„Златна мечка“ за филмот „Синоними“

Филмот „Синоними“ на израелскиот режисер Надав Лапид ја доби „Златната мечка“ за најдобар филм на 69. меѓународен филмски фестивал во Берлин. Со „Сребрена мечка“ во категоријата за најдобра режија е наградена германската глумица и режисерка Ангела Шанелец за филмот „I was at home, but“. „Сребрена мечка“ за најдобар глумец доби кинескит актер Ванг Јунгчун за улогата во филмот „So long, my son“, а во категоријата најдобра глумица „Сребрената мечка“ и припадна на кинеската глумица Јонг Меи за улогата во истиот филм. Наградата Гран при од жирито му е доделена на…

Повеќе...

Шон Пен снима документарец за убиениот новинар Кашоги

Американскиот глумец Шон Пен се наоѓа денеска во Истанбул, каде работи на снимање документарен филм за новинарот Џамал Кашоги, кој на 2 октомври е убиен во саудискиот конзулат во тој турски град. Актерот, кој е добитник на два „Оскара“, пристигнал пред конзулатот, каде неговата екипа почнала со снимање. Медиумите пренесуваат видео снимка на која се гледа Пен како разговара со камерманот пред оградата на турската полиција која спречува пристап до конзулатот. Кашоги во дипломатското претставништво на Саудиска Арабија во Истанбул е убиен на 2 октомври, каде дошол по документи потребни…

Повеќе...

Култниот филм „Гладијатор“ ќе добие втор дел

Долго време се зборуваше за можноста култниот филм “Гладијатор” да добие продолжение, но сега е и официјално – Ридли Скот веќе работи напорно на филм кој дефинитивно ќе биде огромен хит! Скот се здружи со сценаристот Питер Крег, кој стои зад проектите како што се “Игрите на гладните” и продолжението на “Топ Ган”. Приказната треба да започне набргу откако главниот лик на првиот филм, Максимус (Расел Кроу) умира во Колосеумот во Рим, а во продолжението фокусот е на Лусиус, синот на Лусил, која првично ја глумеше Кони Нилсен. Лусиус е…

Повеќе...

Џони Деп ќе снима во Србија

Познатиот холивудски актер Џони Деп ќе ја посети Србија во јануари следната година за снимање на филм за воениот фотограф Јуџин Смит. Снимањето на филмот „Минамата”, именуван по болеста предизвикана од труење со жива, ќе започне во Јапонија, а потоа ќе продолжи во Србија. Дејствието на филмот ќе се занимава со работата на Смит во списанието „Лајф” и со фото есеј од 1972 година, преку кој Смит ќе го претстави на пошироката јавност ужасот на болеста Минамата, откриена во Јапонија во 1956 година. Ендру Левитас ќе го режира сценариото на…

Повеќе...

ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ВО НАНСИ: Победи документарецот „Со љубов“ на Цветковски

Документарниот филм „Со љубов“ на Илија Цветковски е победник во натпреварувачката селекција на Европскиот документарен филм, во рамки на 24. Меѓународен филмски фестивал во Нанси. Фестивалот завршува вечер со проекцијата на најновото остварување на Владимир Блажевски „Годината на мајмунот“. Ова е и француската премиера на филмот на Блажевски, кој не и е непознат на публиката во Нанси, бидејќи тука веќе беше прикажан „Панкот не е мртов“. Жирито на меѓународниот филмски фестивал од Нанси, составено од француските режисери Мануел Санчез, Вансан Фроели и Селин Пјер, едногласно го избраа „Со љубов“. Станува…

Повеќе...

Почна снимањето на играниот филм „Лена и Владимир“

Во паркот Сарај викендов почна снимањето на македонскиот долгометражен игран филм „Лена и Владимир”. Филмот се снима според сценарио на Александар Русјаков, во режија на Игор Алексов и директор на фотографија е Душан Кардалевски. Снимањето на овој филм ќе трае 4 недели во Скопје и околните населби и села. Како главна локација за снимање на овој филм е локацијата во паркот Сарај каде што всушност се случува голем дел од дејствот во филмот. „Лена и Владимир“ е проект поддржан и финансиран од  Агенцијата за Филм на Р. Македонија и во…

Повеќе...

„Скопје филм студио“ освои три награди за филмот „Жаба“ на престижниот Фестивал во Пула

„Жаба“ зборува за посттрауматските состојби и безнадежноста, за силата потребна за да се надминат пречките кои животот ги поставува и за постигнување среќа во секојдневниот живот со помош на малите нешта   Во рамките на овогодинешното 65-то издание на Филмскиот фестивал во Пула,  Хрватска, долгометражниот игран филм „Жаба“ во режија на Елмир Јукиќ ја освои наградата „Златна арена“ за најдобар филм, наградата „Златна арена“ за режија „за минималистичкиот пристап на режисерот, кој и покрај малиот број на глумци, сцени и локации, остава силен емоционален впечаток на гледачите“ и главната награда…

Повеќе...

Ѕвездата од „Династија”, Локлир сакала да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија” и „Мелроуз плејс”, Хедер Локлир се обидела да се самоубие, објави порталот „ТМЗ”. По дојава од член на семејството на Локлир дека таа се заканувала со пиштол и со самоубиство, глумицата е префрлена в болница, на одделение за психијатрија. Пред неколку месеци, глумицата беше уапсена поради семејно насилство, односно за напад врз нејзиното момче. Хедер дала отпор при апсењето и физички нападна тројца полицајци. По овој инцидент Локлир мораше два месеца да оди на рехабилитација и на состаноци за алкохоличари. Објавено во: ФИЛМ

Повеќе...

МАРВЕЛ ФИЛМОВИ: Режисерската палка во женска рака

  Зборувајќи за планираниот филм „Капетан Марвел“, посветен на супер-херојка, а во кој Ана Боден се јавува како ко-режисерка, продуцентот Кевин Фиџ вети поголема застапеност на жените како режисери во филмовите на продукциската куќа Марвел. – Не ветувам дека сите наредни 20 филма ќе ги режираат жени, но многу од нив – да, изјави Фиџ, предизвикувајќи громогласен аплауз. Насловната улога на „Капетан Марвел“ ќе ја глуми оскаровката Бри Ларсон, а премиерата на филмот е закажана за 8 март 2019 година. Објавено во: ФИЛМ

Повеќе...