РУСЈАКОВ – Велика

Во септември 2018 година, во месецот определен за референдум, спроведов посебни истражни мерки против одредени јавни личности од светски и од домашен калибар. Станува збор за политичари, академици, разни експерти и новинари. Овие ПИМ-мерки ги спроведов заради основно сомневање за злосторничко здружување и политички тероризам против уставниот поредок на Република Македонија. Моите извештаи од спроведените ПИМ-мерки ги објавував јавно, но сега не е лошо да потсетам. Политичкиот тероризам против Македонија се одвиваше во неколку етапи. Првиот акт се случи во македонското собрание. По изведување химна на туѓа држава, со незаконско…

Повеќе...

ТОДОР ПЕТРОВ : ЕВРОПСКАТА БАЈКА, БУГАРСКИОТ КОШМАР И ВЛАДИНАТА МАФИЈА НА БОЈКО БОРИСОВ

ЕВРОПСКАТА БАЈКА, БУГАРСКИОТ КОШМАР И ВЛАДИНАТА МАФИЈА НА БОЈКО БОРИСОВ Пишува Тодор ПЕТРОВ Од земја со најдобро земјоделско производство во регионот, Бугарија денес е најсиромашна земја во Европската Унија. Позната како “домат-република“, Бугарија остана без сопствено производство на домати. Од земја која извезуваше струја во Турција, Македонија, Грција и Албанија, дури и на една Италија, Бугарија денес е земја во која цветаат сиромаштијата, корупцијата и криминалот. И сето тоа, поради членството на Бугарија во Европската Унија со која Софија склучи Спогодба за асоцијација во 1993 година. Веднаш по тоа, уследи…

Повеќе...

Анита Ангелевска: Најдобро можете внатре да ја уништувате а надвор да ја резилите Македонија

Можете повеќе и подобро да затворате патриоти, повеќе и подобро да ги прогонувате неистомислениците, повеќе и подобро да ја обезимите и раскрчмите Македонија, повеќе и подобро да го распродавате Гоце Делчев, св. Кирил и Методиј, св. Климент и св. Наум Охридски, повеќе, подобро и уште подрско да посегнете кон јазикот, повеќе и подобро да поткупувате и рекетирате, повеќе и подобро да ја срамите Македонија пред светот. “Почитувани граѓани и граѓанки, СДСМ ја предводи власта три години во кои државата и општеството напредуваат во секое поле.” – не господине Заев, напредувате…

Повеќе...

РУСЈАКОВ: Ехото на глупоста

Александар Русјаков Сеедно што многумина му се смеете на Стојанче Ангелов поради дебатата со Димитар Апасиев. Човекот кажа три суштински работи. Вербалната војна меѓу СДСМ и ДУИ е обичен театар. Ангелов ни откри дека во новата влада што ќе ја составувала СДСМ, ДУИ ќе си добие министерски места. Тоа и не е некоја мистерија, ама генералот ни кажа за да не се думаме многу. Втората информација е многу посилна. Слушајќи го Апасиев како го критикува судството, Ангелов се согласи дека власта на која ѝ припаѓа е неспособна да менаџира судски…

Повеќе...

Aјде брусете! Бришете, ако можете, повторно сонце ќе излезе

(Македонското поглавје што го нема, од програмата „Можеме”) Време е на кампањи. Седнувам и темелно ги читам изборните понуди на дел од политичките партии во државата. Програмата „Можеме”, ја прочитав завчера. И втор ден, останувам како стаписан. Во шаренилото од ракописи, со леснотија ги препознавам ракописите на одредени политичари. Го познавам нивниот наратив. Немаат идеја, тоа се веќе прилично истрошени политички профили. Листам илјадници проекти, не ми се верува дека за Македонија пишуваат. А и како да ми се верува, кога во шарениот „пачворк” од лепени, крпени и украдени програмчиња,…

Повеќе...

МОЖЕВТЕ…

„Можеме“?! Со овој слоган бизнис компанијата на СДССС и БЕСА ќе собира гласови. Го погодија ли? Хмммм… Jок. За малку. Пак статива. Утнаа само една буква, ја вметнувате и се’ е во ред. Да, требаше да одите со „МОЖЕВМЕ“, многу подобро ќе ви прилегаше. Одличен опис на целиот ви тригодишен мандат. Ееее, тоа ќе беше тоа, МОЖЕВМЕ… Чуму МОЖЕВТЕ? Епа, еве зошто:   -МОЖЕВТЕ да победите на избори за да владеете… – МОЖЕВТЕ да нe ја потпишете Преспанската капитулација… – МОЖЕВТЕ да го почитувате Референдумот и ставот на народот и да не го смените…

Повеќе...

Каракамишева-Јовановска: Со скандалозната одлука на Апелација, незаконието се смета за право, а правото за незаконитост

По одлуката на Апелација со која се дозволи незаконски прислушуваните телефонски разговори да можат да служат како докази врз кои ќе се засноваат судските одлуки се започнува нова ера во македонскиот правен систем каде незаконието се смета за право, а правото за незаконитост, вели универзитетската професорка по уставно право, Тања Каракамишева-Јовановска за порталот КУРИР.мк. Скандлозната одлука со која Апелација го крши Законот за кривична постапка дојде по заканите на министерот Оливер Спасовски дека ќе поднесе кривични заради бегството на Горан Грујовски и Никола Бошковски. Апелација реагира на закани, а не…

Повеќе...

Џон Клис е дебела црнкиња што тепа антирасисти

Александар Русјаков Оние што денес во име на некаква борба против расизам, хистерично напаѓаат и сатанизираат неистомисленици, палат и крадат туѓа сопственост, бришат, според нив, политички некоректна историја и сакаат да спроведат цензура на мечтите и хуморот, всушност се вистинските расисти. Зошто? Затоа што себеси се доживуваат како посебна раса, тие во себе гледаат надлуѓе Размислувам. Превртувам мисли. Се преиспитувам. Да не случајно сум залутал со ставови. Не, не сум залутал. Јас сум антирасист. Не поднесувам расизам. Во никаква форма. Чекај сега, па тоа значи дека јас, „Антифа“ и „Блек…

Повеќе...

БОБАН НОНКОВИЌ-САКАШ ЛИ ОВА ДА БИДАТ ПОСЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ ВО САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА?

САКАШ ЛИ ОВА ДА БИДАТ ПОСЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ ВО САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА? Една мала држава како Македонија, но и воопшто било-каква самостојна држава, може да продолжи да живее и без име, па ако сакате и без историја и потиснат национален идентитет, но без пари, животот на таа држава завршува во моментот на прогласување на банкрот! А, тоа е целта на Зоран Заев и неговата разбојничка банда доколку на блиц-изборите на 15. јули успејат да добијат нов мандат да управуваат со државата. Името, идентитетот и историјата, ние Македонците сме ги губеле и…

Повеќе...

Однесени од виорот на прогресивното безумие

Кој владее кај вас? Еден што ни кажа дека Господ го црпнал од нива. Потоа фрли сидро за да заплови државата. Ама, ебем ти глуп народ, не го разбира. Судски реформи? Рекет, стриптиз, нинџи и трас-трас. А со пандемијата како се справувате? Со неа се справува едно куче. Ама цврсто куче. Економија? Крадеме од сиромашните, им даваме на богатите. Уметност? Забрануваме политички некоректни серии, филмови и книги, ама затоа гребеме сонца. А од што живеете? Од датуми. Неколкупати годишно добиваме датум што ни носи блескава иднина и ни плаќа сметки.…

Повеќе...