Проширено обвинението против Трамп

Обвинителството ја прошири кривичната постапка против поранешниот американски претседател Доналд Трамп и еден од неговите вработени, во постапката за неовластено чување доверливи документи, јави Гласот на Америка. Во проширеното обвинение се наведува дека Трамп и неговиот соработник Карлос де Оливеира се обиделе да ги спречат истражителите да ги прегледаат снимките од безбедносните камери од одморалиштето…

повеќе

Тимовите на Трамп се подготвуваат за можното гласање на големото жири во четврток

Трамп минатата недела рече дека добил целно писмо во врска со истрагата за нападот на Капитол на 6 јануари и напорите за поништување на изборите. Правните и политичките тимови на Доналд Трамп се подготвуваат за можноста федералната голема порота да гласа за обвиненијата против поранешниот претседател уште во четврток, според три извори запознаени со размислувањата…

повеќе