Трајковска сведочеше за Тортура на СЈО: Не ги помнам датумите само ги помнам настаните кои ги сметам интересни

Судењето за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година „Тортура” на Специјалното јавно обвинителство продолжува по одморите на 13 септември, откако на денешното рочиште беа сослушани сведоците Јордан Камчев и Оливера Трајковска. Судскиот процес го води судијката Александра Ристевска, а застапник на обвинението е Љубомир Лапе од СЈО. Сведокот Јордан Камчев, на прашање од обвинителот Лапе, дали знае зошто е повикан денеска, рече дека не знае. – Од медиуми ми е познато што и вас ви е познато, дека МВР спровело акција за некој што земал мито. За…

Повеќе...

Промовиран македонски електричен автомобил ЗАС Г20

Група етузијасти од Скопје, здружени во ББ Класик Карс, денеска промовираа македонски електричен автомобил наречен ЗАС Г20. Станува збор за реставрирано „фиќо“, во кое е вграден електричен мотор, батерии и сета останата опрема потребна за конверзија на бензинскиот во електричен погон. Возилото е придвижено од 20 киловатен мотор, има нулта емисија на јаглерод диоксид, а со едно полнење на батериите може да помине до 150 километри, во зависност од начинот на возење. Максималната брзина му е ограничена на 130 километри на час. Батериите се полнат за три до три и…

Повеќе...

Возилата на поранешните и сегашните лидери на светот

Поради природата на нивната работа, политичките лидери во сите земји на светот често патуваат. Тие се придружувани од големи групи луѓе за нивните патувања да бидат безбедни, тие користат приватни авиони и се сместуваат во луксузни хотели. Но за пократките релации е неопходно политичарите да се возат и со автомобили, па затоа во текстот подолу ќе разгледаме со какви возила точно се возат сегашните и со какви возила се возеле поранешните лидери во светот. Пред повеќе од неколку месеци, водечките луѓе во Русија најавија дека се подготвува најлуксузен модел од…

Повеќе...

Иконата на новата ера „БМВ и8 роадстер“

Иднината на автомобилската индустрија со новиот тренд на зголемување на зелениот пристап во технологија, зазема форма што многу личи на автомобилот „БМВ и8 роадстер“. Концептот за „роадстер“ или „БМВ визија на ефикасна динамика“ постоел уште пред 10 години. Првпат овој концепт или „и8 купе“ беше прикажан на „Мотор-шоуто“ – Пекинг во 2012 година, а доби форма на светска премиера кога се прикажа на „Аутошоуто“ во Лос Анџелес во декември 2017 година. Конечно се појави на пазарот во мај 2018 година. Развојот и создавањето на автомобилот беше долг, а неговата кампања…

Повеќе...

Ферари заработува најмногу пари по произведен автомобил

Според германскиот професор по економија, Фердинанд Дуденхофер, кој ги истражувал продажните резултати и заработката на производителите, Ферари профитира со по 69.000 евра од еден продаден автомобил. Таа бројка се добива поради скапите дополнителни поволности што им се нудат на клиентите, на пример – боја по избор, која во некои држави чини и 40.000 евра. На второ место е Порше  со профит од 17.000 евра. Ауди, БМВ и Мерцедес Бенц заработуваат околу 3.000 евра за продаден автомобил. Масерати е малку поуспешен, со 5.000 евра за секој примерок што излегува од салонот, а Волво…

Повеќе...

До 2030 година во светот ќе има најмалку 125 милиони електромобили

Бројот на електрични превозни средства на светско ниво пораснал на рекордни 3,1 милион возила во 2017 година, но потребни се уште истражувања за тој број да се зголемува, изјави денеска Меѓународната агенција за енергетика. Кина придонела со 40 отсто од вкупнио светски раст лани во однос на предминатата година. – Последниве години се забележува динамично пазарно навлегување на електрични возила. Идните ангажмани за растечко навлегување на електричните автомобили од страна на политичарите и автомобилската индустрија ќе значи дека оваа тенденција нема да опадне до крајот на следното десетлетие, стои во извештајот.…

Повеќе...

Матичните лекари в понеделник на штрајк – ќе бидат прегледувани само итни случаи

Еднодневен штрајк на матичните со неиздавање на терапија за хронично болните. Дали оваа закана ќе биде реализирана утре ќе одлучи  Управниот одбор на Здружението на приватни лекари. Велат дека состојбата е алармантна, нема доктори и електронски картички, а досега тројца министри за здравство немале слух за нивните барања. Матичните со години бараат пациентите да бидат на Приватната здравствена установа а покрај тоа сакаат и повеќе пари од фондовската каса. Предупредуваат дека во поголемите градови многу нивни колеги одат на интензивни курсеви по германски јазик, по што планираат да ја напуштат…

Повеќе...

Воздушните перничиња – кошмар за автомобилската индустрија

Со години наназад речиси сите производители на автомобили честопати имаат поплаки, па дури и отповикување на возилото поради недостатоци. Дури 30 отсто од проблемите се причинети од воздушните перничиња. Во последниот квартал од 2017 година, статистиката покажува дека од 65 проблеми кои биле причина за повлекување на возила во Европа, 20 се однесувале токму на овој безбедносен систем. По пет повлекувања на возила се извршени поради проблеми со пневматиците и сопирачките. Иако во тој период, вкупниот број на повлекувања бележи пад од десет отсто во однос на претходниот квартал, тоа сепак…

Повеќе...

Новите автомобили кои ќе се појават на Detroit Motor Show 2018

Минатата година беше забележан пад на продажбата на автомобили на светско ниво, но производителите се надеваат дека оваа година повторно ќе се вратат на стариот пат. Саемот Detroit Motor Show, кој се одржува наредната недела, би требало да ни покаже што можеме да очекуваме во оваа година од најголемите автомобилски компании. Detroit Motor Show е најголемиот автомобилски саем во САД, и секоја година е отворен за медиумите и публиката од средината до крајот на јануари. Претставниците на медиумите ќе можат да ги видат изложените модели уште од 13 јануари, додека…

Повеќе...

Самоуправувачки автобуси во функција во Сингапур од 2022 година

Сингапур планира воведување на самоуправувачки автобуси на јавните патишта до 2022 година Владата во Сингапур соопшти дека автобусите првобитно ќе се појават во три нови населби, на чии улици сообраќајот нема да биде толку густ. Автобусите ќе се користи за превоз на жителите во рамките на нивните заедници, како и до околните железнички и автобуски станици. Густо населениот Сингапур се надева дека самоуправувачката технологија ќе и помогне на оваа земја да се справи со просторното ограничување и недостатокот на работна сила. „Автономните возила значително ќе ја подобрат пристапноста и поврзаноста…

Повеќе...