Државниот пазарен инспекторат:-Цената на лимоните треба да изнесува 70 до 110 денари

Граѓаните да не креваат паника, зашто лимони и друго јужно овојше има, а трговците на големо и на мало да не се обидуваат да прават манипулации со цените. Да ја почитуваат договорената маржа од 10, односно 15 проценти, порача денеска директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. Тој напомена дека цената на лимоните треба да изнесува 70 до 110 денари, како што била до 11 март. Граѓаните, пак, кога пријавуваат, треба да бидат конкретни, да кажат точно за кој продажен објект се работи, на која улица и број. За тоа,…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува власта за профитерство во услови на пандемија, ФЗО одговора дека за различни тестови има различни цени

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвинува министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување за корупција и воено профитерство со тестовите за коронавирусот што ги прави Институтот за јавно здравство. На социјалните мрежи излезе фактурата од Инситутот за тест за КОВИД-19 од каде се гледа дека оваа инстиуција од Фондот за направениот брис наплаќа дури 4.950 денари. Пациентите не плаќаат ништо, но тестот се наплаќа од граѓански пари преку буџетот.  Во приватните клиники тој чини 1.500 и 1.200 денари. „Срамота е ова што се случува. Нема ниту една…

Повеќе...

Спасовски и Филипче во хајка против лекарите кои се во првите борбени линии против коронавирусот

Јавното здравство во Македонија на чело со министерот за здравство Венко Филипче за некого мајка за некого маќеа. Откако јавноста гневно апелираше на најстроги санкции уште на прво заболениот здравствен работник, директорката на клиниката за кожни болести Нина Цаца Биљановска таа речиси доби помилување од страна на министерот кој денеска откри дека ќе санкционира доктори иако матичните лекари и голем дел на останат медицински персонал дури денеска добија маски за заштита. „Доколку се востанови дека некој се појавил на работа, а знаел дека има сиптоми, ќе следат санкции. Целосно е…

Повеќе...

МИЦКОСКИ: Не ме загрижува што Заев ќе ме oбвини, туку тоа што нема широка акција за да се спасат животи

Во денешното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој потенцираше дека власта може да го oбвини за секој нејзин неyспех и нeработење и дека не го плaшат oбвинувањата на Заев, туку она што моментално и се случува на Република Македонија и бopбата со пaндемијата која влaдее. Исто така Мицкоски истакна дека во овие моменти е најважно здравјето на граѓаните, а не политиканство. „Воопшто не ме зaгрижува Зоран Заев и неговите соработници околу него кои мене ќе ме oбвинувaат за било што. Мене ми е…

Повеќе...

ЏАФЕРИ Не постои можност да го свикам Собранието

Пратениците не може да се вратат во Собранието, зашто го вратија мандатот. Не можат веќе да носат и одлуки во име на граѓаните. Јас сум се уште пратеник, но немам право да донесувам одлуки од име на граѓаните. Воедно сум и претседател на Парламентот, но во заминување и со ограничени надлежности. Го претставувам Собранието само административно, одлуки не носам, освен тековни, административни, рече Талат Џафери во вечерашното гостување на Телевизија 24. -За граѓаните е битно дека има соодветна институција која може да одлучува и да работи во новонастанатата ситуација. Пратениците…

Повеќе...

МИЦКОСКИ: Здравјето на граѓаните е најважно, затоа се согласивме изборите да се одложат и да се прогласи кризна состојба во Македонија

Се согласивме дека здравјето на граѓаните ни е пред сѐ, едногласно се согласивме дека изборите треба да се одложат и дека треба да се најде правна основа како тоа да се реализира, а притоа да се почитува Уставот и да се почитуваат законите, изјави по денешната лидерска средба Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. – Нашиот став е дека по лидерската средба треба да се формира експертски тим за да се најде правната основа за одлуката за одложување на предвремените парламентарни избори. Не постои правна основа за свикување на Собранието. ВМРО-ДПМНЕ…

Повеќе...

Се затвора граничниот премин „Ново Село“ на македонско-бугарската граница

Се затвораат неколку Гранични премини на територијата на цела држава за патници и возила во наредниот период, меѓу кои и Граничниот премин „Ново Село“ на македонско-бугарската граница во близина на Струмица. Премин преку границата на Македонија со соседните земји ќе има само на Граничните премини Богородица, Табановце, Деве Баир, Ќафасан и Блаце – информираше министерот за здравство, Венко Филипче на последната прес конференција.  

Повеќе...

Наши иселеници од Лондон: Очекуваме најдобро, се подготвуваме за најлошото!

Откако жариштето на коронавирусот по Италија се префрла и ширум европскиот континент, наши иселеници во Англија, кои сакаат да останат анонимни, велат дека се надеваат на најдоброто, но се подготвуваат за најлошото. Според нив, многу скоро поради коронавурусот во земјата ќе дојде самоизолацијата на месец или два. – Се влошува состојбата, иако што би рекле тивко на прсти, но стравот од најлошото е присутен. Се купува се што може да се купи по маркетите, да бидеме искрени лично се спремаме за самоизолација на месец или два. Не мора да чекаме…

Повеќе...

МИЦКОСКИ: Сега не е време за меѓусебни пресметки и ситни политички поени, нужно е прогласување кризна состојба во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека е неопходно прогласување на кризна состојба кај нас за да може да се преземат итни и неодложни мерки. Тој на прес-конференцијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ рече дека состојбата со справување со коронавирусот бара максимално ангажирање на сите стручни и кадровски потенцијали, но и посветеност од сите одговорни субјекти. – Не е сега времето за меѓусебни пресметки или добивање на ситни политички поени. Мораме да бидеме свесни за неколку работи. Реалноста налага да се предочи дека имаме сериозен предизвик за заштита на здравјето…

Повеќе...

ЕКСКЛУЗИВНО: Над 95 отсто нови имиња на листитe на ВМРО-ДПМНЕ, еве ги сите кандидати за пратеници

Курир ексклузивно ги дознава имињата на сите кандидати за пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ се микс помеѓу докажани политичари без црна дамка и нови лица во политиката докажани професионалци во својата сфера на работа. Реакциите на јавноста се одлични и позитивни откако и официјално беа објавени кандидатите и носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ. Носител на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден е професорката Гордана Силјановска Давкова, почитуван професор на правниот факултет Јустиниан Први при Универзитетот Свети Кирил и Методи која одлично…

Повеќе...