Караџовски: судиите треба да си ја чуваат својата незавиност без разлика на тоа со колкава сила и моќ настапува некој од другата страна

За генерална политизација на судот не можеме да разговараме , но можеме да зборуваме за некои одредени индивидуалци, за кои општата јавност смета дека се исполитизирани, истакна вечерва првиот човек на Судскиот совет, Зоран Караџовски во Отвореното студио на Алфа. Индивидуален пристап за ваквите претпоставки мора да има, а не генерализирање на состојбите. Колку и да сакаме ние да разговараме за незавиност мора да ги видиме реалните претпоставки кои ги има кај еден човек, граганин , судија , за да може да се постави така. Велиме дека судиите треба да…

повеќе

Интервју на Мицкоски за Курир: Македонија го живее своето најцрно време, но на оваа власт ќе и се случи народ

Мицкоски во интервјуто за Курир нагласува дека судството во државата е задушено со политика, обвинителството со притисоци, се менува името на државата, а криминалот цвета. Власта неспособна да го реши загадениот воздух започна да го дели народот на посиромашни и богати. На прашањето за даночната реформа со која се најавија зголемувања на даноците Мицкоски вели: „Знаете има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, Владата прави криминални иновации, крвави тендери кои завршуваат во приватни џебови и се тоа тоа треба да се плати, и тие…

повеќе

Со промената на Уставот се проектира нова држава „Северна Македонија“

Со елиминирањето на одлуките на заседанието на АСНОМ се брише името Македонија и државотворниот карактер на македонскиот народ. Целта е да проектира нова држава „Република Северна Македонија“ која ќе има ограничен сувернитет и ќе биде целосно зависна од Грција, нагласува за Пресинг ТВ, историчарот и професор Михајло Миновски. Според него, со секоја употреба на името „Македонија“, Грција според спогодбата има право да интервенира и да забрани бидејќи мора да биде врзано со зборот „Северна“. Според него, ако сега се промени Уставот, договорот не може да се измени и дека името…

повеќе

Верица Недеска – Женското писмо е нов тренд во европскиот филм

Таа е Јамила во „Трето полувреме“, Мирјана во „Караула“, Оливера во „Големата вода“, а ќе биде и уште многу маркантни ликови од домашната и регионалната филмска продукција. Личниот и професионален живот веќе 15 години и е лоциран во Прага, иако неретко предизвиците ја враќаат „дома“, како овој последниот, член на жири комисија на Официјалната селекција  на престојниот меѓународен фестивал на европски филм „Синедејс“. Верица Недеска.   Летово го снимавте  вашиот краток филм „Вера“, кој отвара едно морално прашање за еутаназијата и за преземањето одговорност како индивидуа, до каде сте со…

повеќе

Mицкоски: Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ, на ред се СДСМ и Заев

ВМРО-ДПМНЕ доживува катарза, отвора ново поглавје, нови лица, ангажираме врвни професионалци. Јавноста треба да престане да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ. Еве, мислам дека сѐ е кажано. Никој не гледа што се случува со државата, со кризата, со падот на економијата… Тоа се многу побитни теми од ова што се случува во опозициската партија, вели Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервјуто за МКД.мк. Последните одлуки на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ најавуваат некаков нов бран во дејствувањето на партијата. Што толку драстично се смени за да донесете вакви, би рекол, радикални…

повеќе

Елизабета Канческа: Сѐ ќе излезе на виделина!

Ако некој мисли дека ќе се скрие зад некого или нешто, се излажал – сѐ ќе си дојде на виделина, вели пратеничката Елизабета Канчевска-Милевска, која пред четири дена беше исклучена од ВМРО-ДПМНЕ Нејзиното гласање „за“ пристапување кон уставни измени го предизвика гневот на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Исклучена е од партијата заедно со шест нејзини колеги кои гласаа идентично. Во владите на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска зад себе го има најдолгиот министерски стаж во ресорот култура – од јули 2008 до јуни 2017 година, а пред себе, како што вели – одговорноста…

повеќе

Мицкоски за ДВ: Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор!

Ако можеа Могерини и Столтенберг да се обратат во парламентот, не разбирам зошто не може да се обрати и лидерот на најголемата опозициска партија, прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Договорот од Преспа го смета за мртов Деновиве сите очекувања се свртени кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со надеж дека нејзините пратеници ќе покажат одговорност во парламентот и ќе дадат поддршка на уставните измени кои се обврска од Договорот од Преспа. Вчера  помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел,  ја изрази „разочараноста на САД од позициите на челниците на ВМРО-ДПМНЕ, како во…

повеќе

Интервју со Каракамишева: Владата нема легитимитет да го промени Уставот – граѓаните го отфрлија договорот на референдум (ВИДЕО)

За неуспешниот референдум, за предложените уставни промени, политичката судбина за Договорот од Преспа, како и за можни предвремени парламентарни избори, разговаравме со професорката Татјана Каракамишева Јовановска. Власта не ја почитува реферндумската одлука на граѓаните да не се имплементира Договорот од Преспа во Уставот, смета професорката Татјана Каракамишева Јовановска. -На 30 септември, и покрај тоа што масовно граѓаните не се дозваа на референдумот да гласаат, со самото тоа испратија порака дека не го прифаќаат договорот од Преспа. Таа порака беше јасна, можеби беше тивка, но беше јасна- дека референдумот не е…

повеќе

Димитар Апасиев: Во случај да го лажирате народниот гнев кој тлее, тука сме да ве напаѓаме. Ако треба и преку нова есенска Црвена револуција!

Универзитетскиот професор и члена на президиумот на Левица, Димитар Апасиев во текстот под наслов: „Последната вербална дијареа на Сороспиите (Против Фрчко и компанија)“ најави нова есенска црвена револуција. Натофундаментализмот во Македонија, инициран и поттикнуван од една самонаречена елита на „социјалдемократите“ и слични сателити кои гравитираат „лево од центарот“, е моментно најголемиот современ непријател на Републиката! Сакајќи оваа штетна и фејкерска појава да ни ја прикажат како „спасоносна операција за државата“, овие интелектуални Сороспии се унижуваат до сопствено непрепознавањe и бесмисла, само и само да си ги одработат однапред штедро платените надници.…

повеќе

ИНТЕРВЈУ – Цветан Трипуновски: Оваа Влада на СДСМ е огромен дебакл на секаков план

Најнапред би сакале да ви искажеме огромна чест, задоволство и благодарност бидејќи првото реализирано интервју од страна на редакцијата на Сигнал.мк е токму со вас, Цветан Трипуновски, дел од највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ. Г-дине Трипуновски, како ја оценувате работата на Владата изминативе 16 месеци? Владата во изминатите 16 месеци е без концепт. Нема проекти, нема дела. Економијата евидентно тоне, на сите полиња бележиме катастрофално лоши резултати. Граѓаните имаат се помалку пари, а трошоците за живот се се поголеми. Се што прави оваа Влада е потпишување на штетни договори, во кои…

повеќе