Вежби против салото на грбот и „свадбарките“

Нема ништо полошо од тоа да се облечете во некоја пролетна маичка и да забележите дека салото на грбот и рацете се истакнуваат повеќе од што треба. Честопати се фокусираме на другите делови од телото при вежбањето, па забораваме дека има вишок и на грбот, а да не заборавиме и на „свадбарките“ кои на сите им одат на нерви. Покрај стандардните вежби за цело тело, постојат и вежби кои ќе ви помогнат да го намалите вишокот на овие два дела. Така, ќе имате совршено тело од глава до пети и…

Повеќе...

Брз и ефикасен тренинг: Недостигот на време не е изговор

Дали сте знаеле дека не мора да вежбате цел час за да го изгубите вишокот килограми и да го доведете телото во подобра форма? Најновите истражувања покажуваат дека немањето доволно време за вежбање веќе не е изговор. Според истражувањето објавено неодамна во Европскиот журнал за применета психологија, квалитетен тренинг од 15 минути подеднакво го поттикнува метаболизмот како и 35 минути вежбање. Друго истражување покажа дека жените кои се обврзале да вежбаат 15 минути дневно имале поголеми шанси навистина да извежбаат во текот на денот. Оваа брза програма за вежбање предвидува…

Повеќе...

Вистина или лага: Пет митови за протеинот

Ако порано беше користен како додаток во исхраната на бодибилдерите, сега протеинот е најважен дел од опремата за вежбање на секој кој посетува теретана, макар да е тоа само еднаш неделно. Но, дали важноста на протеинот е преувеличена во очите на просечниот вежбач? Постојат многу митови за протеинот, а некои одат до таму да кажат дека без протеин никој не би смеел да помисли да вежба. За конечно да дознаеме кој од овие митови е точен, а кој лажен, решивме да дозволиме тоа да ни го открие некој кој најмногу…

Повеќе...

Кои се најдобрите вежби за вашето тело?

Можеби мислите дека трчањето на маратонска дистанца ќе биде најдоброто нешто што можете да го направите за вашето тело, но докторите од Харвард не би се сложиле со вас. Напротив, тие сметаат дека има барем 5 вежби кои се подобри за телото од трчањето. Наместо трчањето на долги дистанци, кое може да биде штетно за зглобовите и дигестивниот систем, доктор Мин Ли од Универзитетот Харвард предлага 5 други вежби кои имаат повеќе бенефити за вашето тело. Нејзините истражувања и мислења на темата можат да се најдат во книгата „Starting to…

Повеќе...

Дали е подобро да вежбате сами или во друштво?

Без разлика дали сакате да вежбате сами или со пријателите, двата пристапи имаат свои добри и лоши страни. Мајк Донаваник, експерт за фитнес, ги претставува предностите и недостатоците на различните пристапи во вежбањето и истакна дека во комбинација на сите три режими би можеле да бидат остварени најдобри резултати: Самостојно вежбање Предности: Овој пристап ќе ви ги овозможи потребните мир и тишина за да се концентрирате на вежбите. Ќе можете да го почувствувате своето тело и да постигнете внатрешен баланс. Недостатоци: Многу е лесно да заглавите во рутина која може да биде…

Повеќе...

Аеробикот ви помага да имате добра меморија и да го одржите здравјето на мозокот

Вежбањето аеробик може да ја подобри меморијата и да допринесе повеќе за здравјето на мозокот додека старееме, тврди новото истражување спроведено во Австралија. Истражувачи од Универзитетот на западниот дел на Сиднеј и Универзитетот од Манчестер го испитуваа влијанието на аеробикот на хипокампусот, дел од мозокот кој е клучен за меморијата и други функции. Здравјето на мозокот слабее со тек на годините, а по 40-та година мозокот се „намалува“ за 5 проценти. Истражувањето ги тестираше ефектите од аеробикот, со вежби составени од стационарен велосипед, трчање и одење. Тоа беше спроведено кај…

Повеќе...