e 6

Од идната недела ќе има дополнување на листата на производи кои ќе поевтинат

Од идната недела граѓаните може да очекуваат дополнување на листата поевтини производи, вклучувајќи ги и оние за хигена, како и одредени кондитооски производи кои повеќе се трошат, рече вечерва министерот за економија Крешник Бектеши. Бектеши информира дека од утре до петок, сите маркети ќе треба да ја стават ознаката „гарантирана цена“ на поевтинетите производи за…

повеќе
market hrana 2020 janevska ilieva 06 696x464

4.000 прехранбени производи ќе поскапат со измените на законот за ДДВ

08:55:41 Во Собранието во рамки на 120. седница продолжи дебатата за измените и дополнувањата на законот за ДДВ. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта со овие измени ќе се зголеми цената на над 4.000 прехранбени производи кои дополнително ќе влијаат на потрошувачката кошница која за август беше пресметана дека за едно семејство ќе чини…

повеќе
benzinska

Ново поскапување на горивата, Б-98 достигна 90,50 денари

Регулаторната комисија за енергетика ги зголеми цените на горивата во просек за 2,19%. Цените на „еуросупер-95“ и „еуросупер-98“ се зголемуваат за по 1 денар. Еден литар 95-октански бензин ќе чини 88 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 90,50 денари. Според одлуката на РКЕ дизелот ќе поскапи за 2,50 денари и еден литар ќе…

повеќе

„Ништо на светот не е трајно, ние сме глупави кога бараме нешто да трае, но сигурно сме поглупави да не се радуваме кога ќе трае“ – Сомерсет Мом

„Ништо на светот не е трајно, ние сме глупави кога бараме нешто да трае, но сигурно сме поглупави да не се радуваме кога ќе трае“ – Сомерсет Мом 5 начини да ги дизајнираме нашите животи за непостојаност Се сеќавам како кога интервјуирав кандидат за работа, тој ми спомна: „Барам постојана позиција“. Реалноста е, не постои такво…

повеќе

“Х: Како Елон Маск го револуционира начинот на патување во светот”

Елон Маск е познат по својот иновативен пристап кон технологијата и дизајнот. Новиот стил на логото на Х статија можеби се вклопува во неговиот минималистички пристап кон дизајн. Логото на „Х„ е сега поедноставено, со темно сини букви на бела позадина. Ова може да биде дел од стратегијата на Х статија за да го подобри…

повеќе

Германија полека го губи чекорот со другите светски индустриски гиганти

Деиндустријализација како резултат на политиките на Берлин Најголемите германски компании ја напуштаат татковината. Ваквиот тренд сега ја зафаќа целата германска економија, која падна во рецесија во првиот квартал, потврдија истражувања, кои покажуваат дека компаниите и потрошувачите се длабоко скептични за иднината. Одеднаш како совршена бура да почна да се создава над поранешниот европски индустриски центар,…

повеќе