Една слика, а 1000 зборови: Неговото височество-татко!

Татко, син, чадор и дожд. На оваа фотографија има нешто многу повеќе од што ќе забележите на прв поглед. Тука можете да ја видите големината на зборот “татко“. Надвор многу врне, а овој татко си го земал своето дете од училиште. Единствен проблем е што имале само еден чадор. Но, за таткото не било воопшто потребно размислување и тој го направил чекорот кој сигурно би го превземал секој татко.  

Вниманието на таткото има огромно значење за умствениот развој на бебето

Ново британско истражување посочува дека вниманието на таткото, особено во првите три месеци од раѓањето, има огромно значење за умствениот развој на бебето и неговите способности. Во студијата објавена во „Инфант Ментал Хелт“, учествувале 128 мажи за коишто научниците сметале дека се доволно посветени на своите деца. Со самото раѓање, како и поради доењето, мајката природно станува најзначајната личност во животот на бебето. Но, тоа не значи дека таткото треба да биде целосно исклучен од неговото одгледување. Доколку првпат сте татко треба да знаете дека минувањето доволно време со бебето,…

Дали вашето дете покажува симптоми на психопатија? Внимавајте на овие 4 знаци!

Општеството веќе долго време се интересира за феноменот познат како психопатија. Оваа состојба истовремено ни предизвикува и љубопитност и страв, па затоа обожуваме да ги гледаме документарците за најпознатите сериски убијци. Јасно ни е дека овие поединци им нанеле голема болка на луѓето, но не можеме а да не се запрашаме како размислуваат психопатите. Која е причината што лежи зад нивното однесување? Нѐ интересира мотивот и менталната состојба што доведува до такви ужасни злодела. Дали вашето дете покажува симптоми на психопатија? 4 знаци на кои треба да обрнете внимание. Дали…

Д-р Комаровски: Во земја каде што децата се женска работа нема светла иднина

Евгениј Олеговиќ Комаровски е најпознатиот и најпризнат педијатар на територијата на поранешниот СССР. Тој е доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на 15 книги за грижа на детето. На многу разбирлив начин ги изложува информациите за здравјето и воспитанието на детето, поради што ужива почит од голем број родители. Ако во ваша моќ би било да ги претворите во закони некои права и должности на родителите, што би направиле? „Би направил пред сè, во училишната практика секој ученик да се стекне со минимум медицинско знаење. Идните родители во…

„Сакајте ги вашите деца и кога се виновни затоа што животот ќе ги казнува и кога нема да бидат“

Душко Радовиќ на тема децата и училиштето: „Предметната настава ги укинува учителите, а тие се единствените вистински воспитувачи. Во оној момент кога децата остануваат без својот учител, престанува воспитувањето, а почнува образованието“. „Трагично е како децата, штом тргнат на училиште, ги губат чистотата и ведрината на индивидуалното сознание, доживувања и смисла за автентична интерпретација. Училиштето и практичниот живот им наметнуваат шаблони и догми, па наместо радоста на доживувањата, децата прифаќаат рутинско препознавање на голите функции на работите и појавите“. „Училиштето не смее да личи на болница каде што децата се…

Грешки на родителите во исхраната на децата

Исхраната е од исклучително значење за правилниот развој на децата, особено во првите години од нивниот живот, кога се стекнуваат и основните навики. Но, исхраната е и тема која ги плаши родителите, затоа што најмалите членови во семејството знаат да бидат пребирливи и да се однесуваат како да страдаат од неофобија (страв од новото, или во случајот новата храна). Ретки се родителите кои не биле сведоци на детската тврдоглавост во моментите кога малите инаетчии решиле дека е подобро да не јадат ништо отколку да пробаат од она што им се нуди на…

Погрешни тврдења за (не)плодноста кои треба да ги игнорирате

Кога се обидувате да зачнете, секој има совет за вас. „Многу си напната, треба малку да се опуштиш и веднаш ќе забремениш“, „Биди трпелива, што е твое ќе си дојде“, „Млада си за да зборуваш за неплодност“… Ако сте дел од паровите кои со месеци или години водат битка за да добијат свое дете, сигурно повеќепати сте ги слушнале овие тврдења. Темите „плодност“ и „неплодност“ се обвиени со многубројни митови кои често водат до заблуди кај паровите кои се трудат да си го исполнат сонот за свое потомство. Еве ги најчестите од нив,…

Дали децата предизвикуваат глобално затоплување?

Во сите култури одгледувањето дете се смета за една од највредните работи што некој може да ја стори. И покрај тоа, еден хор активисти, научници и новинари сугерираат дека секој би требало двапати да размисли пред да се размножува. Американското радио НПР прашува: „Дали треба да имаме деца во ера на климатски промени?“. Магазинот „Нејшн“ сака да знае: „Како да одлучите да имате бебе кога климатските промени го реобликуваат животот на Земјата?“. „Гардијан“ ги советува читателите: „Сакате да се борите против климатските промени? Имајте помалку деца“. А „Њујорк тајмс“ предупредува…

Еве кои домашни обврски може да ги исполнува вашето дете, во зависност од возраста

Многу родители сметаат дека нивните малечки не се доволно зрели за да извршуваат домашни обврски или пак дека со давањето на задачи им го уништуваат детството и им го кратат времето за игра. За жал, тоа е многу погрешно, бидејќи детето од мали нозе треба да се научи да помага и да сфати дека мама не е единствената личност одговорна за грижата за домот. Преку обврските, детето се учи на одговорност и се чувствува дека е важно и корисно, а на родителите им се олеснува мисијата да израснат вредно дете кое не е разгалено. Стратешки вклучувајте го…

Забавни стратегии за да го одвикнете детето од цуцлата лажалка

Цуцла лажалка – сојузник на родителите во првата година од животот на детето, но вистински проблем по неа. Цуцлите можат да ги смират бебињата кога се нервозни, плачливи, болни и вознемирени, но и да го намалат ризикот од синдром на ненадејна смрт кај новороденчиња за време на вечерното спиење (смрт во колевка). Сепак, многу педијатри се против доцната употреба на лажалки, односно не препорачуваат користење на цуцла по 2-годишна возраст, поради можноста за појава на дентални проблеми и ушни инфекции. Цуцлите можат да ги искриват детските запчиња и вилицата и да…