15 моќни цитати за љубовта, животот и мирот од Џон Ленон

Џон Винстон  Ленон (9 октомври 1940 – 8 декември 1980) беше англиски пејач од Ливерпул, текстописец и мировен активист кој го основал Битлси,  најкомерцијално успешниот бенд во историјата на популарната музика. Тој и неговиот колега Пол Макартни формираа многу славно партнерство за текстописци. Заедно со Џорџ Харисон и Ринго Стар, групата постигна светска слава во текот на 1960-тите. Во 1969 година Ленон го започна пласманот Оно со својата втора сопруга Јоко Оно и продолжи со соло кариера по распадот на “Битлси” во април 1970 година. Тој се вклучи во лудоста…

Најубавата жена на светот открива како изгледа нејзиниот идеален маж

Шарлиз Терон (43) изјавила за британски „Сан“ дека сè уште е сама, и покрај инсистирањата на таблодите кои тврдат дека е во врска со пејачот Сил. – Јас донесов свесна одлука да бидам „сингл“, бидејќи сакав да се посветам на одгледувањето на моите деца – рекла убавата актерка, која неодамна откри дека посвоениот син го одгледува како девојче, бидејќи тој така се изјаснил кога имал само три години. „Веќе со години сум сама. Некој мора да направи чекор. Изненадувачки сум достапна. Почнав да се отворам на емотивен план за да…

Индиго свест и индиго деца…Што е тоа?

Да се обликува сопствениот живот во хармонија со најсуптилните и нематеријалните искуства е вистинска уметност. Мошне е важно да се знае дека свеста на секој поединец ја допира свеста на останатите индивидуи и различно се манифестира врз нив. Уште древните цивилизации знаеле дека збирот од севкупната свест на сите живи и „неживи“ суштества го сочинува Полето на единствената свест. Свеста е една, единствена и неделлива. Денес, неразбирањето на меѓучовечките односи на подлабоко енергетско ниво не фрла во чувство на одвоеност и загрозеност од околината. Таквите лажни убедувања наметнува нетрпеливост, огорченост, па…

Кога маж прегрнува жена, таа чувствува како да има крилја и може да лета

Повеќето луѓе сакаат прегратки. Тие нè исполнуваат со радост. Гушкањето всушност е едно од четирите нешта што луѓето можат да ги прават за да бидат посреќни. Сепак, ништо не е поважно од едноставна прегратка од саканите. Само едноставна прегратка е сè што ви треба за да му помогнете на срцето да се смири и да ви се стабилизира крвниот притисок. Авторот Дејвид Тумаринсон дава краток опис на она што се случува кога маж ќе прегрне жена. Читајте и уживајте. „Кога маж тивко доаѓа одзади и прегрнува жена, тој затвора круг.…

Што ќе се случи ако се легализира марихуаната во Македонија?

За директните последици од легализацијата на марихуаната смешни и креативни коментари дадоа македонските твитерџии. Смирени коментари на фејсбук. Нема колење и бесење само мир и единство. Цитатите на Боб Марли ќе бидат слогани на партиите за време на избори. Драстично ќе се зголеми бројот на пациенти. Македонската химна ќе добие реге верзија. За Денот на дрвото ќе се садат 72 саксии по глава на жител. Народните песни ќе добијат реге верзија. Никој веќе нема да го мрази Понеделник. Триплирана продажбата на албуми од Боб Марли. Конечно некој ќе се насмее…

Братот е најважниот маж во животот на својата сестра

Ако немате брат или сестра, навистина многу сте пропуштиле во животот. Братот е некој кој те засмејува повеќе од кој било друг. Со него постојано се тепаш затоа што направил нешто што не смеел или земал нешто твое. Но, се тоа има рок на траење. Кога ќе порасне и повеќе нема да можеш да излезеш со него на крај, тогаш почнува зрелиот однос. Нема повеќе конкуренција кај родителите, тој е омиленото момче, ти си омиленото девојче и сите се задоволни. Братот е најдобриот пријател на сестрата и обратно. Од нив…

Доктор оплодил 49 пациентки со својата сперма а ги лажел дека е од анонимни донатори

ДНК тестовите ги потврдиле coмнeжите дека холандски доктор од клиника за нeплoдноcт ја користел cопствената cпepмa за да оплoдyва жени, без нивна coгласност. Тој станал татко на 49 деца, соопшти вчера организацијата „Одбpaна на децата“. Докторот, кој пoчинaл во 2017 година, со години им тврдел на пациентите во својата клиника во градот Барендрехт, дека користи cпepма од анонимни донатоpи. Неговата вдовица долго oдбивaла да се искоpисти неговата ДНК како доказ, но сега 49 деца тyжители конечно успеале да ги докажат своите coмневања. LIDER

Хотел во Љубљана ги доби првите „капсули за спиење“

Главниот град на Словенија доби уште една интересна туристичка атракција – првите 10 капсули за спиење поставени во хотел „Централ“ во Љубљана. Ројтерс пренесе дека извршниот директор на хотелот, Матеј Ругелник, вели дека „ова е нова приказна за Словенија“, во која од 2004 година, кога стана членка на Европската унија, туризмот значително напредуваше. Минатата година бројот на странски туристи кои преноќиле во Словенија порасна за 15,4 отсто, а според извештајот, најголем број доаѓаат од Германија, Италија, Австрија, Холандија и Хрватска. „Капсулите“, како што се наведува, се развиени во Јапонија како…

55-годишна баба го роди своето внуче за да ѝ подари дете на ќерка ѝ која нема матка

Баба го роди сопственото внуче за да ѝ помогне на ќерка си да стане мајка. 55-годишната Ема Мајлс ѝ понудила на ќерка си Трејси да биде сурогат за да ѝ го оствари сонот да има дете. Имено, Трејси на 15-годишна возраст дознала дека е родена без матка, но нејзините јајници фукционирале нормално. Па, со помош на инвитро, оплодена јајце клетка од Трејси била имплантирана во Ема. За да може да има здрава бременост, Ема дури и ослабела 38 килограми и примала хормонска терапија. Убавата вест е што сè поминало во…

Ги дрогирал колегите за да му бидат позабавни: Внимавајте кој ви прави кафе на работа

Тинејџер од американската сојузна држава Мисури е фатен како ставал ЛСД во пијалакот на колегите од работа, а во своја одбрана, тој изјави дека тоа го правел оти неговите колеги биле премногу нерасположени и здодевни. Момчето (19) ја призна вина за ставање халуциногена дрога, па сега му се заканува казна за тоа, како и за поседување недозволени супстанции. Тинејџерот на дело го фатиле менаџерката на фирмата за изнајмување автомобили, која го видела како стои близу нејзината чаша со вода, па одлучила да не пие од неа. Кусо потоа, таа и повикала…