20200326 preku selfi fotografija se proveruvaat poljacite dali se vo samoizolacija m

Што зборуваат за нас фотографиите кои ги објавуваме на социјалните мрежи?

Што велат нашите фотографии на веб за нас? Кои скриени комплекси или тајни желби, кои понекогаш и самите не ги разбираме, му кажуваат на светот? Ги анализираме најчестите типови на фотографии на социјалните мрежи. 1. Различни селфи Премногу селфи на вашата сметка откриваат прекумерна потреба за препознавање и одобрување од другите, егоцентричност, суета и склоност кон нарцизам….

повеќе
408166528 10232353985021545 8367456518847031014 n

На денешен ден, 1993-та, почина Блаже Конески. Најголемиот што оваа земја го имала. Вечна му слава.

За животот на Блаже Конески . Блаже Конески е роден во село Небрегово, Прилепско, каде живеел до својата осма година. Потоа, целото семејство се преселило во Прилеп и таму Конески учел основно училиште и нижа гимназија. Виши класови гимназија завршил во Крагуевац, а студиите по славистика ги започнал во Белград, а ги завршил во Софија…

повеќе
screenshot 1 36

„Дон Жуан“ на Пројковски прогласена за најдобра претстава во Хрватска

Претставата „Дон Жуан“ во режија на Дејан Пројковски е најдобра претстава во Хрватска. Претставата својата премиера ја имаше на почетокот на октомври и истатата веднаш беше препознаена од публиката и критиката. Бројни медиуми и критичари во Хрватска со воодушевување пишуваа за ова театарско ремек дело на Пројковски. Па така, Јутарњи Лист ќе напише – Одличниот „Дон Жуан“ на Дејан Пројковски во…

повеќе
zasto vec ceo vek ne razumemo apstraktnu umetnost 2438

Уметноста не мора да се разбере

Секогаш се чудев и со голема почит гледав  како мајка ми лесно држеше молив додека црташе нешто. Ми се чинеше дека моливот воопшто не ја допирал хартијата, туку оставил траги додека не се создаде цртежот. По дипломирањето студирала на Академијата за сликарство во Виена. За нејзиниот прекрасен талент сведочат многу нејзини скици, цртежи и неколку помали скулптури. Имам голема почит…

повеќе
Леонардо да Винчи, Тајна вечера, 1495 година, Црква Санта Марија дел Грацие, Милано

Леонардо, универзалниот ум на сите времиња

Леонардо,мислител, сликар, скулптор, анатом, научник, архитект, инженер, па дури и композитор и декоратор, интересот за неговите дела, но и за неговиот живот не стивнува универзалниот ум на сите времиња Ниту половина милениум од појавувањето на овој сосема уникатен мислител, сликар, скулптор, анатом, научник, архитект, инженер, па дури и композитор и декоратор, интересот за неговите дела, но…

повеќе
dsc 0034 edited

“Љувовна терапија” романтична комедија, во режија на Драгана Таневска со одлична критика по премиерата

Драгана Таневска  “Љувовна терапија” е романтична комедија. Оваа приказна се фокусира на Сара и Брус, двајца жители на Менхетен кои бараат стабилни романтични врски со помош на нивните психијатри и користење на апликации за запознавање на луѓе . Љубовта во западниот свет претрпува процес на десексуализација . Во повеќето романтични комедии, сексуалноста често се гледа…

повеќе