Мицкоски за „Експрес“: Заев е главата на криминалниот Октопод

Во ексклузивно интервју за Expres.mk лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски разговараме за последниот скандал со рекетирање, за иднината на СЈО, и за лидерската средба на која премиерот Заев повика. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски открива дека главата на криминалниот октопод е Зоран Заев. Тој изјавува дека власта залудно сака да ја индивидуализира одговорноста за криминалот на само неколку луѓе, потенцирајќи дека се работи за организирана група која вклучува луѓе од блиското опкружување на премиерот. Мицкоски во интервјуто ја коментира изјавата на премиерот за тоа дека сите биле еднакви пред законот, додавајќи дека ако…

ИНТЕРВЈУ НА ЗАЕВ ЗА МИА: Ние сме нормална земја, за која што се боревме, за која протестиравме!

Почит на пресумпцијата на невиност, но и теза дека законот мора еднакво да важи за сите искажа денеска Зоран Заев во интервју за МИА во кое говори за последните случувања во врска со вчера обелоденетата истрага „Рекет“, евентуалната вмешаност на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во случајот и како сето ова ќе се одрази врз иднината на земјата. За Заев со отворањето на овој случај се демонстрира јасно и недвосмислена борба против организираниот криминал и корупцијата и се враќа довербата во правната држава и во владеењето на правото. Побара од…

Интервју со Менкиновски за КУРИР: Владата наводно бара решение за СЈО, а моли Бога да не го најде, нашиот закон треба да обезбеди правда

„Некако психолошкиот страв од судирот со законите се прелева кај власта, па практично она што нас не обвинуваат станува некаков скриен страв посакувано решение исклучиво на власта. Никаква амнестија не бараме, а единствено веројатно амнестија посакуваат некои луѓе од власта бидејќи единствео тие ја споменуваат како категорија“. Ова во интервју за КУРИР го истакнува адвокатот и преговарачот од ВМРО-ДПМНЕ за новиот закон за обвинителство Тони Менкиновски. КУРИР: Зошто не го прифативте предлог законот за обвинителство од власта? Менкиновски: Затоа што целта на еден закон е да создава и гарантира правда.…

НАЈЧЕСТО ТЕ МРАЗАТ ТИЕ КОИ ДЛАБОКО ВО СЕБЕ ПОСАКУВААТ ДА БИДАТ КАКО ТЕБЕ

  Интервју со водачот на единственото македонско доџо за Самурајски и Нинџа вештини Неколку пати ти се јавував да се договоривме за интервју и секогаш добивав одговор дека немаш ништо ново да кажеш. Сега кога конечно те седнав на маса, сакам да те прашам зошто така мислиш? Досега сум дал повеќе интервјуа, одошто сум заслужил. Принципите во боречките вештини се зацементирани многу одамна и јас не смеам ниту да помислам, ниту пак сакам да ги менувам. Освен тоа, сите досегашни прашања горе-долу биле слични и поврзани со мојот Пат во…

ИНТЕРВЈУ НА РУСЈАКОВ ЗА РАДИО ПУЛА (2): Името не ни го сменија Грците, туку НАТО, ЕУ и ООН

Ова е вториот дел од интервјуто на Александар Русјаков за хрватското Радио Пула емитувано на 17 мај. Уредник и автор е Елвис Милета. Интервјуто, со оглед на тоа што трае 40 минути, го поделивме на два дела. Првиот дел го публикуваме вчера. МИЛЕТА: Како загина Борис Трајковски? РУСЈАКОВ. Во крајно сомнителни околности. Неколку пати се обидуваа да го реконструираат настанот, но крајно фарсично… Многумина сметаат дека станува збор за убиство, но очигледно ќе треба време за да се дознае позадината. МИЛЕТА: Кои се последиците од загинувањето на Трајковски? РУСЈАКОВ: Па,…

ИНТЕРВЈУ НА РУСЈАКОВ ЗА СЛОВЕНЕЧКО ДЕЛО: Само во Македонија сте валкан националист ако си ја сакате земјата

Во туѓина познатиот македонски поет, прозаист, драматург, филмски сценарист и режисер, а и колумнист, Александар Русјаков, го означуваат како македонски дисидент, Русјаков пак, за себе вели дека е човек без татковина. Тој додава дека секогаш ќе биде од Република Македонија, а не од Република Северна Македонија. Отсега натаму ќе се посвети на писателството, бидејќи како што вели, во Македонија има и подобри режисери од него, додека пишувањето му е прва љубов. Во колумните за „Нова Македонија“ и на социјалните мрежи, каде што е мошне популарен, веќе нема да ја коментира…

Субвенциите не го постигнаа посакуваниот ефект

Интервју: Васко Ристовски, советник во Стопанската комора на Македонија Повеќе од една третина од земјоделското обработливо земјиште не се обработува. Субвенциите што се исплаќаат од 2007 година не ги дадоа саканите ефекти, бидејќи, наместо развојна нота, тие беа искористени како социјално-политичка алатка, вели претставникот на Стопанската комора на Македонија Земјоделството е третиот најголем сектор по услугите и индустријата и во вкупниот бруто-домашен производ учествува со 10-12 проценти, а заедно со преработувачката индустрија достигнува од 16 до 18 отсто. Сепак, во последните години континуирано се намалуваат обработливите површини. На што се…

(ВИДЕО) Интервјуто кое не смеете да го пропуштите: Дали, зошто и кога би можело да се формира Голема Албанија

Во синоќешната емисија “Во центар” на новинарот Васко Ефтов, беше емитувано интервју со поранешниот Адмирал во војската на Хрватска, Давор Домазет-Лошо, а тема беа геополитичките стратегии на големите светски сили, Русија, Кина и САД. Во емисијата станува збор и за можноста за создавање на така наречената Голема Албанија и кога би можело да се очекува нешто такво и зошто. 60 минути кои целосно ќе го привлечат вашето внимание.

Христијан Мицкоски: Метлата на Заев е новото “за живот во Македонија”, овој пат граѓаните нема да ги излаже

“Ќе понудиме решенија за секој проблем на граѓаните… Имаме обврска да ја смениме повеќедецениската слика за политичарите во Македонија кои во голема мера го разочараа народот и го ставија во апатија….Заев во кампањата на неговиот кандидат Пендаровски не се појавува во ниту еден спот, а тоа е така затоа што и тие знаат дека Заев носи негативен рејтинг, дека не го сака народот и дека може уште повеќе да го повлече Пендаровски надоле….Иако Премиерот упати директна закана за државната администрација, таа не треба да стравува за своите работни места, на…

ИНТЕРВЈУ СО СТРАШО АНГЕЛОВСКИ, МААК: Ако изборот на Силјановска е прв чекор кон дeмoнтaжa на нeзakoнckи инcтaлиpaнaта влacт, тогаш тоа е вистински избор!

После, за опoзицијaта ycпешните претседателски избори, мора да започнат нajмacoвните во македонската историја пpoтecти, со единствено бapaње за пpeдвремени парламентарни избори ИНФОМАКС: Kaко го оценyвате овој период по смена на власта, имаше низа на настани меѓу кои и промена на име…? СТРАШО АНГЕЛОВСКИ: Cведоци сме на нajkpитичнитe две години од денот на ocaмоcтojувањето на Република Македонија. Нeприcтojно, дури бeзoбpaзно yцeнeта од надвор, шapлaтaнcки paзјaдена од внатре, државава, македонскиот народ и сите свесни, пpавдoљyбиви и чесни граѓани го живеат својот кkшмap. Кога еден ден ќе се сумираат peзултатите од влaдeeњето на оваа…