Пред 15 години на овој ден објавено е првото YouTube видео – трае 18 секунди

Денес речиси и да нема ден, а да не отвориме YouTube за музичко расположение во текот на денот, но дали знаевте кое е првото поставено видео воопшто? Односно, се сеќавате ли како изгледаше? На денешен ден, 23 април, пред точно 15 години, во 15 часот и 31 минута е поставено видеото Me at the zoo, а на него е основачот на YouTube – Jawed Karim. Снимано е во зоолошката градина во Сан Диего, а зад камерите е пријател на Jawed. Видеото трае само 18 секунди и на него Jawed вели:…

Повеќе...

Младата активистка Грета Тунберг е забележана во фотографија стара 120 години! Но, како?

Што ако младата активистка Грета Тунберг е патник низ времето и е дојдена за да не предупреди за страшните последици од глобалното затоплување? Ова звучи како сценариот од научнофантастичен филм, во во ред е да се биде креативен нели? Сепак една фотографија направена пред 120 години предизвика збунети и зачудени изрази на лицето кај многу луѓе. 16-годишната активистка за климатските промени годинава излезе на насловните страници низ целиот свет, осудувајќи ги официјалните претставници на ООН за нивниот недостаток на дејствување на глобалната сцена, а сега патува низ светот на еколошки…

Повеќе...

Канабисот билка која е многу добра позната и употребувана пред 28 илјади години од човекот

Канабисот е растение кое му е познато на човекот околу 28илјади години и може да се користи за различни цели – во исхраната, медицината, градежништвото, како гориво и сл. Од канабисот може да се добијат над 50илјади различни производи. „Global media planet“ пишува за некои факти поврзани за употребата и целите на канабисот. Имено, канабисот се користел од многу одамна. Во Чешка република бил пронајден сад со украс од канабис кој е стар 26илјади години. Кинезите го користеле растението за производство на хартија, а во медицината го користеле 2.800 години пред…

Повеќе...

Сите родени по 1970-та ќе можат да станат бесмртни

Водечкиот светски футуролог Ијан Пирсон тврди дека сите луѓе родени по 1970 година, ќе можат да станат бесмртни до 2050 година. Инженерот и пронаоѓач од Ипсвич, Велика Британија, верува дека генетскиот инженеринг и вештачката интелигенција ќе му помогнат на човекот да ги надмине границите на своето физичко тело, пишува „Дејли мејл“. Конверзијата на процесот на стареење на клетките, лабораториското одгледување на ткива, создавањето биолошки делови од телото, создавањето на андроидни тела и нови виртуелни светови, како и дигитализацијата на умот, би можеле да ни овозможат да живееме засекогаш. „Оваа опција…

Повеќе...

Нацистичката тајна конечно разоткриена!!!

Американските научници ја растурија Енигма која на сојузниците им задаваше проблеми со шифрите   Научниците од Универзитето во Манчестер со помош на ренгенска компјутерска томографија успеаја да го прикажат принципот на славната германска машина за шифрирање „Енигма“, а резултатите од истражувањето ги објавија на сајтот на Универзитетот. Експертите направија повеќе од 1.500 фотографии од машината и ги претставија во вид на 3Д анимација, каде можат да се видат детали од „Енигма“, спроводниците и роторите кои создаваат криптографска комбинација. Професорот Филип Визерс истакна дека научниците првпат успеале да ја истражат внатрешноста…

Повеќе...

Пицерија нуди награда од 500 евра за секој кој сам ќе успее да ја изеде нивната фамилијарна пица

Пица ресторан во Даблин нуди 500 евра за секој кој може да го заврши нивниот пица предизвик, но, досега, никој не успеал да го стори тоа. Pinheads Pizza храбро ја нудат наградата доколку можете да ја изедете пицата од 81 сантиметар со два милкшејка, на едно седнување во пицеријата. Сопственикот Ентони Кели тврди дека никој никогаш нема да го победи предизвикот и вели дека до 100 луѓе се обиделе, но тој допрва треба да најде шампион во јадење пица. Новинар од Даблин е еден од најновите „губитници“ во предизвикот. Кормак…

Повеќе...

НА ЗЕМЈАТА И НАЈДОА УШТЕ ДВЕ „МЕСЕЧИНИ“

По половина век шпекулации астрономите тврдат конечно го потврдиле постоењето на две месечини кои орбитираат околу планетава. Само за разлика од оваа што ја знаеме, овие две се целосно составени од прашина. Тие објаснуваат дека регистрирале мистериозни облаци оддалечени на околу 400.000 километри од Земјата, што е отприлика истата оддалеченост како и Месечината. Станува збор за Облаците на Кордилевски кои прв пат се забележани во 1961 од истоимениот полскиот астроном, што е крајно комплицирано да се направи и да се повтори. Според новите откритија секој од Облаците Кордилевски се простираат…

Повеќе...

Игор Џамбазов го пречека единственото прваче во Маврово: Само да погледнете што сака да биде малиот Матеј кога ќе порасне(ВИДЕО)

Македонскиот шоумен Игор Џамбазов во последно време се почесто ги поздравува своите фанови и целата јавнсот со видеа од македонските убавини во Мавровскиот регион.Колку и видеото да е интересно, особено одговорот на малиот Матеј за тоа што сака да биде кога ќе порасне, треба и да се замислиме како нација и народ.Прекрасна емоција : се замислиме како нација и народ.Прекрасна емоција : Извор:https://bulevar.mk/

Повеќе...

Начинот на кој што ги движиме очите открива како се чувствуваме

Скорешна студија сугерира дека начинот на кој што ги движиме очите може да открие многу детали во врска со тоа како се чувствуваме – до степен на тоа да систем со вештачка интелигенција (AI) може да предвиди нечиј тип на личност само со следење на движењата на неговите очи. За да откријат дали навистина движењата на очите можат да сигнализира работи поврзани со тоа како размислуваме и што чувствуваме, тим истражувачи регрутирале 50 доброволци кои пополниле анкети кои би индицирале што секој од нив чувствува во врска со таканаречените 5…

Повеќе...

Прилепчанец растура на шоуто од Џенифер Лопез – го воодушеви жирито и целиот свет (ВИДЕО)

22-годишниот Мајкл Димески од Сиднеј Австралија, кој по потекло е од Прилеп растура на познатото американско шоу “World of dance” (Светот на танцот), чиј продуцент е Џенифер Лопез. Во втората сезона на ова шоу кое станува се повеќе популарно, Димески со своите настапи ги воодушеви жирито, но и целата светска јавност која го следи ова шоу. Мајкл Димески покажа неверојатен перформанс, со одлични движења, а според жирито изгледаше како да танцува во вода. Прилепчанецот од Сиднеј претходно победи на четвртата сезона од австралиското танц шоу ““So You Think You Can…

Повеќе...