НАТАША КОТЛАР ПО ПОВОД ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА МИСИРКОВ: Харизматична личност со чувство за историска мисија

По повод 144-годишнината од раѓањето на КРСТЕ Петков МИСИРКОВ (1874) Крсте Петков Мисирков е идеолог на македонската национална борба во тек на цели 3 децении и заштитник на целоста на народот и татковината, основоположник на современиот македонски јазик и правопис и автор на првата македонска книга на тој јазик и правопис; член/основач на Македонското научно-литературно другарство (МНЛД) во Санкт Петербург (1902), основач и автор на првото национално научно-литературно и политичко списание на современ македонски јазик „Вардар“ (1905), историчар што врз научна основа ги постави темелите на современата македонска национална историја…

повеќе

Германски историчар објаснува како е фалсификувана грчката историја

Германскиот историчар вели дека историјата е сосема поразлична од онаа што сме ја учеле во училиште, па така во книгата „Фалсификување на човечката историја” сосема отворено тврди дека сите „грчки” автори се всушност западноевропејци кои ги фалсификувале „изворите” во периодот меѓу 11 и 12-ти век. Според проф. д-р Анатолиј Тимофеевич Фоменко, математичар од Московскиот универзитет и член на руската академија на науки, античка Грција е смислена од ренесансните писатели и уметници, а потоа нивните фантазии се претворени во „историски факти” врз кои се базира целокупната западноевропска цивилизација. Грчкиот претседател, пак,…

повеќе

ВИСТИНСКОТО ЗНАЧЕНИЕ НА СВАСТИКАТА

Многу луѓе во денешно време Свастиката ги асоцирана на фашизам и Адлф Хитлер. Малкумина се денеска кои знаат дека на советските пари во периодот од 1917-1923 година била представена Свастикта, дека на ракавите на Црвената армија во истиот период, стоела Савастика во ловоров венец, а внатре биле испишани словата   Р.С.Ф.С.Р. Постои дури и мислење дека Свастиката, како партиски симбол, на Хитлер дека му е покажана лично од комрад И.В. Сталин, 1920. година. Околу овој древен симбол се насобрале толку легенди и измислувања, па се решивме подетално и педнанто да…

повеќе

На денешен ден: Во 1990 во СР Македонија се одржале првите слободни повеќепартиски избори

11 ноември 2018 1821.- Во Москва е роден Фјодор Михаилович Достоевски, великан на руската и на светската литература. Негови најпознати дела се „Двојник“, „Бели ноќи“, „Неточка Незванова“, „Злосторство и казна“, „Браќата Карамазови“, „Идиот“ и други. Починал во Санкт Петербург, на 9 февруари 1881 година. 1855.- Умрел данскиот филозоф Серен Кјеркегор, кој бил наречен „копенхагеншки Сократ“. Тој наспроти филозовската традиција, посебно кон системот на филозофијата на Фридрих Хегел, развил специфичен филозофски став. Дела: „За поимот на иронијата со постојан осврт на Сократ“, „Или – или“, „Дневник“, „Стадиумите на животниот пат“, „Филозовски ронки“. 1855.- Во Сента е роден…

повеќе

Македонско евангелие кое се чува во градот Ремс и служело за крунисување на француските кралеви

Македонското евангелие е едно од најстарите постоечки писмени споменици на пергамент и сведоштво за македонскиот јазик, писмо и православните религиозни практики, кое според некои извори потекнува од XI век.се чува во катедралата Нотр Дам во РЕМС источно од Париз. Оваа книга, од поранешните римски провинции (денес дел од таканаречена Франција), сметана е за света книга, подарена од обожествениот македонски народ на своите браќа Македонци во таа област, поврзани илјадници години со културниот центар на светот – Македонија. Низ долгата историја, Македонскиот народ дури од камениот период на Зета Македонија, ги…

повеќе

Француски историчар: Русија треба да се почитува како земја која во 20 век двапати го спаси светот

