Вапцаров -Илинденска

КАКО ДА Е ПИШУВАНА ДЕНЕС ! Илинденска Вината не беше наша. Вината беше туѓа и другому тежи сто тона одговорност. Кога ќе дојде ден, Кога ќе стане нужда, Сѐ ќе ѝ раскажеме на мајката историја. Започнаа со гнасните си раце да пипаат во душите на народот. Гневот беше толку многу накипел, Што не ја прозреа…

повеќе

Ковачевски: Честит и вековит да ни е Илинден – Огниште на татковината!

Вечерва, во пресрет на големиот национален празник 2 Август, Денот на Републиката – Илинден, во револуционерното Крушево, се поклонуваме и оддаваме почит на нашите основачи, нашите херои, нашите револуционери кои го трасираа патот за автономна македонска држава, дом, огниште за сите, објави премиерот Димитар Ковачевски на неговиот Фесјбук-профил. – 10-те дена Крушевска Република се симболот…

повеќе

Мицкоски со партиска делегација утре во Крушево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамки на одбележувањето на националниот и државен празник Илинден ќе предводи висока партиска делегација во Крушево. Партиска делегација покрај Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сочинуваат потпретседателот Александар Николоски, потпретседателката Гордана Димитриеска Кочоска, потпретседателот Владо Мисајловски, генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски и координаторот на пратеничката група Никола Мицевски. Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ…

повеќе

БОЖИНОВ:Илинден нашата македонска гордост! Илинден е секој од нас!

📢Почитувани сограѓани, драги пријатели, Ве повикувам да го одбележиме големиот македонски и христијански празник Илинден, на Мокринските извори 🇲🇰Во сеќавање на Илинденците кои пред 120 години, животот го дадоа за Македонија, и во сеќавање на Првото заседание на АСНОМ, пред 79 години кога е државно конституирана Македонија 📢Илинден нашата македонска гордост! Илинден е секој од…

повеќе

Илинденско востание

Илинденското востание било востание на македонскиот народ  против османлиската власт. Конгресот на Македонската револуционерна организација, одржан во Солун, донел одлука напролет да се крене оружено востание при што започнувањето и водењето на востанието им биле препуштени на окружните комитети. Конгресот на Битолскиот револуционерен округ, одржан во Смилево, одлучил да се крене општо ослободително востание и…

повеќе