АЦА ЛУКАС:Имам 50 години, а 30 се дрогирам и никој никогаш не ме сликал

Фотографијата на која Аца Лукас лежи на тросед, а на масичката пред него стои бел прав, веднаш стана вирална. Во изјава за српски „Телеграф“, пејачот бесно прашува „Што е тука спорно?“ Што не викнете полиција за високотехнолошки криминал, зошто и како некој ми кради мои приватни фотографии? Секако дека фотографијата е моја. Види, дрога никогаш нема да видите кај мене на фотографија, зошто дрога нема. Нема да се правдам никому, не ме интересира. Што ме нападнавте сите, како ајкула брод? Ме нападнаа за моја приватна фотографија, можам да сликам што…

Повеќе...

Чомски: Свесно се урива образовниот систем

Статија на fakulteti.mk Самиот систем на вредности е потполно вештачки. Наставниците не се рангираат според својата способност да им помогнат на децата да ги остварат своите потенцијали и да ги истражат нивните креативни интереси. Тие работи не подлегаат на тестови, вели познатиот американски лингвист и филозоф Ноам Чомски, кој го критикува образовниот систем во светот. „Погледнете што му се случува на образованието. Во последно време, акцент се става на оценувањето на децата и на наставниците, па учењето се сведува на подготовка за тестови. А тестирањата влијаат како на судбината на учениците,…

Повеќе...

ТАМАРА: ЈА НАУЧИВ ЛЕКЦИЈАТА МАКЕДОНИЈА Е МОЈАТА МАЈКА !!

Извор: Фокус Токму кога ги уживаше своите најголеми успеси во музичката кариера, но и најголемиот успеx на државава на досегашните учества на европскиот избор на песна за Евровизија, освојувајќи го високото 7-мо место, Тамара Тодевска ја имаше неcpeќата, при изведбата на националната химна во американската амбасада по повод Денот на независноста на САД – 4 јули, да ѝ ги ампyтиpa клучните стихови на „Денес над Македонија“ во кои се спомнува името и на големиот, ако не и најголемиот – Гоце Делчев. Се случи тоа во најчувствителниот момент, кога од бугарска…

Повеќе...

НОРВЕШКА ГО ЛЕГАЛИЗИРА БРАКОТ ПОМЕЃУ ЛУГЕ И ЖИВОТНИ?!

Според написот објавен во норвешкиот весник „Dagens Næringsliv“, како и на неколку норвешки страници, Норвешка легализирала брачни сојузи меѓу луѓето и домашните животни (шумски и морски животни се исклучени). Барбара, 23 годишна жена беше првата што проговори пред јавноста за брачната унија со нејзиниот Доберман. Таа со задоволство го претстави сопругот пред групата новинари: Рудолф, напуштен доберман што го нашла во засолниште за животни во јануари 2015 година и со кого тврди дека е врзана со искрена и реципрочна љубов. Тие веќе стапиле во брак. Дури иако не сме сигурни…

Повеќе...

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: СÈ СЕ ВРАЌА, СÈ СЕ ПЛАЌА

Човекот го подигна погледот бавно. Изгледаше на жена која е многу богата, со нови алишта и никакви проблеми. Тој си помисли дека сака да го исмејува, како и сите други досега. „Остави ме на мира” – промрмори тој. На негово зачудување, жената продолжи да стои. Таа се насмевна „Гладен ли си?” го праша. „Не, не сум, одговори тој саркастично, тукушто вечерав со претседателот, сега оди си.” Но одеднаш тој почувствува нежен допир на неговото рамо. „Што правиш,жено?” одговори гневно. „Ти реков да си одиш.” Тогаш се појави еден полицаец „Има…

Повеќе...

15 моќни цитати за љубовта, животот и мирот од Џон Ленон

Џон Винстон  Ленон (9 октомври 1940 – 8 декември 1980) беше англиски пејач од Ливерпул, текстописец и мировен активист кој го основал Битлси,  најкомерцијално успешниот бенд во историјата на популарната музика. Тој и неговиот колега Пол Макартни формираа многу славно партнерство за текстописци. Заедно со Џорџ Харисон и Ринго Стар, групата постигна светска слава во текот на 1960-тите. Во 1969 година Ленон го започна пласманот Оно со својата втора сопруга Јоко Оно и продолжи со соло кариера по распадот на “Битлси” во април 1970 година. Тој се вклучи во лудоста…

Повеќе...

Најубавата жена на светот открива како изгледа нејзиниот идеален маж

Шарлиз Терон (43) изјавила за британски „Сан“ дека сè уште е сама, и покрај инсистирањата на таблодите кои тврдат дека е во врска со пејачот Сил. – Јас донесов свесна одлука да бидам „сингл“, бидејќи сакав да се посветам на одгледувањето на моите деца – рекла убавата актерка, која неодамна откри дека посвоениот син го одгледува како девојче, бидејќи тој така се изјаснил кога имал само три години. „Веќе со години сум сама. Некој мора да направи чекор. Изненадувачки сум достапна. Почнав да се отворам на емотивен план за да…

Повеќе...

Индиго свест и индиго деца…Што е тоа?

Да се обликува сопствениот живот во хармонија со најсуптилните и нематеријалните искуства е вистинска уметност. Мошне е важно да се знае дека свеста на секој поединец ја допира свеста на останатите индивидуи и различно се манифестира врз нив. Уште древните цивилизации знаеле дека збирот од севкупната свест на сите живи и „неживи“ суштества го сочинува Полето на единствената свест. Свеста е една, единствена и неделлива. Денес, неразбирањето на меѓучовечките односи на подлабоко енергетско ниво не фрла во чувство на одвоеност и загрозеност од околината. Таквите лажни убедувања наметнува нетрпеливост, огорченост, па…

Повеќе...

Кога маж прегрнува жена, таа чувствува како да има крилја и може да лета

Повеќето луѓе сакаат прегратки. Тие нè исполнуваат со радост. Гушкањето всушност е едно од четирите нешта што луѓето можат да ги прават за да бидат посреќни. Сепак, ништо не е поважно од едноставна прегратка од саканите. Само едноставна прегратка е сè што ви треба за да му помогнете на срцето да се смири и да ви се стабилизира крвниот притисок. Авторот Дејвид Тумаринсон дава краток опис на она што се случува кога маж ќе прегрне жена. Читајте и уживајте. „Кога маж тивко доаѓа одзади и прегрнува жена, тој затвора круг.…

Повеќе...

Што ќе се случи ако се легализира марихуаната во Македонија?

За директните последици од легализацијата на марихуаната смешни и креативни коментари дадоа македонските твитерџии. Смирени коментари на фејсбук. Нема колење и бесење само мир и единство. Цитатите на Боб Марли ќе бидат слогани на партиите за време на избори. Драстично ќе се зголеми бројот на пациенти. Македонската химна ќе добие реге верзија. За Денот на дрвото ќе се садат 72 саксии по глава на жител. Народните песни ќе добијат реге верзија. Никој веќе нема да го мрази Понеделник. Триплирана продажбата на албуми од Боб Марли. Конечно некој ќе се насмее…

Повеќе...