Грција со мерки за излез од кризата: Секој работник ќе добие по 800 евра ако компанијата затворила поради короната

Државен надомест од по 800 евра ќе добијат 500.000 вработени во компаниите што ја прекинаа работата од 15 март до крајот на април врз основа на одлуките на грчката влада за санитарни мерки поради пандемијата. Истата сума ќе ја добијат и самовработените и трговците поединци, како и оние што работат во мали семејни бизниси, беше објавено денеска. Министерот за финансии Христос Стаикурас најави дека оваа сума ќе биде исплатена на сметките на корисниците во почетокот на април, при што буџетскиот расход поради тоа ќе достигне 400 милиони евра. Владата посочи…

Повеќе...

Масакр во Сплит: Со „калашников“ изрешетал тројца дилери оти го малтретирале за долг од брат му

Тројца дилери на дрога се убиени денеска во Сплит, откако ги изрешетал Ф.З.(25) кого убиените го малтретирале поради наводен долг на неговиот брат, пишуваат хрватските медиуми за масакрот кој ја потресе Хрватска. Убиецот имал на списокот за отстрел уште еден дилер, но него не го нашол дома. Убиствата се случиле околу 15.35 часот во самиот центар на Сплит, кога Ф.З. застрелал дваја од дилерите кои биле на мотори, а потоа облечен во црно и со „калашников“ ладнокрвно си заминал кон улица во близина каде го застрелал и третиот, кој починал во…

Повеќе...

Од денеска земјите во Западен Балкан со поевтин роаминг

Жителите на земјите во Западен Балкан од денеска можат да зборуваат со намалени цени за роамниг од девет на 35 проценти, согласно втората фаза од спроведувањето на регионалниот договор за роаминг. Со Црна Гора и Босна и Херцеговина, цените остануваат исти. Имплементацијата на регионалниот договор започна на 1 јули миннатата година, а од денеска и официјално се имплементира втората фаза, со која се предвидуваат пониските цени. Овој договор предвидува до 30 јуни идната година цените да бидат минимални, а од денеска се менува начинот на пресметување на роамингот, односно сега…

Повеќе...

ДОДЕКА НИЕ ЧЕКАМЕ ДАТУМ, СРБИЈА ПОТПИШУВА ДОГОВОР СО ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА: 95 % од српските производи ќе имаат сигурен извоз без царини

Eвроазиската економска унија ја сочинуваат Русија, Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан, а Молдавија има статус на набљудувач. Претседателката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ денеска во Москва треба да го потпише Договорот за слободна трговија со Евроазиската унија и нејзините држави членки. Целта на оваа унија е соработка насочена кон заеднички интереси во економијата. Рускиот премиер Дмитриј Медведев на почетокот од октомври го одобри нацртот на договорот за слободна трговија помеѓу Евроазиската унија и Србија. Министерството за трговија на Србија соопшти дека со договорот за слободна трговија ќе се овозможи…

Повеќе...

Одбиените балкански држави ја сфатија пораката на затворената врата на ЕУ

Одлуката на ЕУ да ја затвори вратата за две балкански држави придонесе за регионот да сфати дека не може да зависи исклучиво од неговите западни соседи, предупреди српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за „Фајненшл тајмс“. Вучиќ исто така вели дека одбивањето на ЕУ да отвори пристапни преговори со Македонија и со Албанија ја оправда неговата политика за создавање на поблиски врски со Кина и со Русија. Белград е подготвен да потпише трговски договор со Евроазиската економска унија, царинската унија со пет члена центрирана во Москва, в петок, и повика…

Повеќе...

Курти: Српска листа не е српска заедница, уставот не вели дека таа листа мора да биде претставувана во владата

Статија на МКД.МК Лидерот на движењето Самоопределување и кандидат за премиер на Косово Аљбин Курти изјави денес дека Српска листа „не е српска заедница“ и додаде дека косовскиот устав „не вели“ дека таа листа мора да има свои претставници во владата. „Првиот и најважен чекор во формирањето на идната влада е колаицијата и договорот на Демократскиот сојуз на Косово и Самоопределување. Свесен сум дека, ако имаме 12 министерства, барем еден министер мора да биде од српската заедница, но нашиот устав не вели дека тој човек мора да биде од Српската…

Повеќе...

ВУЧИЌ: Му кажав на Заев дека нема да добие датум, се вцрвени во лицето.

Вучиќ, гостувајќи на ТВ Прва, додаде дека албанскиот премиер Еди Рама му испратил порака велејќи му дека бил во право во врска со односот на Европа кон регионот. Тој наведе дека „согледал и посочил што ќе се случи со Северна Македонија и со Албанија“ и дека неодамна во Нови Сад тоа им го кажал и на премиерот Зоран Заев и на Рама. Според Вучиќ, Заев се вцрвенил во лицето и не верувал дека земјава нема да добие зелено светло. – Загрижен сум од можна дестабилизација и ескалација на конфликт во…

Повеќе...

Вучиќ: „Малиот Шенген“ со Северна Македонија и Албанија е нешто како „ЦЕФТА плус плус“

Српскиот претседател Александар Вучиќ по посетата на Њујорк, говорејќи за иницијативата за „Мал Шенген“ и поблиската економска соработка на Западен Балкан преку отстранување на бариерите, изјави дека ова не е прашање за обединување, затоа што секогаш кога се споменувало обединување, некои почнуваат да зборуваат за српска хегемонија. Во врска со ова, тој нагласи дека Србија наскоро ќе биде економска машина на регионот, па затоа има таква реакција на оваа идеја. Тој оцени дека е важно земјите и луѓето од регионот да разберат дека имаат корист ако државите од регионот настапуваат…

Повеќе...

МУСТАФАЈ: Државата падна, власта е на коленици, Албанија е во лудило

Познатиот албански професор и поранешен шеф на дипломатијата, Бесник Мустафај коментирајќи ја политичката криза оцени дека земјата се наоѓа во сосотојба на „лудило и антиуставност“. Тој смета дека албанската економија е „потоната“ во криза и оти тоа го потврдува и Институтот за статистика – ИНСТАТ. -Државата падна, власта е на коленци. Ситуацијата во земјата е антиуставна. Нашата економија е уништена, што го потврдува и ИНСТАТ. Кога не функционира економијата, владеењето на правото, тогаш каква е ситуацијата? Се разбира, ова е луда ситуација, рече тој. Исто така, Мустафај се задржува и…

Повеќе...

Нова Демократија со 158 пратеници, национиалистите Златна Зора без ниту еден

Со пребројани 81,9% од гласовите, според официјалните податоци од грчкото МВР, Нова демократија е прва со 39, 72%, односно 8,13% повеќе од СИРИЗА, додека пак изненадувањето на изборите е тоа што националистичката Златна зора, барем засега, не успева да ја достигне потребната граница од 3% за влез во Парламентот. Поконкретно: Нова демократија 39,72% – 158 пратенички места СИРИЗА 31,59% – 86 пратенички места Движење на промена 7,90% – 22 пратенички места Комунистичка партија на Грција 5,37% – 15 пратенички места Грчко решение 3,74 % – 10 пратенички места МЕРА25 3,49%…

Повеќе...