Русија заслужува почит поради „херојската борба и огромните загуби“ кои ги претрпе есента 1914 година, без кои победата над Германија можеби и немаше да ја има, напиша во статија за порталот „Атлантико“ францускиот историчар Едуар Јусон. Тој го критикува Емануел Макрон кој во пресрет на одбележувањето на 100-годишнината од крајот на Првата светска војна „ја прогласи Русија за непријател“. Јусон укажува на тоа дека Макрон при посетата на градот Верден, каде што се случи една од најкрвавите битки во Првата светска војна, изјавил дека е неопходно да се формира „вистинска европска…

повеќе

ВОДА ЌЕ ГО ОТКРИЕ БОГАТСТВОТО НА ЦАР МАКЕДОН ВО МАКЕДОНИЈА – ПРОРОШТВО НА МАКЕДОНСКИОТ НОТРАДАМУС

Се работи за ЗАФИР, човек роден во Шопско Рударе (Кратово), во маалата Грозданови, во близина на локалитетот Цоцев камен. Не е познато кога се родил и кога умрел, но дедо Савко Арсовски кажува дека живеел во „бугарско време“, некаде меѓу двете светски војни, пред 90-тина години. Пророштвата, вкупно 156, ги има собрано и запишано Стевче Доневски од Кратово, а порталот „Аберџија“ ексклузивно објавува дел од нив. 1. Железни кола ќе летат на небото (н.з. авиони и хеликоптери) Волови ќе се исколат, рала ќе се изгорат (ги најавил тракторите) Орли, чавки и соколи ќе…

повеќе

Со Преспанскиот договор ќе нема Mакедонски народ надвор од Северна Македонија!

КОЧИ ЗА ВИЕНЕР ЦАЈТУНГ: Се запечатува вистината околу бруталната грчка анексија на Егејска Македонија во 1913   Од „Виенскиот Весник„ од 12.10.2018: Цитат: „Изненадувањето на 30ти септември беше големо. Кај балканските коресподенти и амбасади во Скопје, кај бриселската елита која допатува за поддршка на истата влада која со “regime change” беше донесена на власт од ЕУ и САД и да ја поддржува до последно и во медиумите. На САД и НАТО итно му е потребна Македонија како место за заокружување на Русија, за да ја совладаат „евроазиската шаховска табла…“ „Терминот “македонски”,…

повеќе

Британски „Телеграф“ потврди: Александар Велики не бил Грк, туку Македонец

Британскиот весник „Телеграф“ во патувачка репортажа од Македонија се осврнува и на прашањето за Александар Велики, при што авторот Пол Блумфилд пишува дека тој не бил Грк, туку Македонец! Набројувајќи ги вината во винаријата „Стоби“, каде што направил пауза за ручек, Блумфилд ја споменува „Кратошија“, за која т.н. локален гуру Горки Балојани му рекол дека „ја пиел и Александар Велики“. -Ах, прашањето за Алекс. Во училиште веројатно сте учеле дека серискиот освојувач бил Грк – сепак, во 4 век п.н.е. не постоела Грција по себе. Не, Александар бил Македонец; прашањето…

повеќе

На денешен ден: Во 1957 СССР го лансирал „Спутњак 2“ првиот сателит кој со себе го носел кучето „Лајка“

3 ноември 2018 (МИА) 1493.- Шпанскиот морепловец Кристофер Колумбо го открил островот Доминика. 1534.- Англискиот парламент ја признал црковната власт на кралот Хенри VIII, кој по раскинувањето со ромокатоличката црква станал поглавар на нововостановената англиска црква. Поглаварот на англиската црква традиционално бил монарх, дури и ако е во прашање жена. Претходно папата одбил да го поништи бракот на кралот со Катарина Арагонска, што предизвикало прекин на односите меѓу Рим и Лондон. Хенри VIII се женел повеќе пати бидејќи немал машки наследник. 1852.- Роден е јапонскиот принц Муцухито, кој како цвар од 1867 година…

повеќе