Од 4 до 8 август, во Амфитеатарот во Струмица, ќе се одржи 18-тото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“

Од 4 до 8 август, во Амфитеатарот во Струмица, ќе се одржи 18-тото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, во знакот на новите тенденции во кусометражниот, документарниот и авторскиот филм. Во овогодишната програмска селекција има дваесет и три исклучителни кратки играни филмови, документарци и анимации кои ќе се натпреваруваат за „Златната“, „Сребрената“ и „Бронзената потковица“…

повеќе

Претставата ”Циркус Пирандело” на Меѓународниот џез театарски фестивал “Нишвил” во Србија

Со претставата “Циркус Пирандело” во адаптација и режија на Бојан Трифуновски , Народниот театар “Антон Панов ”во август ќе учествува на Меѓународниот џез театарски фестивал Нишвил во Србија. Театарскиот џез фестивал е културен настан од меѓународен карактер кој традиционално се организира и одржува секоја година во Ниш од 2017 година, во првата половина на август…

повеќе

Загина 17-годишно момче во сообраќајка во Струмица

Седумнаестгодишно момче загина во сообраќајна несреќа што се случила синоќа во Струмица помеѓу мотоцикл „јамаха“ и патничко возило „бмв“. – Синоќа во 23:50 часот во СВР Струмица било пријавено дека на булевар „Гоце Делчев“ во Струмица се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл „јамаха“ со струмички регистарски ознаки, управуван од 17 годишник од село Градашорци, струмичко…

повеќе

По Просениково, нови градежни активности започнаа и во населеното место Сачево

Општина Струмица и денеска потврди дека и во летниот период успешно ги реализира активностите планирани во населените места за оваа година со средства од општинскиот буџет. По Просениково, нови градежни активности започнаа и во населеното место Сачево, а таму беше и градоначалникот Костадин Костадинов со своите соработници. Во изјавата за медиумите тој рече дека со…

повеќе

Општина Струмица ги реконструира детските и спортските игралишта , парковите во населените места со средства од општинскиот буџет од близу 10 милиони денари.

Општина Струмица ги реконструира детските и спортските игралишта , парковите во населените места со средства од општинскиот буџет од близу 10 милиони денари. Градоначалникот Костадин Костадинов денеска изврши увид во градежните зафати во населеното место Просениково. -Денеска на мое огромно задоволство со дел од општинската администрација сме на увид во работите во населеното место Просениково…

повеќе