Најчевска до Заев: Ти мора да си многу глуп…

Еден од најголемите критичари на поранешниот премиер Никола Груевски и истовремено подржувач на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, професорката и активистка, Мирјана Најчевска се огласи по денешното изгласување на измените на Изборниот законик без учество на опозицијата. Таа на својот Фејсбук профил директно му порача на Заев што мисли за последниот потег на власта. Со години тврдиш дека изборите се манипулирани, недемократски, нечесни, изиграни, … Во изборната програма предвидуваш системски промени во изборниот законик и расчистување со секој оној кој придонел за изигрувањето и ограничувањето на правото на избор на…

повеќе

Ванковска за измените во изборниот законик: Ако ВМРО-ДПМНЕ е вистинска партија…

Диктатурата е воспоставена, пишува Инфомакс. Со 62 гласa – за, без ниту еден против и без воздржани, Собранието на Република Македонија го донесе предлогот законот за измени и дополнувања во изборниот законик. Со него се предвидува гласањето за претседател, потпретседател и членови на ДИК да се бираат со просто (61 пратеник), наместо како досега со дво-третинско (81 пратеник) мнозинство. Со своја реакција, но и повик до опозициската ВМРО-ДПМНЕ, излезе и професорката Ванковска. „Ако е вистинска партија, ВМРО-ДПМНЕ сега мора да го бојкотира парламентот кој ја укина демократијата, опозицијата и владеењето на…

повеќе

Владини измени во Изборниот законик, ДИК ќе се избира со 61 глас во Парламентот

Опозицијата жестоко реагираше на законските измени на Владата која овој чекор го образложи со неопходност од деблокирање на процесот. За утре е закажана лидерска средба, на која, доколку не се постигне договор ќе почне собраниската процедура и во најкус временски рок ќе се избере нов состав на ДИК СКОПЈЕ – Просто наместо двотретинско мнозинство и одземање на ингеренциите на Комисијата за избори и именувања околу селекцијата на кандидати за членови на Државната изборна комисија (ДИК) се измените на Изборниот законик кои Владата попладнево ги достави до Собранието. Доколку се усвојат,…

повеќе

судијка од Врховен тврди: Преспанскиот договор не е склучен во име на Република Македонија

Договорот склучен на 17 јуни 2018 година во Нивици крај Преспанско Езеро, таканаречен „историски“, не е склучен во име на Република Македонија. Тој договор е склучен, како што стои во неговиот текст, меѓу грчката република и некоја втора страна за која не е наведено име, туку е опишана со број и со датум на актите. Република Македонија е држава со име во кое зборот Македонија е име на државата уште од АСНОМ во 1944 година – демократска, народна, социјалистичка, но секогаш Република Македонија, без никаква додавка меѓу Република и Македонија…

повеќе

Трамп го нарекол “ѓубре” медиумот што вчера објави интервју со премиерот Заев

Американскиот претседател Доналд Трамп во изјава на прес конференција го прогласил за “куп ѓубре” американскиот медиум Базфид. Овој портал вчера објави интервју со премиерот Заев во која тој зборува за руски бизнисмени кои плаќале македонски навивачи да демонстрираат против промена на името. Реакцијата на Трамп дадена порано не се однесува на изјавата на македонскиот премиер туку на друга приказна на порталот кој според претседателот на САД лажел за негов близок соработник. Трамп во видеото најавува дека медиумот ќе се соочи со последици. извор: Expres.mk

повеќе

Владата итно испратила предлог до Собрание да се направи измена во Изборниот законик во делот на гласањето на ДИК! Предлогот е наместо со 2/3, ДИК да се гласа со 61 пратеник!

Професорката Тања Каракамишева пред малку напиша на својот профил дека ДИК ќе се носел со 61 пратеник без амин од опозицијата. Како што дознаваме од наши извори,информацијата е точна најавен е тензичен ден во Собрание каде моментално пратениците се на пауза до 14:30 часот и истата информација на нас ни ја потврдија дел од пратениците. Статусот на Проф.Тања Каракамишева … Најнова информација вели дека Владата итно испратила предлог до Собрание да се направи измена во Изборниот законик во делот на гласањето на ДИК! Предлогот е наместо со 2/3, ДИК да…

повеќе

Грција и Македонија: Негирањето на самата историјата, не ја прави вистинска (пишува: AUGUSTINE ZENAKOS )

пишува: AUGUSTINE ZENAKOS за www.opendemocracy.net  Како се гледа договорот со Македонија од страна на Грција? Геополитичката експедитивност ги принуди луѓето на Македонија и Грција  да преговараат со единственото нешто што историјата го оставила. Размислете за ова, пред повторно да ги пуштите како обични инструменти на политиката на НАТО. Приемот во НАТО и ЕУ со години е главен елемент на надворешната политика на МАКЕДОНИЈА – и покрај добрите односи што претходната влада, предводена од Никола Груевски, уживаше со Русија. Актуелната влада ги интензивираше напорите за прием во евро-атлантскиот систем, правејќи неколку отстапки во…

повеќе

Русија ѝ испрати протестна нота на Грција и го повика на разговор грчкиот амбасадор во Москва

Руското Министерство за надворешни работи денеска го повика на разговор грчкиот амбасадор во земјата, Андреас Фриганас, и му предаде протестна нота поради протерувањето двајца руски дипломати од Грција. Москва „упати остар протест поради најавата за протерување двајца руски дипломати и забраната за влез на грчка територија на двајца други руски граѓани“, соопшти Министерството за надворешни работи. Се истакнува дека Русија ги смета овие дејства за „апсолутно неосновани“, дека Грција не ги поткрепила со факти и дека се спротивни на карактерот на нивните билатерални односи, на кои „ова дејство може сериозно да им…

повеќе

МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СЛАВАТ ВЕЛЕПРЕДАВСТВО НА НАЦИЈАТА И ДРЖАВАТА!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СЛАВАТ ВЕЛЕПРЕДАВСТВО НА НАЦИЈАТА И ДРЖАВАТА! ФБ статус : Пишува Тодор Петров 16 јули 2018 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува благодарност до сите Македонци, по род и државјанство, поради масовниот бојкот на саботната владина прослава на 14 јули 2018 година, во 15 градови низ Македонија – Скопје, Куманово, Кавадарци, Охрид, Битола, Тетово, Кичево, Прилеп, Велес, Гостивар, Штип, Кочани, Струга, Гевгелија и Струмица, поради условената покана за членство на Македонија во НАТО Алијансата доколку Македонците на референдум го сменат името на државата…

повеќе

Пасатите на Заев пристигнуваат во септември, шоферот ќе ги командува и со глас

Луксузните возила на владата на премиерот Зоран Заев, за кои граѓаните ќе платат 1 милион 779 илјади евра, треба да стигнат најдоцна до септември, стои во договорот што Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) го склучиле со „Порше“ минатата недела. Министрите и државните функционери ќе се возат во најлуксузната верзија на германската марка фолксваген – пасат, возилата ќе бидат во црна металик боја, со затемнети стакла, кожен волан што возачот ќе може да го командува и со глас. Пасатите се со автоматско затемнување на ретровизорите, сензори за магла, дожд,…

повеќе