност, бидејќи припадноста немала никаква употребна вредност (подобро било, нагласи, да се размислува за градење нови улици, водоводи и сл.) и дека утврдувањето на националната припадност можело да го политизира пописот, нешто што тој не го посакувал. Останува уште да објасни: (а) каква употребна вредност има јазикот во градењетое на нови улици, патишта и сл., и (б) дали токму тоа нема да…

повеќе

Уште колку време треба за промени во образованието?

Заменикот министер за образование Петар Атанасов за „Независен весник“ вели дека во Министерството интензивно работат на втората верзија на предлог-законот за основно образование. Сè што е подготвено во првата верзија во предлог-законското решение, тој тврди дека ќе остане, како што се намалениот број часови и помалку ученици во паралелка. Во подготовките на втората верзија се разгледуваат и дополнувања. Да има етаблирање на заедница на наставници и формирање посебен столб во основното образование во секое училиште. Станува збор за концепт што ќе предвидува наставниците што имаат над 20 години работно искуство…

повеќе

MOЌНО ВИДЕО НА БОЈКОТИРАМ: Утре сите пред Собрание во 18 часот, бојкотирајте фингирано мнозинство за уставни измени!

Движењето “БОЈКОТИРАМ” под мотото “#Бојкотирам уставни промени со фингирано 2/3 мнозинство”, за утре организира голем народен протест пред Собранието на Република Македонија, со почеток од 18:00 часот. Во прогласот на настанот се вели: “Во согласност со ПРОГЛАСОТ на #Бојкотирам уставни промени се организира натпартиски и сенароден протест за да го спречиме генерацискиот грев и да ја зачуваме Република Македонија за идните поколенија. #Бојкотирам уставни промени е народна побуна против легитимизација на историското предавство преку нелегално и фингирано 2/3 мнозинство за промена на уставот на Република Македонија, кое делува спротивно на…

повеќе

Луѓето сѐ помалку имаат секс – Во што е проблемот?

Со оглед на сѐ што се случува околу нас, никогаш немало подобро време за секс, колку и да звучи тоа откачено. Истражувањата сепак покажуваат дека тинејџерите во развиените земји имаат помалку секс. Поточно, бројот на средношколци кои се впуштиле во сексуални односи од 1991 до 2017 година опаднал од 54 на 40% (во САД), а пад бил забележан и во Финска, Норвешка, Шведска, Холандија и во Јапонија. И додека на опаѓањето на бројот на случаи на непланирана бременост кај младите се гледа како на позитивен тренд, многу експерти се прашуваат…

повеќе

Сител интервју со Јан Фигел-Кои поглавја ќе бидат критични во преговорите со ЕУ?

Интервју за СИТЕЛ ТВ со Јан Фигел . Новинар Валентин Божиновски Господине Фигел, добредојдовте во Македонија и Ви благодарам за ова интервју. Една од најинтересните работи во вашата биографија е што сте биле главен преговарач на Словачката Република во преговорите за пристапување во ЕУ. Кои беа круцијалните, најтешките поглавја со кои се соочивте? Ви благодарам за можноста да зборувам пред македонскиот народ. Пристапниот процес и интеграцијата се најмногу домашно прашање. Интеграција во ЕУ почнува дома. И многу е важно главниот преговарач и политичарите да работат со луѓето. Се разбира дека…

повеќе

За да го оправда економскиот дебакл, Заев посегна по тоа што најдобро го знае, лагата

Новинарот од „360 Степени“, Попетревски го потсети Заев дека ветуваше многу поголем раст на БДП па не успеа, оваа година. Заев на ова рече дека не може да се успее кога 4 години на ред е 0. И апсолутно држи и мора да ја дигнете економијата. Без политичка добра и извесна иднина е многу тешко тоа. Лани еве се фалевте со 400 милиони, пари како се вели тоа определени за капитални инвестиции, и сега цела година гледаме апсолутно многу ниска реализација, го потсети новинарот Заев за неговите лажни ветувања. Ајде…

повеќе

Филипче: Набавени 12 нови возила за Итната медицинска помош

Во текот на вчерашниот ден заврши постапката за набавка на нови возила за Итната медицинска помош. Набавивме 12 нови возила кои ќе бидат распределени насекаде низ државата. Капацитетот на Брза помош во Скопје ќе се дуплира, на досегашните шест возила ќе додадеме уште шест и на тој начин веќе се приближуваме до просекот што го бара Светската здравствена организација (СЗО), за едно возило на 50.000 жители. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. – Со јавната, транспарентна и отворена опостапка направивме огромна заштеда во целокупниот буџет…

повеќе

На западот реално не му одговараше економски стабилна и независна Македонија

БРИТАНСКИОТ АНАЛИТИЧАР ЏЕЈМС – ЗАПАДНАТА БИРОКРАТИЈА НАСИЛНО ГО ПРОМЕНИ НИКОЛА ГРУЕВСКИ Британскиот Аналитичар Џејм Карлтон за Никола Груевски ќе го напише следново: Никола Груевски на еден или на друг начин си завзема место во поновата Македонска Историја. За едните како корумпиран диктатор за другите како реформатор во Самостојна и независна Македонија. Никола Груевски првично во владата на Љубчо Георгиевски беше министер за финанскии, потоа во 2003 година стана претседател на ВМРО ДПМНЕ и 2006 година ја донесе партијата на Власт во Македонија. По доаѓањето на Власт во Македонија започна низа…

повеќе

За премиерот можно е помирување, преку помилување, за оние кои не биле насилни на 27 април

Се поверојатно е дека пратениците првообвинети за настаните од 27 април, кои гласаа за уставните измени, ќе се извлечат од кривична одговорност, односно нема да одговараат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Синоќа премиерот Зоран Заев, во интервју за 360 степени, запрашан дали постоел политички пазар за обезбедување на 2/3 мнозинство по цена на слободата на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, рече: -Нормално дека разговарав со луѓе, нормално е да разговараме со луѓето. Како да ги постигнеме нашите цели? Јас транспарентно секогаш зборувам, само потврдувам…

повеќе

Новиот Закон за социјална заштита им ги крати правата на лицата со хендикеп

Со новите законски измени власта им одмага на лицата со хендикеп. Со Нацрт-измените на Законот за социјална заштита Владата ќе им ги скрати правата, велат од здружението „Хендикеп-плус“. -Ние како претставници од невладини организации кои се занимаваат со оваа проблематика посочуваме на неколку суштински измени во законот кои се на штета на лицата со хендикеп, на пример, со членот 53 се предвидува „лице кое користи надоместок заради попреченост истовремено не може да користи и надоместок за помош и нега од друго лице“. Од „Хендикеп плус“ посочуваат дека според измените на…

повеќе