Ден Дончев преку Кичеец изрекетирал 824 000 евра! ПРАШАЊЕ КОЕ НЕДОСТИГА: Зошто двајцата се на слобода?

АРСОВСКИ: Ден Дончев преку Кичеец изрекетирал 824 000 евра! ПРАШАЊЕ КОЕ НЕДОСТИГА: Зошто двајцата се на слобода? Венко Филипче и Ден Дончев важат за едни од најблиските луѓе и соработници на Зоран Заев. Истите двајца Ден Дончев и Венко Филипче се замешани во безброј скандали и афери, но еден од најкоруптивните случаеви на оваа Влада што ги поврзува и двајцата е случајот РЕКЕТ 2, случај преку кој изнудувале пари од фирмата Диамед, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. -Јавното Обвинителство потврди дека против Ден Дончев се води истрага и…

Повеќе...

Мицкоски: Избори на крајот на летото ја намалува опасноста по здравјето на граѓаните

Најпрвин да се заблагодарам на присуството на интересот и да ја искористам оваа прилика од мое име и од името на ВМРО-ДПМНЕ да им се извинам на сите граѓани во нашата држава што денеска наместо да зборуваме за мерки за превенции за заштита на здравјето на граѓаните, ние зборуваме за избори кои што би го ставиле во опасност и би го загрозиле здравјето на граѓаните посебно во ден кога имаме повторно нови 25 или 26 дијагностицирани, заразени случаи и уште 3 за жал кој што го загубиле својот живот, затоа…

Повеќе...

Навивачки групи скандираа додека Шекеринска се подготвуваше за изјава

Навивачка група почна да скандира „Никогаш Северна, само Македонија“ додека минстерката за одбрана, Радмила Шекеринска се подготвуваше да даде изјава за медиумите, по положувањето цвеќе на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“. Министерката поради скандирањето не даде изјава и ги покани медиумите на друг настан, истакнувајќи дека скандирањето очигледно е политички мотивирано. „Барем тоа го научивме на Балканот, дека многу често политиката се крие зад навивачките групи и ги злоупотребува“, рече Шекеринска. По настанот со соопштение реагираше Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, од каде обвинија дека ВМРО-ДПМНЕ…

Повеќе...

Дерковски: Џафери треба да ги расппише изборите, а ДИК е подготвена за изборниот процес

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски вели дека Комисијата е подготвена да организира избори кога ќе биде потребно, но претходно, потенцира, треба да се утврди кога тие би се одржале. Тој смета дека изборите треба да ги распише претседателот на Собранието Талат Џафери, но, оти претходно Уставниот суд треба да го поништи претходното решение за избори. „Џафери треба да ги распише изборите, но, прво треба да се направи ситуација со која претходното решение ќе се стави вон сила. Мислам дека Уставниот суд треба да се произнесе за оваа ситуација…

Повеќе...

Николоски: Власта сака нафтата да поскапи за неколку олигарси на грбот на народот да си ги одржуваат мерцедесите, вилите на Халкидики и јахтите во Хрватска и Грција

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вели дека власта бара покачување на акцизата на нафта се со цел одредени олигарси во Република Македонија да можат на грбот на народот да ги одржуваат скапо купените коли, јахти и вили на Халкидики. Како што рече тој барањето за покачување на акцизата на нафтата треба да се отфрли бидејќи е недозволиво во економска криза да се профитира на грбот на граѓаните. Барањето за покачување на акцизата треба да се отфрли. За жал олигарсите во Македонија кои што во една друга криза во 90тите години…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Бројот на починати и заболени расте, а изостанува обмислено менаџирање со кризата МАКЕДОНИЈА

Бројот на починати и заболени секој ден се зголемува. Медицинскиот персонал со натчовечки напори се бори за секој живот, но изостанува навремено и обмислено менаџирање со кризата, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. Поради незнаење на владата предводена од СДСМ да се справи со пандемијата на корона вирусот, државата од ден во ден се повеќе тоне во здравствен, санитарен, финансиски и економски амбис. Кога од час во час, ситуацијата со ширењето на Ковид-19 зема замав и веќе е алармантна, потребни се брзи и ефикасни мерки, за…

Повеќе...

Мизрахи: Овој народ отсекогаш знаел како да го најде летото во себе и кога зимата била најстудена

Поранешната министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи испрати пораки за охрабрување до македонските граѓани. Јас сум родена во 1981 година. Мојата генерација растеше во остатоците од еден систем кој целосно се распадна додека нашето железо сè уште се ковеше. Доживеавме распад и страотни слики од војни секаде околу нас. Паметиме воени конфликти, масакри, бомбардирања, инфлации, сиромаштија, конфузија, стар систем, нов систем, понов систем, стари вредности, нови вредности. Се бараше од нас да се менуваме и постојано да се прилагодуваме. Но, најстрашно е сега.  Стигнавме до момент кога никој повеќе…

Повеќе...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ слави 29 години од формирањето

2️⃣9️⃣ години Унија на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ, 2️⃣9️⃣ години авангарда и столб на младината! Поминавме многу години заедно, многу генерации се вградија и дадоа свој допринес во најголемиот политички помладок во Македонија. Нѐ чекаат уште многу години работа, труд и посветеност за #Македонија.🇲🇰 ◾ Ја користам оваа прилика за да се обратам до сите млади во државата, не само до македонците, туку и до албанците, турците, србите, бошњаците, власите, ромите. До сите млади без разлика на нивната национална, верска или друг вид на определба. ▪️Македонија поминува низ најтешките мигови од осамостојувањето…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ се откажува од државното финансирање, но СДСМ не се откажува од платите на функционерите од власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, информираше уште пред една недела дека ќе го поддржи предлогот на министерката за правда Рената Дескоска партиите да се откажат годинава од парите за финансирање на политичките партии, но за возврат побара таа и министрите, замениците и државните секретари до крајот на мандатот да работат про боно, односно без никаков надомест. -Намерата на министерката Дескоска не е да заштеди пари во буџетот. ВМРО-ДПМНЕ и претходните и овие избори ќе ги дочека како единствена партија во Европа со незаконски замрзнат имот и без исплатени пари за…

Повеќе...

Државниот пазарен инспекторат:-Цената на лимоните треба да изнесува 70 до 110 денари

Граѓаните да не креваат паника, зашто лимони и друго јужно овојше има, а трговците на големо и на мало да не се обидуваат да прават манипулации со цените. Да ја почитуваат договорената маржа од 10, односно 15 проценти, порача денеска директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. Тој напомена дека цената на лимоните треба да изнесува 70 до 110 денари, како што била до 11 март. Граѓаните, пак, кога пријавуваат, треба да бидат конкретни, да кажат точно за кој продажен објект се работи, на која улица и број. За тоа,…

Повеќе...