Ги дрогирал колегите за да му бидат позабавни: Внимавајте кој ви прави кафе на работа

Тинејџер од американската сојузна држава Мисури е фатен како ставал ЛСД во пијалакот на колегите од работа, а во своја одбрана, тој изјави дека тоа го правел оти неговите колеги биле премногу нерасположени и здодевни. Момчето (19) ја призна вина за ставање халуциногена дрога, па сега му се заканува казна за тоа, како и за поседување недозволени супстанции. Тинејџерот на дело го фатиле менаџерката на фирмата за изнајмување автомобили, која го видела како стои близу нејзината чаша со вода, па одлучила да не пие од неа. Кусо потоа, таа и повикала…

Највредните четири животни лекции

Родителите постојано „им одржуваат лекции“ на своите деца – не се тепај со брат ти, работете напорно, говорете ја вистината, не јадете жолт снег, облечете се во чиста облека… Но, кои поуки навистина ќе им послужат во животот? Што е она што се издвојува од останатото? Порталот „Патеос“ објави топ 4 листа поврзана со тоа. Одмерени и правилни постапки, дури и ако тие не се „популарни“ Прифаќањето на лудориите на „популарните“ другарчиња заради подобро вклопување во околината, како и поистоветувањето со контроверзните славни личности, многу лесно може младата личност во…

ЈАЗИК, ПИСМО И НЕПИСМЕНОСТ: Важно соопштение за (не)работењето на македонски факултет

Имавме професорски, па студентски, па ученички пленуми и на крај укинување на екстерното тестирање. Сето тоа беше во функција за „уривање на режимот“ и „за автономија на универзитетите“. И ете денес нема екстерно, нема режим, нема пленуми… А еве прочитајте што добивме. Важно соопштение на јазик и писмо кои личат на македонскиот, но кое воопшто не личи да биде истакнато на факултет од македонските универзитети. И не е битен македонскиот факултет, на кој со ваква (не)писменост се информираат академските граѓани.    

Ќерка на озлогласен нацист почина на 80-годишна возраст, погребана во неозначен гроб

Кумашинката на Адолф Хитлер, закопана е во неозначен гроб откако почина на 80-годишна возраст. Еда Геринг беше ќерка на Херман Геринг, кој беше заменик на германскиот диктатор, јавува Independent. Херман Геринг кој беше заменик на Хитлер, одигра клучна улога во нацистичкиот режим, воспоставувајќи ја страшната Гестапова тајна полиција. Иако умрела во декември, за нејзината смрт се дозна вчера. Старицата е закопана на гробиштата во Минхен. Точната положба на нејзиниот гроб не се знае. Еда Геринг е родена 1938 година, една година пред почетокот на Втората светска војна. Откако нацистите се…

Предизвикот #TrashTag ги натера луѓето од целиот свет да собираат ѓубре

Предизвикот #trashtag се состои од правење фотографии од места кои се загадени и преполни со отпад пред и по чистењето. Тој што ја прави фотографијата е тој што го чисти местото. Facebook корисникот Бајрон Роман е тој што го почна трендот со вирален пост. Потоа луѓето се инспирираа да учествуваат во #TrashTag предизвикот и почнаа да споделуваат фотографии од нив самите како собираат ѓубре од некои локации каде што има многу отпад. Хаштагот #trashtag и целиот концепт, всушност, датираат од 2015 година од натпреварот наречен „The Trashtag Project” спонзориран од компанијата за надворешна…

Десетте најубави храмови во Русија

Русија има илјадници храмови, а ние за вас (одвај!) ги избравме десетте цркви што секој треба да ги посети барем еднаш во животот. 1. Храмот на Преображението, остров Кижи, руска република Карелија Константин Михаилов Овој бисер на рускиот север е изграден уште во 1714 година. Предавањето вели дека некој мајстор го подигнал храмот без ниту еден клинец, со помош на само една секира која потоа ја фрлил во Онешкото езеро за никој да не може да го повтори неговиот подвиг. Храмот има осумаголна основа, неколку нивоа и 22 куполи. Заедно…

Легализацијата на канабисот на среден рок може да донесе стотина милиони евра

Скопје, 3 март 2019 (МИА) – Легализацијата на употребата на канабисот може да има економска бенефиција за граѓаните, за земјоделството и за државата. Земјоделците од канабисот може да произведуваат добиточна храна, биодизел, пелети и лекови, додека државата од оданочување на канабисот за медицинска употреба може да генерира значителни средства. Ова беше разговарано на јавната расправа на тема „Економските и здравствените придобивки од легализација на канабисот“, што се одржа минатата недела во рамките на парламентарната Комисија за економски прашања во Собранието и на која учествуваа пратеници, адвокати, професори, експерти и претставници…

Спречен терористички напад во Македонија? – МВР

Спречен терористички напад на ИСИС на повеќе локации во Македонија, вечерва за ТВ21потврдуваат од Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонја. „Министерството за внатрешни работи по претходно разменети оперативни сознанија со партнерска земја, во врска со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на Република Северна Македонија од страна на припадници на радикални структури поддржувачи на ИСИС, спроведе оперативно-тактички мерки со цел идентификација на можните организатори, логистичари и потенцијалните извршители на нападот“, се вели во испратеното соопштение од МВР. Повеќе прочитајте ТУКА

Промовиран македонски електричен автомобил ЗАС Г20

Група етузијасти од Скопје, здружени во ББ Класик Карс, денеска промовираа македонски електричен автомобил наречен ЗАС Г20. Станува збор за реставрирано „фиќо“, во кое е вграден електричен мотор, батерии и сета останата опрема потребна за конверзија на бензинскиот во електричен погон. Возилото е придвижено од 20 киловатен мотор, има нулта емисија на јаглерод диоксид, а со едно полнење на батериите може да помине до 150 километри, во зависност од начинот на возење. Максималната брзина му е ограничена на 130 километри на час. Батериите се полнат за три до три и…

„Не трошете енергија на оние на кои не им е гајле за вас!“

1. Никогаш не префрлајте ја одговорноста за тоа што ви се случува во животот врз други луѓе! „Разбирам дека постои константно искушение да обвините друг зашто така ви изгледа најлесно и на тој начин се оправдувате себеси. Но моќта ќе ја најдете тогаш кога целосно ќе прифатите дека сте автори на сите свои неуспеси и креатор на сите успеси.“ 2. Прифатете го фактот дека не можете да го промените минатото – тоа е завршено. „Можеме да влијаеме само врз иднината, а таа зависи од тоа што го правиме сега. Не…